Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Yengece Zarar Vermeden Iğneye Bağlama

• Konuyu başlatan Junglehook
  • Başlangıç tarihi
speed0972

speed0972

Oltacı
Yengeç hiç kullanmadım ama video arşive alındı...Teşekkürler.....

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Çok güzelmiş bu yöntem.. Hayvan aşağıda canlı kaldığı için hareket halinde... Haliyle hedef balık içinde ideal bir av...

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Bizim tekne avları için zor ama kıyı için çok çok güzel.

Tekneden yengecin boyuna göre iğne, yada iğneye göre yengeç bulmak zorundayız. Buda biraz zor.

Kıyıdan çipura nın kaçarı yok.

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
aynen bölgede çipura varsa kaçmaz bencede, ben genelde iğne takarken ya yengecin kabuğu kırılıyor yada kendinden geçiyor :oops:   böyle canlı yem av da zevkli olur. teşekkürler harika paylaşımlar.

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
çok pratik bir çözüm.

japonla yapıştırmaya göre daha güzel bence.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
benim şahsi görüşüm, bir millimlik daha önceden kesilip hazırlanmış bir mantarı karın bölgesine değil, sırt bölgesine yapıştırın, iğneyide mantara geçirin..hem hayvan zarar görmemiş olur..hem iğne daha sağlıklı gizlenir:)

akdeniz

akdeniz

Editör
Ilk firsatta yengeci denemeyi düsünüyorum bir süredir aklimda ,,fakat kafama takilan bir sey var ! igneye takili yengec misinayi kiskaci ile kesebilirmi ? tecrübesi olan varmi ?

Junglehook

Junglehook

Miço
Ilk firsatta yengeci denemeyi düsünüyorum bir süredir aklimda ,,fakat kafama takilan bir sey var ! igneye takili yengec misinayi kiskaci ile kesebilirmi ? tecrübesi olan varmi ?
Bu tür iğneye bağlama ile birkaç video izledim kimisinde kıskaçlar koparılıyorken kimisinde ise yem ipi ile sarmalanırken kıskaçlarıda hareketsiz kalacak şekilde bağlanıyor .Böylelikle o ihtimal ortadan kalkmış oluyor.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
video için teşekkürler,

yengeçli avlarda ince iğne kullandığımdan yengece zarar vermiyorum,ama uzun süre suda kalınca zaten ölüyor.

Ben uzun süredir yengeçle avlanıyorum,genelde sargoz çok geliyor,şimdiye kadar hiç misinayı kestiğini görmedim,

genelde arka bacağından sırtına doğru iğneyi çıkarıyorum.El alışkanlığından problem olmuror bende.

K

karatepe

Kayıtlı Üye
video için teşekkürler,

yengeçli avlarda ince iğne kullandığımdan yengece zarar vermiyorum,ama uzun süre suda kalınca zaten ölüyor.

Ben uzun süredir yengeçle avlanıyorum,genelde sargoz çok geliyor,şimdiye kadar hiç misinayı kestiğini görmedim,

genelde arka bacağından sırtına doğru iğneyi çıkarıyorum.El alışkanlığından problem olmuror bende.
Abi Bodrumda'da Tekneden yengeç ile Çipura avı yapılıyor biliyorsunuz.

Büyk yengeci ikiye kesip takıyorlar o nasıl bir yöntemdir nasıl takılır iğneye ?

Bilgil verirseniz hepimize faydası olacaktır.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Yengecin tüm ayakları dipten kesiliyor. Yengecin büyüklüğüne göre 2 veya 3 e normal bir makas ( budama makası iyi iş görüyor) ile kesiliyor. Üst kabuk çıkarılıyor. Kabuğu el il bile kolayca çıkarırsınız. Kesilen parçalardan birine iğneyi kesilen ayaklardan birinin ortasından ilikli kısmından kolayca geçirip iğnenin ucunu -burası önemli- etli kısımdan çıkacak şekilde geçiriniz. İğne ucunu yengecin alt kabuğundan çıkarırsanız balık etini yer ve gider.

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
yem ipi diye bir ürün var.elastik ve çok ince geçenlerde 5 tl ye almıştım.misina ile bağlamaktan daha iyi olur diye düşünüyorum.en kısa zamanda kıyıdan denemek lazım. 

K

karatepe

Kayıtlı Üye
Yengecin tüm ayakları dipten kesiliyor. Yengecin büyüklüğüne göre 2 veya 3 e normal bir makas ( budama makası iyi iş görüyor) ile kesiliyor. Üst kabuk çıkarılıyor. Kabuğu el il bile kolayca çıkarırsınız. Kesilen parçalardan birine iğneyi kesilen ayaklardan birinin ortasından ilikli kısmından kolayca geçirip iğnenin ucunu -burası önemli- etli kısımdan çıkacak şekilde geçiriniz. İğne ucunu yengecin alt kabuğundan çıkarırsanız balık etini yer ve gider.
Abi çok teşekkür ederim.

Anladığım kadarı ile üst kabuk çıkıyor alt kabuk ve et birlikte kalıyor, iğne kesilen bacak kısmından içeri girecek ve etinden dışarıda kalacak şekilde olacak.

K

karatepe

Kayıtlı Üye
keşke video bulabilsek konu ile ilgili....

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Videoya gerek yok. Olayı anlamışsın.