Jump to content

Recommended Posts

Bulunduğunuz bölgede hangi günler ve günün hangi saatleri balık avlamak için en ideal zaman dilimidir ?  Bunu biliyor olmak çok büyük bir avantaj olurdu değil mi?

 

Evet bu mümkün!. Öncelikle aşağdaki solunar teorisi ile ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.Sonrası ufak bir program yardımı ile parmaklarınızın ucunda olacak.

 

Solunar Teorisi :

 

Yeryüzünde yaşayan bütün Yaşam formlarının gökyüzündeki yıldızların çekim kuvvetlerinden ( Günlük astral enerji bombardımanından ) etkilendiği bilimsel bir gerçek. Anlıyacağımız canlıların anlık davranışlarında büyük bir etki oluşturduklarıdır. Buna göre canlıların etkilendiği ( Özellikle Deniz Canlıları ) zaman ve günler Batıda Solunar takvimi ile açıklanmıştır.

 

Güneş ve ayın canlılar üzerinde hareketlerine etki eden ve davranışlarında bir yoğunluk yarattığı, bu iki olgunun bulundukları pozisyona göre canlılar üstündeki yoğunluğun belli zamanlar içinde kaldığının farkına varılması,bu takvimin ortaya çıkmasına sebeb olmuştur.

Özellikle bu yoğunluğun Yeniay zamanı ( Ayın gece görünmez olduğu zaman ) en doruk noktaya ulaştığıda gözlemlenmiştir. Denizlerdeki Gelgit olayları bu yoğunluğun başka bir yansımasıdır.

 

Solunar Teorisi Kim Tarafından Nasıl Geliştirilmiştir?

 

1926 yılında John Alden Knight yerel bir bilgiyi geliştirmek ve ilimi bir platforma oturtmak için çalışmaya başladı. Adına Solunar dedi ( Sol=Güneş,Lunar=Ay). Bay Knight 33 faktörden oluşan Tatlısu ve Tuzlusu balıklarının günlük davranışlarını listeledi. Etkenler üzerindeki hal ve davranışları elinden geldiğince kayıt altına aldı. Her bir olguyu test ederek ve eleyerek yanlızca üç faktörün çok etkili olduğunu tesbit etti.Bunlar Güneş,Ay ve Gelgit olayıydı.

 

Güneşin tekbaşına günü gününe aynı etkiyi göstermediğini, izlediği rotanın uzun bir zaman diliminde çok az bir farklılık gösterdiğini biliyordu. Hatta bazı akıllı balıkların günün herhangi bir saatinde veya gece gözükmesi Ayında tek başına tamamlayıcı özelliğinin olmadığını gösteriyordu. Gelgit olaylarınında kapalı deniz ve iç sularda bir etkisinden bahsetmek mümkün değildi. Gerçi okyanus kıyılarında balıkçılık yapan insanlara rehber olabiliyordu. Buda sadece onlara yol gösteriyordu.

 

Çalışmalar ve araştırmalar ilerledikce Ayın yükselişi ve alçalması ile orantılı ve Güneşle bağlantılı gün ortasında kısa bir zaman dilimi ile ilgili hareketin önemli bir tesbiti yapıldı. Bunu Anadönem ve Aradönem olarak ikiye ayırdılar. Bu iki dönem içinde kalan ve aktivitelerin doruk noktasına çıktığı zaman dilimlerinininde var olduğunu belirtiler.

 

Yapılan Deney Ve Çalışmalar:

 

İlk deneyi John Alden Knight ikiyüz adet balık avlayarak yaptı. Yapılan avların Solunar zamanının Yeniay döneminde yüzde doksan oranında büyük başarıya ulaştığını tesbit etti. 1935 ve 1939 yılları arasında kara avı kuşları ve hayvanlarınıda içine alan daha kapsamlı bir araştırma ile genişletti ve sonuç aynıydı. İlk tatmin edici bilimsel ve akademik çalışmayı Northwestern Universitesinde bir mikrobiyolog olan Dr.Frank A.Brown Şikago yakınlarındaki labaratuarında İstiridyeler üzerinde tesadüfen gözlemlemiştir. İstiridyelerin belirli zaman aralıklarında kabararak ağızlarını açtıklarını farketmiş ve bunun Okyanuslardaki gelgit olayı ile eşzamanda gerçekleştiğini anlamış. Gelgit sürecinde denizin kabarmasıyla İstridyelerin açıldığını gören Dr.Frank A.Brown bunun deniz seviyesinin değişmesindenmi yoksa sadece ayın gücündenmi olduğunu anlamak için deneylerine okyanus içinde devam etmiştir. İlk iki hafta gelgit ile aynı reaksiyonu gösteren bu canlılar sonraları farklı zamanlama ile tepki vermeye başlamışlar. Bunun nedeninide araştıran Dr.Brown,bu olgunun tam olarak Ayın başüstüne veya ayakaltına geldiği zamanlarda olduğunu görmüş.

 

Açıklama:

 

Doruk Günler:

Eğer hava ve beslenme şartları uygun koşullara sahip olursa, Güneşin ilk ışıklarını vermeye başladığı andan itibaren veya son ışıklarını vermeye yakın, ilk bir veya iki saat içindedir. Vede herayın, Yeniay ve Dolunay zamanı bu etki en doruk noktasına ulaşır. Balıklar gördükleri veya kokladıkları herşeye ayırt etmeden atlarlar. Bu yoğunluk her aşamasında ücer günlük sürelerde Ayın son çeyreğine gelene kadar miktar olarak azalır.

