Jump to content
Sign in to follow this  
necoo

4-6 Kişilik Tekne Arıyorum

Recommended Posts

4-6 kişilik donanımlı tekne arıyorum arkadaşlar.

tekne konusunda tam bir bilgim yok. buradan beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

resmi evrak kayıt ehliyet filan bu tarz şeylerle uğraşmamam için nelere dikkat etmeliyim.

biz 4-5 arkadaş takılacağız kendi kendimize. ama sahil güvenlikle filanda uğraşmayalım.

vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür  ederim.

Edited by necoo

Motor'da 9.9 beygir i teknede de 5.10 mt yi geçtiğin anda her halükarda ehliyet şart.... Kullanırda yakalanırsan ağır cezası var ve bildiğim kadarıyla ehliyetsiz tekne kullanmanın cezası 2,500 tl...

Resmi evrak kayıt işlerinde botunda olsa liman başkanlığına bunu bildirmen gerekiyor diye biliyorum...

Tavsiye ediyormuyum ?? Kesinlikle hayır...! Tekneyi al limana bağla (hadi ufak birşey aldın, römork'a koy onu koyacak yer ayarla... ). Liman a ödediğin para, tekneye yıllık yapacağın bakım masrafı kullanacağın zaman aldığın mazotun parası...  

Çok külfetli oluyor...  nerden mi biliyorum ? Abimde 11 mt lik bir tekne vardı... Bıkkınlık verdi ve o kadar da güzel tekne olmasına rağmen satana kadar da akla karayı çekti...

Kullanacağınız zaman 4-5 arkadaş tekneyi kiralasanız hiçbirşeyle uğraşmadan istediğiniz keyfi sürebilirsiniz....

Şimdiden hayırlısı olsun....

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

tşk bilgilerin için.

biz 4 -5 arkadaş ayda en az 1 sefer cıkıyoruz balığa, ve her seferinde kiralıyoruz. bodrumda tekne kirası 350 tlden başlıyor. şimdiye kadar 4, 5 tane ufak tekne almıştık verdiğimiz parayla desem yeridir. haa birde adamlarda boş yer olursa anca gidiyoruz :D
çoğunlukla akşam suyuna kalamadan yola çıkıyoruz. bu gibi sıkıntılardan kurtulmak istiyoruz. açıkcası evrak konusunda tek sıkıntık sahil güvenlik. bodrum civarlarında pek rahat vermiyor bizlere bu sahil güvenlik. onlarla başımız belaya girsin istemiyoruz. ama abidik gubidik şeyler içinde vergi felan olsun istemiyoruz. bende bir limana bağlanma taraftarı değilim ama bu römörkler her araca takılmıyormuş. onun içinde ruhsatta değişiklik gerekiyormuş. bizim sıkıntıda tam burda başlıyor. hadi bi arkadaşın ruhsatına işlettirdik diyelim. bu seferde o araç sürekli olmuş olacak. adamın işi gücü cıkar tatile gider vs bisiler olur bu sefer başka arabaya baglamamız gerekir. ozamanda gene ruhsat sıkıntısı olacak. bana bi yardım edin allahınızı severseniz :D

tşk bilgilerin için.

biz 4 -5 arkadaş ayda en az 1 sefer cıkıyoruz balığa, ve her seferinde kiralıyoruz. bodrumda tekne kirası 350 tlden başlıyor. şimdiye kadar 4, 5 tane ufak tekne almıştık verdiğimiz parayla desem yeridir. haa birde adamlarda boş yer olursa anca gidiyoruz :D

çoğunlukla akşam suyuna kalamadan yola çıkıyoruz. bu gibi sıkıntılardan kurtulmak istiyoruz. açıkcası evrak konusunda tek sıkıntık sahil güvenlik. bodrum civarlarında pek rahat vermiyor bizlere bu sahil güvenlik. onlarla başımız belaya girsin istemiyoruz. ama abidik gubidik şeyler içinde vergi felan olsun istemiyoruz. bende bir limana bağlanma taraftarı değilim ama bu römörkler her araca takılmıyormuş. onun içinde ruhsatta değişiklik gerekiyormuş. bizim sıkıntıda tam burda başlıyor. hadi bi arkadaşın ruhsatına işlettirdik diyelim. bu seferde o araç sürekli olmuş olacak. adamın işi gücü cıkar tatile gider vs bisiler olur bu sefer başka arabaya baglamamız gerekir. ozamanda gene ruhsat sıkıntısı olacak. bana bi yardım edin allahınızı severseniz :D

sıkıntılar ortada.ben olsam şunu yapardım;3.80 m zodiac tipi bot 9,9 hp 4 zamanlı motor.çantası ile araç içinde taşınabilir.şahsi görüşüm pek konforlu olmasa da 4-5 metrelik polyesterden daha güvenli.çünkü suya yapışıyor.hareket alanının kısıtlı olması tabiki dezavantaj.ama sizin durumunuza bu sistem uygun gibi,tabi diğer üstadların da tavsiyelerini almak lazım.

