Jump to content
Sign in to follow this  
nurideniz

Misina Nedir?

Recommended Posts

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

 

 

 

Misina, cam gibi saydam, daha ziyade balık avcılığında kullanılan ve genellikle sentetik bir ip olan fevkalade sağlam karakterde, plastiğin yan kolunu oluşturan Poliamid denilen kimyasal bir maddedir. Teknik olarak misinaya Mono flamentte denilmektedir.

Misinalar; genellikle 10- 15- 20- 25- 30- 35- 40- 45- 50- 55- 60- 65- 70- 75- 80- 90- 100 numaralar ile isimlendirilmiş olup, 0.10 mm kalınlığından 1.00 mm kalınlığa kadar kalınlıklarda imal edilmektedirler. Numaralandırmada veya balıkçılar arasında değişik okuma ifade edilme biçimleride bulunmaktadır. Örneğin 20 sayısı 0.20 mm'ye, 60 sayısı 0.6 mm'ye vb. karşılık gelmektedirler. 

Misinalar çoğunlukla beyaz renkte olmakla birlikte mavi, sarı, siyah, yeşil ve pembe renklerde de imal edilmektedirler. Balık avcılığında misinanın rengi, oltanın kullanılacağı suyun özelliklerine ve avlanacak balığın türüne göre seçilmelidir.

Teknik özellikleri bakımından, çok dirençli, sağlam ve de şeffaf oluşları en önemli özelliklerini gösterir. Ancak çok sağlam oluşlarına karşılık en ufak bir ateş karşısında anında siyah bir duman ve pis bir koku salarak erirler ve soğuduklarında ise uç kısımlarında sert bir siyah nokta meydana getirirler.

Piyasada plastik makaralarda ve de halka şeklinde sarılı olarak naylon torbalarda ambalajlı olarak satılmaktadırlar.

Kullanım alanları olarak misinalar kalınlıklarına (çaplarına) göre değişik işlerde kullanılmaktadırlar. Örneğin; Hazır giyim, brode, dokuma, dar dokuma, triko ve nakış gibi.

Kaynak: NuriDeniz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×