Jump to content
Övünç Dinç

Araç Navigasyonunu Denizde Kullanma

Recommended Posts

iş yarım kaldı elimde navigasyon cihazı yanıt bekliyorum arkaşlar:) . hafta sonu aliağa'da-çandarlı'da denize çıkacağım. kaybolmayım sonra

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20" /> 

iş yarım kaldı elimde navigasyon cihazı yanıt bekliyorum arkaşlar:) . hafta sonu aliağa'da-çandarlı'da denize çıkacağım. kaybolmayım sonra

Hidden Content

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20">

Sakın yanlış anlamayın  fakat burada amaç , Kurulumun nasıl yapılacağını anlatmak ve Convert işlemi için bilgilendirme vermekti.Bu yüzden lisans ile ilgili sorularda pek yardımcı olamayabilirim yine de Gönderdiğim mesaja baktınız mı? diye sorarak yardım cı olmaya çalışayım

Hidden Content

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20"> ...

Sakın yanlış anlamayın  fakat burada amaç , Kurulumun nasıl yapılacağını anlatmak ve Convert işlemi için bilgilendirme vermekti.Bu yüzden lisans ile ilgili sorularda pek yardımcı olamayabilirim yine de Gönderdiğim mesaja baktınız mı? diye sorarak yardım cı olmaya çalışayım

Hidden Content

/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ...

hayır yanlış anlama söz konusu değil. siz zaten bu paylaşımı yapmış olarak bizi aydınlatmış oldunuz. tabii ki lisans gerektiren konular paylaşılmaz. emeğe saygımız var. ben bu yazılımı free diye düşünmüştüm. aslında bütün özellikleri olmasa yine kullanılımaya izin var sanırım. ancak her açılışta bu user name ve code  soran kutucuk çıkmasın istedim.. mesaja baktım evet . 2 santimlik klavyede o uzun ismi iğne gibi kalemle2 defa yazdım ama doğru değil diye kabul etmedi.

Hidden Content

hayır yanlış anlama söz konusu değil. siz zaten bu paylaşımı yapmış olarak bizi aydınlatmış oldunuz. tabii ki lisans gerektiren konular paylaşılmaz. emeğe saygımız var. ben bu yazılımı free diye düşünmüştüm. aslında bütün özellikleri olmasa yine kullanılımaya izin var sanırım. ancak her açılışta bu user name ve code  soran kutucuk çıkmasın istedim.. mesaja baktım evet . 2 santimlik klavyede o uzun ismi iğne gibi kalemle2 defa yazdım ama doğru değil diye kabul etmedi.

Hidden Content

İlk mesajda bulunan ekli dosya ile kurulumu yapıp denemenizi yapınız , gerekli olacak bilgiler Dosyada mevcuttur.

son eklenen programı indirdim. açılışta dosya yolu hatası verdi. program içindeki file-configiration.-map&data files menüsünden program içinde doğru dosya yollarını (map ve data) gösterince hatalar düzeldi. ayrıca yine file-configuration-NMEA(GBS) den portu com7 olarak değiştirmeniz gerek. sizin cihazda farklı port çıkışı olabilirr bunu bulmak için yine aynı menü içinde otomatik port arama var. bu da seçli kalabilir. ancak her açılışta müsait portu arayacak ve zaman geçecek. seriallerin 2. si gayet güzel çalışıyor. 

asıl önemli kısım program için hazırlanmış haritaları bulmak..

son eklenen programı indirdim. açılışta dosya yolu hatası verdi. program içindeki file-configiration.-map&data files menüsünden program içinde doğru dosya yollarını (map ve data) gösterince hatalar düzeldi. ayrıca yine file-configuration-NMEA(GBS) den portu com7 olarak değiştirmeniz gerek. sizin cihazda farklı port çıkışı olabilirr bunu bulmak için yine aynı menü içinde otomatik port arama var. bu da seçli kalabilir. ancak her açılışta müsait portu arayacak ve zaman geçecek. seriallerin 2. si gayet güzel çalışıyor. 

asıl önemli kısım program için hazırlanmış haritaları bulmak..

Fatih Bey sorunun çözüldüğüne sevindim

Hidden Content

Haritalara gelince konuştuğumuz gibi talep ettikleriniz hazırlayıp ekleyeceğim . Hayırlısı olsun demeklazım artık gerisi kolay...