 

Doruk Aylar:

 

Haziran ayı diğer aylara göre bu ilişkinin en yoğun olduğu aydır. Bu ayda Dolunay zamanı Güneş ve Ay hemen hemen birbirlerinin karşısında yer alırlar. Tam olarak karşı karşıya geldiklerinde onları birkaç dakika gökyüzünde göremeyiz. Yeniay ( Ayın Güneş ışıklarını yansıtamadığı an ) zamanı, Güneş ve Ayın uzaydaki hareketlerinde en mükemmel güce beraberce ulaştığı uyum anıdır. Güneş sisteminin diğer birçok yıldız sistemleriyle arasındaki etkileşimin sağlandığı ve diğer günlere, aylara ve yıllara benzemeyen bir pozisyona geldiği zamandır.

 

Doruk Zamanlar:

 

Solunar sürecinin düşüşü, Güneşin doğuşu ve batışı esnasında yarım ila bir saati içinde gerçekleşir. Ve bu esnada verimli av için büyük avantaj yakalayabiliriz. Ay doğarken veya batarkende bu avantajı devam ettirebiliriz. Mevsimlere isabet eden Yeniay ve Dolunay zamanlarını avantaj olarak kullanabiliriz.

 

Balık avının Süresi:

 

Usta balıkçılar balıkların herzaman beslenmediklerini bilirler. Bazı nedenlerden canlı veya yapay yemlerede saldırdıklarınıda bilirler. Solunar teorisini oluşturan John Alden balıkların bir tam gün içinde tek haneli saatlerde beslendiklerini ve gerçek balıkçılığın bu saatler içindede havanın ve beslenme şartlarının uygunluğuna göre yapılabileceğini belirtmiştir. Ve bu beslenme saatlerinin bir veya iki saat gibi sürede çılgınca gerçekleştiğini söylemiştir.

 

Meteorolojik Etki:

 

Havanın bu teorideki etkisininde çok önemli rolü vardır. Ani şartlardaki ısı değişikliği ve barometredeki hava basınç değerlerinin alçalıp-yükselmesi av verimine etki eder. Barometrenin hızlı düşmesi anormal havanın habercisidir. Dolayısı ile tabiattaki varlıklar kötü hava koşullarının gelmesini hissederek daha güvenli bölgelere çekilirler. Balıklarda derinlere inerler ve hareketsiz kalırlar. Onun için Kuzey den gelen hızlı cephe sistemlerinde ve rüzgar durumlarında kıyılardan balık tutma verimide azalır. Istanbulda devamlı dile getirilen meşhur balıkcı sözleri vardır ya “ Poyraz var balık yoktur, Gündoğrusu eser balık kaybolur gider, bu gün yıldız ve Karayel esiyor balık olmayabilir ”. Tabi bu tabirler coğrafi konuma göre değişir bunuda unutmamak lazım.

 

Solunar Zamanının Hesaplanması :

 

Solunar zamanlarının doğru hesaplanmasındaki anahtar; Güneş ve Ayın gökyüzündeki konumlarına ve görünen şekillerine bağlı olarak ortaya çıkar, bunu iki gruba ayırarak inceleyebiliriz.

 

Ana Dönem içinde ( bu bir tam gündür ); Gökyüzü ve yer Meridiyenlerine eşzamanlı rastlayan geçişlerde ortaya çıkan yerçekimi gücü ( Gelgit olayı ). Ara dönemde ise; Bu bir tam gün içindeki belirli zaman aralıklarıdır. Bu iki unsurun ( Güneş ve Ay ) ufuktaki doğuş ve batışlarının doğal sonucu olarak bulunduğumuz mevkide 90 ve 270 derecelik açılar içinde oluşan uygun yükseliş şartlarıdır.

Ayın Üstümüzde Veya Altımızda olması ne demektir! Bu kavramların anlamı; Ayın tam tepemizde yer alması ile üstümüzde, veya dünyanın arka tarafında buluması ile ayaklarımızın altında kalması olarak nitelenir.

Ana ve ara dönem diye adlandırdığımız bu iki dönem; Avın azlığını veya çokluğunu haber vermez. Yanlızca o gün içinde avcılığın en verimli av zamanının zirveye ulaşacağı anı açıklar.

 

Tüm bu yazdıklarımızdan sonra Solunar Zamanının En doğru şekilde hesaplanması için ufak bir program yardımı almak sanırım hepimiz için çokta zor olmasa gerek !

 

İlk olarak aşağıdaki Linkten gerekli dosyayı bilgisayarınıza indirin.

 

Ülkelere Göre:

 

Program İçin Kurulum Aşaması

 

moonphase.png

 

 

MoonPhase Solunar Teorisi en kolay şekilde kullanmamızı sağlayacak Nasa tarafından desteklenen bir uygulamadır şimdi sizlere kurulum aşamasını anlatacağım,

 

 

 

Yapılması Gereken Ayarlar

 

 Azda olsa yapılması gereken bazı değişiklikler olacak bunun öncesinde ilk olarak teoriyi uygulamak istediğiniz bölgenin (İl - Avlak Bölge) enlem ve boylam değerlerine ihtiyacınız olacak bunlara aşağıdaki dosyadan ulaşabilirsiniz. 

 

İşte Türkiye'de İllere göre Enlem ve Boylam değerleri,

 

Dosyayı İndir

 

Ayarlar İçin Ön İzleme

 

 

 

 

Kaynaklar:
John Alden Knight’s, Story Of Solunar Theory.Moonup-Moondown Library of Congress
U.s.Naval Observatory,Astronomical Applications Department.
Bioenergetics Astrology And Solar System.
Solunar Services,solunar.com.
Explanatory Supplement To The Astronomical Almanac.Fisherman

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×