Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Yat Karagöz, Kalk Karagöz....:)

• Konuyu başlatan ishak BALLICA
  • Başlangıç tarihi
ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad

İçimizi karartan soğuk ve güneşsiz kış günlerinden sonra gelen bahar ayları, gerçekten de insanın içinin kıpır kıpır olduğu ve kendini doğaya-tabiata atma isteğinin yoğun yaşandığı bir zaman dilimidir.Zaten şair de bunu ne de güzel betimlemiş dizelerinde.''Geldi bahar ayları, gevşer gönül ayları'' diye.

İşte geçtiğimiz hafta sonu biz de bu duygu seline kapılarak sevgili dostum Erdal bey ve sevgili eşi Belgin hanım' dan gelen davete icabet ederek İzmir/Çeşme de buluştuk.Bu mevsimde buralar gerçekten çok güzel oluyor.Çünkü ne Yaz mevsiminin insanın dilini damağını kurutup,içini bayıltan o sarı sıcak ve yapış yapış sıcağı vardır.Ne de tüm yaz boyunca süren insan kalabalıklarının yarattığı o hengame.

Üstelik ara ara devam eden bahar yağmurları nedeniyle doğa hala çoşku içinde ve yemyeşil.İğdeler açık sarı renkli çiçekleri ile adeta birer zerafet sembolu gibi süzüm süzüm süzülüyorlar mis gibi kokularıyla tatlı tatlı esen bahar esintisiyle.Üstelik yükselen hava sıcaklığı nedeni ile de başlamış bahar meyvaları da olgunlaşmaya.Hem beyaz dutlar hem de kırmızı dutlar birer lezzet deposu olarak bizlerin damaklarını süslemek için hazırlar.

Geçtiğimiz hafta sonu tüm bu güzellikleri doyasına yaşadık diyebilirim.Hele gecesinde bahçede yarattığımız bir mangal ortamından sonra geriye bir tek balık avı güncesi kalmıştı.Onu da ertesi gün yaşamak üzere çok ta geç olamayan bir saatte istirahate çekildik.

Sabah saat 04,00 gibi kalkarak başladık ev içinde hazırlanmaya.Yeni demlenen çay eşliğinde güzel bir kahvaltı sonrası sabah ezanı henüz okunmaya başlamıştı ki, tekne başına vararak başladık eşyalarımızı tekneye yüklemeye.Bizler bu işleri yaparken güneşin de ilk ışıkları ile tan yeri ağarırken gecenin bittiğini de adeta kuşlar cıvıldayarak bir birilerine müjdeliyorlardı.

Av meramıza doğru yavaş yavaş ilerlerken henüz yarım saat geçmişti ki, birden Erdal kardeşimin aklına gün boyu tüketeceğimiz yemek ve içeceklerimizin yer aldığı buzluğumuz aklına geldi.Başladı herkes birbirine sormaya sen gördün mü, sen almamış mıydın diye.Haydi geriye aynen.Ve arabada unutulan buzluk alındıktan sonra aynı yolu bir daha tüketerek nihayetinde yaklaşık 1 saat kayıp ile av merasına varıldı.Elde olmayan bu zaman kaybı ile bu mevsimde çok önemli olan o sabah suyu kaçırılmış oldu tabi ki.

Av meramızda bir iki yer değiştirdik ve arzu edilen vuruşları alamadık bir türlü.Gelen balıklar ise gerçekten çok küçüktü.Ve ani bir karar ile her zamanki meralarımıza bayağı uzak bir mesafede yer alan bölgeye doğru yola çıktık.Yaklaşık 1 saat gibi bir yolculuktan sonra oraya ulaştık.Burası genelde balık avı turu düzenleyen teknelerin bolca rağbet ettiği bir yerdi.Nihayetinde gittiğimizde bayram yeri gibi bir manzara ile karşılaştık.Sayabildiğim kadarı ile 4-5 tane 10-15 kişi kapasiteli tur teknesi ve irili ufaklı da 4-5 kişilik tekne vardı.Yani ortalık panayır yeri gibi.

Nihayetinde bizde bir kenardan başladık av yapmaya.Yemlerimiz taze sülünez.Takımlar ise 3 köstekli takımlardan.İğneler ise mustad 496/3 no kısa pala çapraz iğneler.Kurşun ağırlığımız ise 150 - 200 gr lık kurşunlar.Oltalar suyla buluştuktan sonra ilk güzel vuruşu eşim aldı.Gelen güzeller güzeli bir deniz lidakisi oldu.Ve arkadan Erdal kardeşimde bir tane aynısından almayı başardı.Bu arada ben hem olta atmaya hem de ortamı siz dostlara da yansıtabilmek amacıyla video / resim telaşındayım.