Şuan hazır bir Script üzerinde çalışıyorum eğer nasip olurda biterse talep ettiğiniz her bölgeye dilediğiniz gibi erişim yapabileceksiniz...

Böylece derinlik ve topuk taşı işaretleme gibi herşeyi bölgeye göre yapabileceğiz....

Süpersin Övünç paylaşımların sayesinde kısa sürede bu işi çözdük. senin gibi adamlar oldukça bu ülkenin sırtı yere gelmez

Süpersin Övünç paylaşımların sayesinde kısa sürede bu işi çözdük. senin gibi adamlar oldukça bu ülkenin sırtı yere gelmez

Güzel yorumun için teşekkürler Abi,

Ben sadece haritaları hazırlamak yerine nasıl hazırlandığını ve programınıda paylaştım takıldığın yer olursa paslaşırız böylesi seni daha mutlu eder diye düşündüm

Hidden Content

Hidden Content

Çok teşekkürler Övünç, şimdi bu sabah zaman azlığından kısaca bakabildim videoya çok yararlı olacağı kesin görünüyor. macelanı'da indirmeye başladım.. sonra inceleyeceğim artık.

bir de soru sorayım bu arada.  hazırlamış olduğun çandarlı-aliğa haritaları kalibre edidikten sonra kullanıma hazır olacak sanırım değil mi? bir de kalibre işlemi için koordinatları oziye elle girmek lazım sanırım. her noktanın koordinatını nereden bulacağız? mantıken g. Earth den aynı noktayı bulup koordinatına bakıp senin yaptığın haritada oziyi kullanarak girmek mi gerekecek. denemedim, araştırmadım henüz ama başka türlü olmaz sanırım değil mi?

Çok teşekkürler Övünç, şimdi bu sabah zaman azlığından kısaca bakabildim videoya çok yararlı olacağı kesin görünüyor. macelanı'da indirmeye başladım.. sonra inceleyeceğim artık.

bir de soru sorayım bu arada.  hazırlamış olduğun çandarlı-aliğa haritaları kalibre edidikten sonra kullanıma hazır olacak sanırım değil mi? bir de kalibre işlemi için koordinatları oziye elle girmek lazım sanırım. her noktanın koordinatını nereden bulacağız? mantıken g. Earth den aynı noktayı bulup koordinatına bakıp senin yaptığın haritada oziyi kullanarak girmek mi gerekecek. denemedim, araştırmadım henüz ama başka türlü olmaz sanırım değil mi?

Tabiki hazırlanan  haritaları ozf 2 formatına çevirmeniz gerekecek bu arada ;

Koordinat sorunuz içinde sanırım aşağıdaki video işinizi görecektir

Hidden Content

Övünç kalibre işine başladım ama ozi demo versiyon olduğu için 2. noktadan sonra kalibreye izin vermiyor. 2 noktada az çok yeter ama navigasyonda yerleri karıştırabilir. bu demo işini de çözmek lazım şimdi

Hidden Content

Övünç kalibre işine başladım ama ozi demo versiyon olduğu için 2. noktadan sonra kalibreye izin vermiyor. 2 noktada az çok yeter ama navigasyonda yerleri karıştırabilir. bu demo işini de çözmek lazım şimdi

Hidden Content

Peki Abi biraz sonra eklerim olur mu? Cepten yazıyorum da pc'ye geçince ilave ederim.

Bir kaç gündür cepten kısa süreler hariç nete bağlanamadım Övünç. Ozi'yi eklemedin galiba henüz değil mi? 

Bir kaç gündür cepten kısa süreler hariç nete bağlanamadım Övünç. Ozi'yi eklemedin galiba henüz değil mi? 

Hemen İlgileniyorum eve yeni geldim Abi...

Hidden Content

Yada dilersen buradan dene

Hidden Content

Hidden Content

eyvallah sağol övünç. teşekkürler.  henüz 2 tanesini kurmayı denedim kurulduktan sonra program açılmadı "run time error" hatası verdi neden olabilir sence? . yarın bakacağım artık.  tekrar çok sağol görüşmek üzere

eyvallah sağol övünç. teşekkürler.  henüz 2 tanesini kurmayı denedim kurulduktan sonra program açılmadı "run time error" hatası verdi neden olabilir sence? . yarın bakacağım artık.  tekrar çok sağol görüşmek üzere

Abi linki tekrar yeniledim , sen son versiyonu indirip yukardaki linkte bulunanı da indirdin mi ok dir...

