Jump to content
Sign in to follow this  
Prm

Seaknight W8 Ip Misina Incelemesi

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Aliexpresten aldığım misinayı kabaca inceledim. İnceleme yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

Balıkçılık ile uğraşanlar yada balık avı hastalığı olanlar (Bu İş bazen “hobi” tanımlamasının dışına çıkıp “hastalık” tanımlamasına daha uygun olabiliyor) misinanın öneminin farkındalar.  Günümüzde makineye sarılacak misina seçiminde oldukça fazla seçenek karşımıza çıkmaya başladı.

Hemen hemen tüm balıkçıların misinadan beklediği temel noktalar genellikle aynıdır. Hassasiyet, dayanıklılık ve mukavemet olmazsa olmazlardandır. Tabi bunları elde ederken minimum incelikte misina kullanmak çok önemli. İşte Burada örgü misinalar (ip misina) her zaman bir adım öne çıkıyor. Klasik naylon misinaların maalesef bazı dezavantajları mevcut. İşte bu dezavantajların olduğu noktada örgü misinalar devreye giriyor.

Ülkemizde çeşitli markalarda ve özelliklerde örgü misinalar bulmak mümkün ancak malumunuz fiyatları bazen gerçekten can sıkan böyutlara varabiliyor. İşte Bu noktada aliexpress bizlere güzel seçenekler sunuyor.

Aliexpress’ den aldığım Seaknight Monster W8 örgü (İp) misina hakkında sizler küçük bir inceleme yazısı yazmak istiyorum. Malumunuz aliexpress den alınan ürünler konusunda ülkemizde “görüş” alabileceğiniz yada değerlendirmelere ulaşabileceğiniz çok da fazla platform yok.

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Seaknight Monster W8 0.28 mm kalınlık

Seaknight Monster W8 Örgü (İp) Misina öncelikle 8 kat polietilen malzemeden imal edilmiş bir örgü misinadır.Biz balık sevdalılarına düşük kalınlıkta dayanıklılık hassasiyet ve yüksek mukavemet vaad ediyor. Seaknight Monster W8 Örgü (İp) Misinanın 500 metre uzunlukta ve 0.28 mm kalınlığında olan low visible green rengi bana 48 tlye mal oldu. Türkiye de satılan örgü misinalarla karşılaştırdığımızda oldukça uygun bir fiyat.

 

Gelelim incelememize. Seaknight Monster W8 Örgü Misina  Oldukça iyi paketlenmiş bir şekilde hasarsız olarak 15 günde geldi.  Tabiki hemen kurcalamaya başladım. Elime ilk aldığımda uldukça pürüssüz ve yuvarlak bir hatta sahip olduğunu gördüm. Balıkçılıkla uğraşanlar bilir. Örgü misinalar en çok piyasada 4 kat ve 8 kat olarak mevcuttur. 4 kat misinalar tam yuvarlak değildir. Pürüzlü bir yüzeye sahiptir.  Oltanızı atarken yada salarken takılmalara sebep olarak rahatsız edibir yahut bir takılma hissi uyandırır. 8 kat misinalar 4 kat misinalara göre çok çok daha yuvarlak ve pürüzsüzdür. Nitekim Seaknight Monster W8 Örgü Misina ilk avımda bu konuda beni yanıltmadı. Misina makineden en ufak bir takılma olmaksızın tabiri caizse “yağ gibi” kayıyordu. Bu konuda sınıfı oldukça başarılıydı yani.

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Seaknight Monster W8

Seaknight Monster W8, örgü misina esnemeyen bir yapıya sahip. Bu nedenle yüksek hassasiyet ve bununla beraber tasmalamada yüksek başarı sağlıyor bence. İlk avımda balığı hissetme konusunda başarılı olduğunu söyleyebilirim

Benim almış olduğum 3.0 yani 0.28 mm kalınlığındaki misinanın üzerinde 18.2 kg’ a kadar kopmadan dayanabildiği yazılmış. İşte bu noktada misina üreticileri bonkör davranmayı çok severler. Yine tabiri caiz ise “sallarlar”.  Üzerinde 12 kg çeker gösterir 6 kiloda misinalar kopar. Misinayı aldıktan sonra ikinci merak ettiğim konu bu oldu. Kabaca test ettim.

 

Misinanın bir ucunu elektronik tartıya klasik fırdöndü düğümü ile bağladım. Diğer ucunu makarada bıraktım. Ve karşılıklı olarak çektim çektim çektim. En sonunda Seaknight Monster W8 örgü misina koptu. Tartıda gördüğüm değer ise 24.04 lb yani 12 Kg dı. Testi tekrar tekrar denedim değerler hep 12 kg ile 12.5 kg arasında çıktı. Anlaşılan Seaknight firması da bu konuda bol keseden sallamış. Test değeri, misinanın üzerinde yazan değerle farklı olsa da yine de ortalama üstü bir değere sahip.

 

isina yumuşak, kolay şekil alabilir ve düğüm atılabilir bir yapıya sahip. Düğüm mukavemeti olarak ise, ip düğüm atılan noktadan kopmadı ve test sırasında açılma olmadı. Bu da önemli bir artı.

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

 

Son olarak örgü misinaların hepsinin az yada çok sorunu olan renk atma yada solma durumu. Tabiki bunu zaman gösterecek. Ancak onunla ilgili de şöyle küçük bir test yaptım. Bir parça misinayı (yaklaşık 20 cm) kestim ve yarım bardak ılık suya ( yaklaşık 60 derece) koydum. Yanındaki kontol suyuna göre bir süre sonra (yaklaşık 15 dk) misnanın renginin suya karışmaya başladığı görüldü. Ancak bir süre sonra sudaki enk sabitlendi. Evet misina suya rengii bir miktar veriyor. Ancak bu kesinlikle aşırı miktarda değil. Rahatlıkla kabul edilebilir aralıklarda olduğunu söyleyebilirim.

 

 

Kısacası bana göre Seaknight Monster W8 Örgü (İp) Misina kesinlikle isminde de geçtiği gibi tam bir fiyat performans canavarı. Parasını kat be kat size hakettiğini gösteriyor. Tabi ki bu test kısa bir test ama yeterince iyi sonuçlar veriyor. İlerleyen dönemde misinanın uzun kullanım sonucu hakkında da görüşlerimi yazacağım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×