Sabah yaşanan aksiliklerden sonra nihayetinde artık yüzler gülmeye başlamıştı.Ve yarım saat geçmemişti ki, karagözler yüzünü göstermeye başladı.Arada denk gelen küçükler tabi ki suya edilirken, yüzümüzü güldüren ebattakiler haliyle kovada yerlerini almaya başlamışlardı.

Epeyden beri bu kadar yoğun bir karagöz avı denk gelmedi diyebilirim.Hatta avın adını da yat karagöz-kalk karagöz diye de tanımlasam sanırım abartı olmaz.Ara sıra denk gelen küçük isparozlar ve küçük gopezler hemen suya iade edildiler.Yalnız bir ara bana denk gelen jop gibi gopezi alıkoydum.
Öğleye kadar süren saatlerde havanın kapalı olmasından dolayı çok rahat bir av güncesi yaşadık.Fakat öğle gibi bulutların azalması ile güneş tüm heybetiyle ortamı kavurmaya başladı.

Teknemiz tentesiz bir tekne olması nedeniyle ister istemez tadımız kaçmaya başladı haklı olarak.Üstelikte her iki aileye birer-ikişer pişirimlik tavalıklar çıktığı için avın en tatlı yerinde ava son vererek dönüş yoluna geçtik.
Sözün özü başlangıç anları aksilikler yaşanmış olsa bile,daha sonra yaşanan güzellikler ile sonucu bizler için oldukça bereketli olan harika bir av güncesi yaşamış olduk.Çok daha bereketlisinin sizlere denk gelmesi dileği ile tüm dostlara rastgele.

http://www.dailymotion.com/video/x1u95sf_balik-avi-videosu-0071-ishak-ballica_sport

almaph

almaph

Kayıtlı Üye
maşallah

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak Abi yine ailece geçirilen güzel bir av ile süslemiş siniz her yeri...

Uzak olsa da avlak bölge gittiğinize deymiş :) ... 

Resimlerde yüzler güldükçe balık olmasa da sıkıntı yok huzur ve şansınız daim olsun...

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
karagözler en lezzetli oldukları boyda harika...iyi denk gelmiş kutlarım daim olsun

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
İshak abi,

senin yüzünden eşime demediğim laf kalmadı :bored:   :bored:   :bored:   :bored:   :bored:   :bored:

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Hocam tebrik ederim,

ailecek her fırsatı değerlendiriyorsunuz,ne mutlu size,

yalnız mercan niye yapmadı o bölge anlayamadım,biz Çeşme deyince aklımıza hep mercan geliyor.

aman yemleri ve içecekleri unutmayın :)

yeni avlarınızda bol şanslar.

poseidon_35

poseidon_35

Kayıtlı Üye
tebrikler ishak abi :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
İshak abi yine güzel bir avını paylaşmışsın :)  Hepiniz tebrik ederim ellerinize sağlık...

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
İshak Abi yine ailece geçirilen güzel bir av ile süslemiş siniz her yeri...

Uzak olsa da avlak bölge gittiğinize deymiş : :) :)... 

Resimlerde yüzler güldükçe balık olmasa da sıkıntı yok huzur ve şansınız daim olsun...
Övünç 'üm, başlangıç anlarında şanssızlık yaşasak ta sonucu güzel biten av güncesi oldu.Darası inşallah sizlerin başınana kardeşim.

karagözler en lezzetli oldukları boyda harika...iyi denk gelmiş kutlarım daim olsun
  Halil abim, ıdır taraflarına gittik bu defa.Yol bayağı bir uzundu ama değdi vallahi.Yalnız tek hatamız bu mera için kullanmış olduğumuz yem türü ve ona uygun olan iğneden oluşan takım yanımızda yoktu.

Ama yine de sülünez ve mustad 496/3 no iğne günü kurtarmaya yetti çok şükür.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
İshak abi,

senin yüzünden eşime demediğim laf kalmadı :bored:   :bored:   :bored:   :bored:   :bored:   :bored:
  Sevgili Yücel lütfen değerli eşine, hayat arkadaşına  onu üzecek bir şey söyleme. :) :)   Bu bir süreç....Ben şimdi sahip olduğum sürece gelinceye kadar emin ol çok sabrettim.Balık avı olayı denilince eşimin ilk sözü henüz yeni gittin ya oluyordu.İsterse aradan 2 ya da 3 hafta geçmiş olsun.

