Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Yeni Balıkçıyım Lütfen Yardım Edin!

• Konuyu başlatan halilzgr
  • Başlangıç tarihi
H

halilzgr

Kayıtlı Üye
Bu hastalığa yeni kapıldım :) :) Çok büyük bir heves, çok büyük bir merak fakat sürekli başarsızlık ve bu beni delirtiyor, oltayı denize atıp bırakasım geldi balıkçılığı dün gece.

Birçok araştırma yaptım, dersime iyi çalıştım fakat baazı püf noktaları var bu işin ve muhtemelen bilmediklerimiz var içlerinde ki hala başarı elde edemedim. Bu işi bilen etrafımızdaki usta balıkçılar da malesef çok fazla yardımcı olmuyorlar asıl buna üzülüyorum. Mesela ilk 3-4 balığa gidişimde boru kurdunu iğneye yalnış takmışım :( çok basit birşey belki ama bilmediğimden boşa kürek salladık onca zaman, yazık  değilmi? Be adam desen ki yemi şöyle takacaksın, böyle yapacaksın biryerin mi eksilecek, çok mu zor birkaç cümle ile yardımcı olmak?

Konuyu nereye açacağımı da bilemedim ama Bursa civarında avlanmış arkadaşlar yardımınızı bekliyorum.

Özellikle Mudanya ve kurşunlu bölgelerinde birkaç mera ve buralarda hangi balığa olta atmam gerektiğini tavsiye etseniz yeterli.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Öncelikle Hoşgeldin Halil kardeşim... Aramızda Bursa'dan arkadaşımız varmı bilmiyorum fakat varsa yardımcı olacaktır. buradan yazı ile anlatılacak birşey değil yem takma şekli... İnternette videolar var oradan izleyerek öğrenmek çok daha kolay olur. 

Püf nokta dersen yem konusunda şöyle yardımcı olayım; Her balık malzemesi satan dükkanlar da olur, Yem İpi... Esnek ve çok incedir. Örneğin boru kurdunu taktıktan sonra çok sıkmadan gevşekte bırakmadan ip ile 5 - 6 kez sar... Böylece hem atarken düşmemesini hemde ufak balıkların atar atmaz hemen alamamasını sağlar...

Yem olarakta boru kurdu kokulu olduğu kadar çok ta zayıf bir yemdir.  Yemcinde madya varsa ve avlandığın bölgede ki balık cinslerine de hitap ediyorsa madya kullanabilirsin. Madya çok sert bir yem olduğundan kolay kolay her balık oltandan o yemi koparamaz...

Ben birkaç tane video yükledim onlardan izleyerek bir fikir sahibi olabilirsin...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Aramıza hoşgeldiniz,

amatör balıkçılık öyle kolay bırakılmaz,hergün başka bir şey öğreniliyor.

Avlak konusunda yardımcı olamam çünkü bilmediğim bir bölge,ama balık yakalamak istiyorsan avlandığın bölgenin özelliğini bilmen gerekiyor,kumlukmu-taşlıkmı-eriştelikmi (yosun) .

Çıkan balık cinsini ve zamanını bilmen gerekiyor.

olta takımını-iğnelerini  bu bilgilere göre hazırlaman gerekiyor,yem seçimini çıkan balığın cinsine göre seçmen gerekiyor,uygun zamanda uygun yerde bulunman gerekiyor,

yani şartlar çok,balık az,sabır ve uygunluk çok önemli,  rasgele avlarınızda.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Arkadaşım aramıza hoş geldin.

Arkadaşların verdikleri bilgilere küçük bir ilavede ben yapayım. Avlandığın bölgede ki balıklar ne tür yem yiyorlar. Bu çok önemli. Bir örnekleme yaparsak. Sitedeki arkadaşlar ile çıktığımız balık avlarında gideceğimiz yöreye göre yem siparişi verir alırız. Hedef avımız genelde çipura ve mercandır. Ancak Çipura da mercan da  egenin değişik yerlerinde değişik yemlere gelir. Kimi yerde balık mamun yerken kimi yer yüzüne bakmaz, Bu çim çim içinde yengeç içinde yani her türlü yem için geçerlidir.

Başka ilginç bir örnek daha vereyim. Yukarıda iğneye canlı yengeç takılmasını gösteren videoda tırnak büyüklüğünde canlı yengeç kullanılıyor. Ama Bodrum-Güvercinlik, Güllükteki çipuralar büyük yengeçi makas ile 3 veya 4 e keserek iğneye taktığımızda yiyor ve canlı yengeçe bakmıyor bile. Enteresan değil mi?

Yani avlandığın bölgedeki balığa göre yem.

Buna göre soruların olursa arkadaşlar gerekli yardımı yaparlar.

Rastgele.

Moderatörün son düzenlenenleri:
H

halilzgr

Kayıtlı Üye
ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. o gün hüsranla balıktan dönüm atmıştım mesajı ama bırakmak ne kelime? bugün daha bu saatte akşamı düşünüyorum, sanırsızlıkla :) :) inşallah bu akşam birşeyler yakalarım ve eve balıkla dönerim. Çünkü artık mazeret kalmadı eve söylenecek :) :)

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Aramıza hoşgeldiniz.üstadlar fikirlerini yazmış.inşallah balık tutarsınız.ama olmazsa 1-2 kilo balık satın alın,boyları ve cinsleri biraz farklı olsun.eve gidince sıkıntı olmaz o Zaman .tecrübe:))

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Hoş geldiniz...

Ne zamanki bakmadan takmaya başladınız ve aynı ara elinize hafif iğne girmeleri başladı anlayın ustalıkta yavaş yavaş giriyor...