Abi o zaman size bu ürünler şart

Hidden Content

Hidden Content

Fiyat:  3,000 - 4,000 tl arası

Hidden Content

fiyat: 5,000 - 5,500 tl arası

yada Orca 4,20 mt bir bot ta olabilir....  Tabi bu tekne kıvamındaki bot için yaklaşık olarak 5,000 tl yi gözden çıkarmanız şart.

Hidden Content

Size uygun olabilecek tekne tipi Ramazan'ın önerdiği sağlam zodiac tekne tipi. Sitemizden Önder arkadaşımızın bu tipt çok güzel bir botu var. Bir ara satmaya niyetlenmişti. Şu anda İsrailde. Site kanalı ile özel bir mesaj atabilirsin.

arkadaşlar bu römork olayında ne gibi işlemler gerekiyor?.

arabanın ruhsatında bi değişiklik gerekirmi?

arabanın senelik zorunlu trafik sigortasına bi etkisi varmı?

bi yerde okudum 750 kiloya kadar bi işlem gerektirmiyormuş ama tam acıklamalı bir bilgi değildi. yardımlarınızı bekliyorum.

arkadaşlar bu römork olayında ne gibi işlemler gerekiyor?.

arabanın ruhsatında bi değişiklik gerekirmi?

arabanın senelik zorunlu trafik sigortasına bi etkisi varmı?

bi yerde okudum 750 kiloya kadar bi işlem gerektirmiyormuş ama tam acıklamalı bir bilgi değildi. yardımlarınızı bekliyorum.

Azami yüklü ağırlığı 750 kg'ye kadar olan römorkları ruhsata işletmenize gerek yok... 

Fakat asıl önemli olan konu römork değil... Çeki demiri..!

Peşinizde römork takılıyken, ruhsata işli olmayan çeki demiri ile yakalanırsanız, aracın bağlı olduğu il plakasına göre ceza kesmekten, aracı bağlamaya ve ruhsatın yarısına el koyup, çeki demiri tespiti istemeye kadar farklı cezalar yazabilirler...

Asıl önemli olanı konuysa, işli olmayan çeki demiriyle trafik kazasına karışırsanız, sigortaya göre %100 haklı olsanız bile haksız sayılırsınız, kesilen trafik cezasıda hediyesi olur... Hele birde Allah korusun ölümlü bir kazaya karışırsanız, vay halinize...

Yani römorktan öte zaten çeki demiri için ruhsata işletme gibi bir zorunluluk var...

Saygılar, sevgiler....

Sigorta konusuna gelince... Aracınızla yediğiniz park cezası, yaşınız hatta taktığınız gözlük bile sizin sigorta tutarınızı etkiliyor...

Hidden Content

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">  bu sebeple çeki demiri yada römorkta mutlaka etkiliyordur diye tahmin ediyorum

Hidden Content

Bu konu çok derindir.

Yazmakla pek olmaz sayfalar yetmez...

Telefonla konuşalım abi

Hidden Content

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">...

bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Övüncüm Türkiye'de misin? seni bir kaç kez aradım ulaşamadım. 

bi tekne buldum gibi arkadaşlar.

boy: 4,95 motor 22hp

vergiden kurtarıyorum da ehliyet icap eder mi onu bilmiyorum.

bide motor olunca vize falan oluyor mu bu konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim.

vazgeçecem haaaaaaa :D amma teferruatı var bu işin ya:D

biraz önce bir firma ile görüştüm sırf bu çeki demiri olayı yaklaşık 1000-1500 tl  tutuyormuş ya. ruhsat vize v.s.

o iş yaş :D yarın arabayı satarken ne olacak harcadığım masraf direk çöpe :D

pratik çözümlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

anlaşılan bir barınağa sokacağız tekneyi.  Bodrum güvercinliktekilerle görüşmüştüm orada da yer sıkıntısı varmış sanırım. tekneyi barınağa bırakırsak nelere dikkat etmek lazım tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Övüncüm Türkiye'de misin? seni bir kaç kez aradım ulaşamadım. 

