Jump to content
Sign in to follow this  
speed0972

Dragonya Balığı Soktuğunda Ne Yapmalıyız..

Recommended Posts

Bu Dragonyanin  asagiyukari 30 cm lik ebatta  olani beni ve bir arkadasimi ayni anda sokarak hastanede serum yememize sebeb olmustu ,O zamanlar civarimizda olan yasli balikci abiler  sokulan yeri (tabiki ellerimizi) af buyurun  idrarla yikamamizi tavsiye etmisti fakat pek de fayda etmemisti,

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ,Elimin balon gibi sismesini ve bir kac gün felcli gibi olmasini cektigim aciyi hic bir zaman unutmam sene 1979 yiliydi .. O günden beridir tanimadigim hic bir baligi ellemem ve süpheli bir balik yakaladigimda civarda soracak kimse yoksa igneden keser atarim.. Bu anlatilan yöntemin hem basit ve hemde yararli olacagina inaniyorum,Tesekkürler verdiginiz bilgiler icin ..

Bu dragonya bayağı büyükmüş. Serum ondan gerekli olmuş. Genellikle buralarda 10-15 cm likler oluyor.

Yaşlı balıkçıların sözleri bir karışıklıktan kaynaklanıyor.

İhtiyar balıkçılar Dragonya ya da İskorpite de çarpan balık diyorlar. Karışıklık buradan kaynaklanıyor.

İskorpit için amonyak ve/veya işemek doğru bir tercih. Ama dragonyanın zehri farklı.

Dragonyanın tepe yüzgecinde 3 iğnesinin ortadaki zehirli...

Onun zehri bir çeşit yumurtanın beyazı gibi. Sıcakla temas edince Tıpkı yumurta gibi tepki veriyor.

Onun için balığın iğnesinin değdiği yeri sıcakla temas ettirmek gerekiyor. Hatta teknedeyseniz egzosa basın gitsin. Çünkü onun acısının egzosunkine fark attığı söyleniyor.

10 yıl kadar önce Eşimin  Burhaniye'de sahile yakın sağlık kabini vardı . Sık sık dagonya çarpması gelirdi.

İlk olayda acemi olduğu için ne yapılacağını bilemedi. Ama Samsunda deniz zehirlileri konusunda uzman Bir Dr. arkadaşından detaylı bilgi aldı. Bir gün kabine  30-35 yaşlarında genç bir adam geldi. Neredeyse ağlayacaktı. "Abla beni bu acıdan kurtar. Ben güney doğuda özel kuvvet polisi olarak çalıştım. Beş kurşun yaram var, hiç biri bu kadar acı vermemişti!" dedi...

Saygılar....

Edited by halilak

Merhabalar, 

Değerli bilgileriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Sayenizde oldukça yararlı bilgiler edindim. Teşekkürler...