Jump to content
Sign in to follow this  
rkacar

Yanık ve Yumurta Akı

Recommended Posts

[TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=align: center]YANIK ve YUMURTA AKI

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=width: 100%]

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.

 

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş

Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

 

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

 

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

Yanıkta İlk Yapılacaklar:

 

1- Şahıs yanık etkenlerinden hemen uzaklaştırılmalıdır.

2- Yanık çamaşırlar tutuşmuşsa hemen yere yatırılıp üzerine bir çarşaf atılarak oksijenle teması kesilerek yanık söndürülmelidir.

 

3- Yanan elbiseler soyularak değil makasla kesilerek çıkarılmalıdır.

4- Yanığın derinliğini artırmamak ve ağrının dindirilmesi için çeşme suyuna batırılmış (ıslatılmış) bezler tatbik edilmelidir.Kesinlikle buz veya buzlu su tatbik edilmemelidir.

5- Yanık eğer kimyasal maddeler ile oluşmuşsa bol su ile yıkanarak madde ortamdan uzaklaştırılmalıdır.Ağır yanıklarda ağızdan gıda sınırlanmalıdır.

6- Yanan hastaya yapılacak bu ilk işlemlerden sonra en yakın özel veya resmi sağlık kurumuna başvurularak oradan alınacak görüşe göre hareket edilmelidir[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×