Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Victoria Gölü Cichlidleri

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37

VICTORIA GÖLÜ

Doğu Afrika’da güney yarısı Tanzanya’da ,kuzey yarısı ise Uganda’da olan büyük bir göldür. Dünya’nın ikinci büyük tatlı su gölü olarak kabul edilir. Maksimum derinliği 85m dir. Yüzölçümü 69,485 kilometrekaredir. Kayalık, girintili çıkıntılı bir göldür. Üzerinde bir çok ada bulunur. Göle bir çok akarsu karışmaktadır, fakat bunların en büyüğü Kagera nehridir. Victoria gölü fazla sularını nil nehrine boşaltır. Victoria gölü cichlid balıklarının yaşam alanları içinde önemli bir yere sahiptir. Gölde çok çeşitli cichlid türleri yaşar.

Hemichromis Stellifer

Orta Afrika kökenli bir cichliddir. Gabon, Congo ve Congo Cumhuriyetinde yaşar. Sığ ormanlık bölgedeki yavaş akışlı nehirlerde yaşarlar. Çok saldırgan olmayan yumuşak mizaçlı bir türdür. Boyları 9-10 cm ulaşır. 24 -28 C derece arasındaki sıcaklıkları severler. Ph düzeyi 4.8- 8.3 arasındaki doğal sertlikteki sularda yaşarlar.

Büyüdükçe kırmızı gövde üzerinde zümrüt mavisi lekeler oluşur. Görsel olarak güzel bir cichliddir. Yumurtlama ve yavruların büyütülmesini dişi ve erkek birlikte üstlenir.PELVIAHROMIS PULOHER

Afrika kökenli bir cichliddir. Küçük ve sevimli bir türdür. Nijerya’da ve Kamerun’da yaygın olarak görülür. Barışçıl karakteri olan bir türdür. Boyları 8-9 cm ulaşabilir 22-28 C derece arasındaki sıcaklıklarda yaşarlar. Ph düzeyi 5.0-8.0 arasındaki yumuşak sulardan hoşlanırlar. Doğal ortamlarında küçük mağaralar, girintileri ya da ağaç kökleri arasındaki boşlukları yuva olarak seçerler. Bu yüzden akvaryuma bu türün yuva yapacağı küçük oyuklu malzeme konmalıdır. Erkekleri sivri sarı çizgili sırt yüzgeci ile dikkat çeker. Yumurtlama ve yavruların büyütülmesini dişi erkek birlikte üstlenir.HAPLOCHROMİS LİMAX

Afrika victoria Gölü ve buna bağlı küçük gölcüklerde yaşarlar. Edward Gölü ve Georgia Kazinga kanalında yaşarlar. Saldırgan mizaçlı bir cichliddir. Planktonlar ve su yosunları ile beslenir bitkisel beslenebilir. Bol bitkili ve kayalık akvaryumları severler. Boylar 8-9 cm bulur.22-28C derece arasındaki sıcaklıkları severler. Ph düzeyi 7.2-8.6 arasındaki ph düzeyini seveler.

Akvaryumda kayaların arasına yumurta bırakırlar. Yumurtaların ve yavruların bakımını dişi ve erkek limax birlikte üstlenir. Bu türün erkekleri çok güzel kırmızı sarılı bir gövdeye ve mavi- kırmızı sırt yüzgecine sahiptir.

 HAPLOCHROMİS SP.” KENYA GOLD”

Afrika Victoria Gölü kökenli bir cichliddir. Altın sarısı rengi üzerinde siyah şeritler mevcuttur. Bitkili ve Kayalık ortamları severler. Doğal ortamda kayalık bölgedeki oluklarda yaşarlar. Yumuşak huylu bir cichliddir. Boyları 6-7cm bulur.22-28C derece arasındaki sıcaklarları severler Ph düzeyi 7.2-8.6 sertlik düzeyini sever.

 

 

 

  

 

HAPLOCHROMİS SP “RUBY GREEN”

Victoria Gölü kökenli bir cichliddir. Özellikle Kyopa Gölünde yaygın olarak görülürler. Yumuşak huylu bir cichlidtir. 8-9cm boyuna ulaşabilir. 22-28 C derece arasındaki sıcaklıkları severler. Ph düzeyi 7.2-8.6 arasındaki sert sularda yaşarlar erkekleri oldukça gösterişli renklere sahiptir.

 LİTOCHROMİS RUFUS

Viktorya gölü kökenli bir cichlidtir. Kayalık ortamları sever. Gölün kayalık kıyılarında yaygın olarak yaşarlar. Uyumlu bir cichdlidtir. Boylarının uzunluğu 8 cm bulur. 22-28 C derece sıcaklıklarda yaşarlar. Ph düzeyi 7.2-8.6 arasındaki sert suları severler. Erkekleri kırmızı, pembemsi renkleriyle dikkat çekerler.

 

 OREOCHROMİS VARİABİLİS

Viktoria, Kyoga, Kaliabury,Kwania gölleri ile Nil nehrinde görülen bir cichlitir. Kayalık ortamların yakınlarında yaşamayı seveler. Yumuşak huyludur. Boyları 25cm bulabilir. 22-28C derece arasındaki sıcaklıkta yaşamayı seveler. Ph 7.2-8.6 sertlikteki suda yaşarlar. Erkeklerin renkleri gümüş ve yeşil renklerledir. Kuyruk uçlarındaki parlak sarı çizgiler dikkat çekicidir.

 

 

  
Üst