Jump to content
Sign in to follow this  
Övünç Dinç

Balıkçılık Politikası

Recommended Posts

2011-10-15-12-55-41.jpg

 

Balık avlanma araç ,gereçlerinin artması, tekne boy,motor güçlerinin sürekli büyümesi kullanılan cıhazların teknolojik olarak önlenemez gelişmesi,kanun ve yönetmelklere uyulmayarak kaçak olarak yapılan avcılık ,denizsel koruma alanlarının azlığı,yapılan aşırı avcılık sebebiyle av miktarlarında sürekli bir azalma balık boylarında küçülmeler görülmektedir. Ayrıca, evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu kirlilik,arıtma tesisilerinin yetersizliği ekolojik dengenin bozulmasına, su ürünleri stoklarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz sebepler çeşitli balık stoklarının azalmasına yol açmaktadır.

 

 

Ülkemiz denizlerimizdeki balık stoklarının miktarı ne yazık ki tam olarak bilinmemektedir. Deniz araştırmalarına yeterince önem verilmemesi nedeniyle ulusal bir balıkçılık politikası geliştirilememiştir. Balıkçılıkta kota uygulanmadığından, balıkçılar avlayabildiği kadar balık avlamaktadır. Tekne boyutlarının ve makina güçlerinin sürekli artması maliyetlerinin yükselmesi aşırı balık avcılığına teşvik etmekte bu sebeple balık stoklarımızda ciddi azalmalara neden olmaktadır.

 

 

Avcılığı yapılan ekonomik türlerden tekir, barbunya, dil, pisi, kalkan, kırlangıç, minekop, uskumru,kolyos, lüfer, palamut, istavrit, hamsi, orkinos ve karides ve benzeri gibi canlıların stoklarında büyük düşüşler görülmektedir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Balıkçılık ve su ürünleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı “su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğlerde” su ürünlerinin minimum avlanabilir boy , avcılık dönem ve yasak yerlerin belirtilmesine karşın, balıkçıların çoğu ne yazık ki bu yasaklara uymamaktadır. Denetimin ve yaptırımların yetersizliği sonucu, tüm denizlerimizde kaçak trol avcılığı,ışıkla balık avcılığı(Endüstriyel ve zıpkın),dinamitle avcılık,yasak yer ve zamanlarda kaçak olarak yapılan avcılık devam etmekte, avlanan bu ürünlerden nesli tehdit altında olan ve korunması gereken türlerin avcılığının ve satışının yasaklanmasına karşın devletin görevlendirdiği yetkililerin gözetimi altında bulunan balık hallerinde muzaadeye çıkmakta balıkçı tezgahlarında, büyük lokanta ve otellerde hatta büyük marketlerde yer bulunmakta,yasak yöntemle avlanan ürünler ve ayrıca avlanma limitinden küçük boyda olan balıklar satılabilmektedir.

 

 

Balık stoklarının korunması, Aşırı avcılığın kontrol altına alınması,denizi kirleticilerinin minumum düzeye indirilmesi.kaçak olarak yapılan avcılığın önlenmesi,balıklara en az bir defa üreme şansının verilmesine bağlıdır. Aynı hamam aynı tas zihniyetiyle gidilmesi durumunda balık stoklarımızda azalmalar devam edecek ve muhtemelen türün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzel bir paylasim Tesekkürler Övünc,,

Yarayan kanaya parmak basmisin ,aslinda söyleyecek cok sey var fakat icimden gelmiyor cünkü üc bes insanin ve bir kac kanunun halledebilecegi bir durum degil sularimizdaki balik kitligi ,,Sebeblerin basinda toplumun beyin ve mentalite anlayisinda degisiklik olmasi gerekiyor !! Bunlarida sizler iyi biliyorsunuz,,Diger kesimlerde sanirim Denizlerde balik orani sifira ulasinca anlar malesef..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×