Ama bu hobinin tadını aldıktan sonra işler değişti. espirili  Şimdi o bana baskı yapıyor. :oops:  Haydi bir yerlere gidelim diye.Ben ise hele bir dur...Hesap kesimi kesilsin.Mazot alacak paramız yok vs diye ayak sürüyorum. :oops:   :oops:   :oops:

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Hocam tebrik ederim,

ailecek her fırsatı değerlendiriyorsunuz,ne mutlu size,

yalnız mercan niye yapmadı o bölge anlayamadım,biz Çeşme deyince aklımıza hep mercan geliyor.

aman yemleri ve içecekleri unutmayın :) :)

yeni avlarınızda bol şanslar.
  Önder hocam,sabah suyu denilen saatler gerçekten çok ilginçti.Gerçi sabahın o ilk saatlerini kaçırmıştık, ama yine de vakit çok geç değildi.Vuruşlar adeta burun ucuyla oluyordu.Gelenler ise mini minnacık mercanlardı.Durum böyle olunca da hemen bir plan yapıp, bir saat yol aldıktan sonra ıldırı tarafına ulaştık.

Akşam eve gelince o yörede av yapan arkadaşlar ile de görüştüm.Aynı durumu onlar da yaşamış.Günü akşam suyunda kurtarmışlar.Ne sabah suyunda ne de öğle vakitlerinde balık denk gelmemiş.Vardır mutlaka bir sebebi elbet.

tebrikler ishak abi :) :)
Darası ve daha güzeli başına kardeşim.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
izmire gelirsem beni de götürün :) :) ben de balık tutayım :D 
  Hocam oltamisina ailesi olarak çok güzel organizasyonlar ve etkinlikler oluyor.Bence değerlendirmelisiniz.   :) :) 

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
İshak abi yine güzel bir avını paylaşmışsın : :) :) Hepiniz tebrik ederim ellerinize sağlık...
 Sevgili Ramazan, ekip sağlam olunca av güncesi de haliyle güzel oluyor.Darası ve daha güzeli sizlere denk gelsin kardeşim.

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
  Sevgili Yücel lütfen değerli eşine, hayat arkadaşına  onu üzecek bir şey söyleme. :) :)   Bu bir süreç....Ben şimdi sahip olduğum sürece gelinceye kadar emin ol çok sabrettim.Balık avı olayı denilince eşimin ilk sözü henüz yeni gittin ya oluyordu.İsterse aradan 2 ya da 3 hafta geçmiş olsun.

Ama bu hobinin tadını aldıktan sonra işler değişti. espirili  Şimdi o bana baskı yapıyor. :oops:  Haydi bir yerlere gidelim diye.Ben ise hele bir dur...Hesap kesimi kesilsin.Mazot alacak paramız yok vs diye ayak sürüyorum. :oops:   :oops:   :oops:
ishak abi anlattıkların bana hiç yabancı gelmedi :) :)  :) :)  :) :)  :) :) tabiki kırıcı şeyler asla söylemem.bir alıştırabilsem ne güzel olacak.balığa giden çiftleri görünce insan imreniyor.

senolfb

senolfb

Kayıtlı Üye
Ishak abi yine siir tadında harika bir av raporu olmuş tebrikler

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
Hem güzel bir av, hemde güzel bir sunum olmuş teşekkürler ishak abi. Karagöz tarlası bereketliymiş, devamına rastgele.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
İlk vuruş ve ilk balık yine yengeden. İshak kardeşim bir daha TV ye çıkarsan telefon ile bağlanıp " İshak bey yerine eşini davet edin. Yengemiz bu işi daha iyi biliyor." diyeceğim.

Şaka bir yana ne mutlu ise. Aile olarak büyük bir tutku ile av güncesi yaşıyorsunuz.

Sevgi ve mutluluk ile avlarınıza devam.

MEHMET ASIM YEŞİLDAĞ

MEHMET ASIM YEŞİLDAĞ

Kayıtlı Üye
Tebrikler İshak bey karagözlerde bayağı güzelmiş afiyet olsun.

O

obaba

Kayıtlı Üye
En son olta misina ailesi ile 5 nisanda tekneye çıktım ordada malum hiçkimse balık yakalayamadı ben ayrıca pert olmuştum :depressed: . O zamandan beri tekneye çıkmadım ,bu aralar arkadaşlarla beraber Ildıra gitmeyi düşünüyoruz inşallah güzel bir avda biz yaparız İshak abi Sizin videoları merakla takip ediyoruz yolumuza işık tutuyor tebrikler abi. parmak