bi tekne buldum gibi arkadaşlar.

boy: 4,95 motor 22hp

vergiden kurtarıyorum da ehliyet icap eder mi onu bilmiyorum.

bide motor olunca vize falan oluyor mu bu konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim.

vazgeçecem haaaaaaa :D amma teferruatı var bu işin ya:D

22 hp motor için ehliyet şart... sahil güvenlik kıstırırsa  hem tekneyi çeker kapatır hemde yüksek meblağda (galiba 2500 tl civarı ) ceza yersiniz...  Yediğiniz ceza kadar da tekneyi çıkartırken ödersiniz....

tekne işi yatmıştır arkadaşlar herkese çok tşk ederim. 4-5 arkadaş tekne alma işinden vaz geçtik :D konuyu silebiliriz yada kapatabiliriz.

tekne işi yatmıştır arkadaşlar herkese çok tşk ederim. 4-5 arkadaş tekne alma işinden vaz geçtik :D konuyu silebiliriz yada kapatabiliriz.

vallahi en hayırlı kararı vermişsiniz....  illa ki alacaksanızda en ideali bottur...  indir bagaja koy taşı... pratik iş....

doğru söylüyorsun. bakalım biraz daha ustalaşalım şu balık işinde. maddi durum düzelirse alacam bi ehliyet ondan sonra kendim ne yaparsam yapacam. kalabalıkla olacak iş deyil bu en güzeli kendine ait bir araç. ehliyet konusunda bilgisi olan varmı? bir kaç yerde gördüm 650 tl filan mış ama tam detaylı bi bilgim yok.

doğru söylüyorsun. bakalım biraz daha ustalaşalım şu balık işinde. maddi durum düzelirse alacam bi ehliyet ondan sonra kendim ne yaparsam yapacam. kalabalıkla olacak iş deyil bu en güzeli kendine ait bir araç. ehliyet konusunda bilgisi olan varmı? bir kaç yerde gördüm 650 tl filan mış ama tam detaylı bi bilgim yok.

Amatör Denizci Belgesi eskisi gibi ADF ( amatör denizcilik federasyonu) tarafından verilmiyor. 29.08.2013 tarihinde bu sistem sona erdi...

Sınava girmek için ilk önce 

Hidden Content

sitesinden ücretsiz olarak eğitim almanız gerekmekte... Daha sonra 

Hidden Content

sitesi üzerinden sınava girmek için kayıt yaptırmanız gerekli... Sitede nasıl bir yol izleneceği hakkında genel bilgilendirme linki mevcut...   Herşey bittiğinde sınav için randevu alıyorsunuz ve iş bitiyor...

Ne işe yarar ? derseniz...

Amatör Denizci Belgesi ile 24 metreye kadar özel kayıtlı motorlu ve yelkenli tekneleri kullanabilirsin. Ayrıca Turizm Bakanlığı yat işletme sertifikasına sahip tekneleri de (charter) kiralama sözleşmesi ile mürettebatsız kullanabilirsiniz.

ADB ile ticari tekne kullanamaz, gemilerde ve yatlarda profesyonel olarak çalışamazsınız... Bunun için daha farklı bir belge gereklidir... (gemi adamı belgesi )

ADB sınavı tamamen teorik bir test sınavıdır ve araba ehliyetindeki gibi teorik sınavı geçtikten sonra uygulamalı sınav yoktur.

8 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan son değişiklikle getirilen Ek Madde 3'e göre: ADB belgesi olmadığı halde özel tekne kullanan kişilere 2500 Türk Lirası idari para cezası uygulanır.

arayış yeniden başlamıştır arkadaşlar :D

evraklı tenke aramaktayız yardımlarınızı bekliyorum

arayış yeniden başlamıştır arkadaşlar :D

evraklı tenke aramaktayız yardımlarınızı bekliyorum

eşimin dayısında 4,5 m polyester ve 5/6 hp mariner iki zamanlı motoru olan bir tekne var.bir ara satmak istiyordu.bi son durumu öğreneyim.bilgi veririm.tekne çeşmealtı/izmir de .

çok şükür arayış bitti tekneyi aldım arkadaşlar. tekne işindeki genel geçer kural bizde olmaz inşallah :D

tekneyi bi alırken sevinirmiş insan bide satarken :D

Allah kaza bela vermesin inşallah bol neşeli bol bereketli günlerde hayırlıca kullanırsınız...

Hidden Content

hayırlı seferler dilerim,şöyle resimli bir konu açarsın artık

Hidden Content