Denedim

Hidden Content

Övünç kardeşim yeni üye olarak şaşkınlıkla izledim muhteşem bir iş çıkartmışsın eline sağlık bu bayram günü bilgisayarın karşısına bağladın beni bu arada bütün olta misina üyelerine hayırlı bayramlar diliyor sağlıkla nice bayramlara diyorum teknik konularda hele bilgisayarda çok iyi olmamakla birlikte iyi bir denizci ve tekne avcısıyım ve ne zamandır böyle bir çalışma arıyordum dikili ve bademli sahillerinde avlanıyorum teknem bademli balıkcı barınağına bağlı en kısa zamanda bu konuya eğilip wince işletim sistemli cihaz alıp yükleme yapacağım o zaman yardımların rica edeceğim tekrar başarılarınızıkutlar sağlıklı bir yaşam dilerim emekli diş hek i,ülkü erktan

övüç akadaşım özür dileyerek ismini onur olarak yazmış lö

olduğumu fark ettim  yaşımıza ver lütfen

Bu gerçekten önemli konu oldu , bir çok insana yardımı olacağına eminim,

Övünç sende arasıra konuyu güncel tutmaya çalışırsan mutlaka daha fazla faydfası olur.

Merhaba,

Cihazım Next YE G-535   Bilgisayar özürlüsü olduğumdan paylaştıklarınızı beceremedim. zipli dosya içindekileri cihaza nasıl aktaracağımı anlayamadım. Kopyala yapıştır şeklindemi? ve nereye? yardım ederseniz memnun kalırım.

Hidden Content

Merhaba,

Cihazım Next YE G-535   Bilgisayar özürlüsü olduğumdan paylaştıklarınızı beceremedim. zipli dosya içindekileri cihaza nasıl aktaracağımı anlayamadım. Kopyala yapıştır şeklindemi? ve nereye? yardım ederseniz memnun kalırım.

Hidden Content

İlk olarak belirtelim ki cihazınız,

Windows ce 6.0 tabanlı...

İndirmeniz gereken Dosya bu :   

Hidden Content

Hidden Content

İndirdiğiniz wince_core_runtime_arm.zip dosyasını zip prorgramları yardımı ile extarch (dışarı çıkarın) yapın.Artık aşağıdaki şekilde gördüğümüz dosyaları karta kopyalama işlemine geçeceksiniz,

Hidden Content

Cihaz özelliklerinizden girerek usb modunu seçin ( ayarlar - usb ). Bu modu seçtiğiniz zaman bilgisayarınız cihazınızın hafızasını ( Resident Flash ) harici disk olarak görecektir ( biraz zaman alabilir bekleyin )

Kurulum için size gerekli olan dosyalarınızı pc yardımı ile yada navigasyonunuzun içinde bulunan sd -msd - yada pro duo kartı sökerek başka bir okuyucu ile root dizinine (Ana Bölüm) gönderin. Bu işlemi kartınızı sökmek yerine navigasyonalrınızı güncellemek için kullandığınız navigator yardımları ile de yapabilirisiniz.

Bu arac navigasyonlarinda 7" olanlari yokmu, tableti vermek istemiyo bizim cocuk, 5" ler gozume biraz ufak gelir saniyorum. Tavsiye edeceginiz 7" windows tabanli arac navigasyonu varmi arkadaslar

Merhabalar ;

Elimde Navitech - NavP250BC navigasyon cihazı mevcut. Bu cihaz'a yükleme yapabiliyormuyuz?

Merhabalar ;

Elimde Navitech - NavP250BC navigasyon cihazı mevcut. Bu cihaz'a yükleme yapabiliyormuyuz?

Merhaba Mirim;

Övünç bu konuyu 2012 de açmış.

Sanırım paylaştığı programların link'i artık ölmüştür.

Bildiğim kadar ile sizin Navigasyon cihazınızın kullandığı işletim sistemi "Windows CE 5.0 Core".

Ve yine biliğim kadarı ile bu sistem üzerinde kimi deniz navigasyon programların çalışması sağlanıyor.

Ama bir takım çevirimleri yapmak ve yardımcı programlar kullanmak gerekiyor.

Hatta yine yanlış hatırlamıyorsam Garmin haritalarını bile ayarlanabiliyor.

Ama araştırmak gerek. Önemli olan cihazınızın alt yapısının Windows CE 5.0 Core olduğunu bilmek ve buna göre aramak.

Saygılar.