Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Uzaktan Kumanda Sırtı Teknesi

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Arkadaşlar merhaba,
Balık tutmak kadar, teknik bir şeyler yapmaktan da büyük zevk alıyorum. İşlerim azaldığı (eşime yüklediğim) ve havalar nedeniyle denize açılamadığım günlerde boş durmadım. Radyo kontrollu sırtı ile balık avı amaçlı model tekne yaptım.
http://www.boatplans.ru/Raduga-Igor/  tasarımın / planın olduğu  site.”

Fotoğrafta görülen 450 cm uzunluğundaki tekneyi marinsunta ve epoksi kullanarak dik, yapıştır yöntemi ile yapmayı düşünüyorum. Gerekli makineler, takımlar, boş mekan ve gerekirse yardımcı olacak dostlarımda var.

Olta ile balık avı amaçlı düşündüğüm bu tekne üzerinde ihtiyaçlarım doğrultusunda deneysel birtakım değişiklikler yapacağım. (Üzerinin büyük kısmını  kapatacağım. Batmaması için köpük basılmış kapalı bölümler olacak. Teknenin kabin kısmında su seviyesinden yukarıda içerden olta atacağım küçük bir açıklık olacak.  Zeminde su altını izlemek için akrilik cam olacak vs.)

Bu nedenle yapmayı düşündüğüm teknenin öncelikle 113 cm ölçüsünde bir modelini yapıp, teknenin gövdesini görmek, memnun kalırsam gerçek ölçülerindeki asıl tekneye başlamak istiyorum.

Rus bir tasarımcıya ait planı temin edip CNC tezgahında kesebilmek için vektörel hale getirdim. Yaptığım modeli RC kontrollü yaparak ayrıca balık avı (özellikle sırtı) amaçlı değerlendirmek istiyorum. Daha önce RC kontrollü model uçaklar yapmış olsam da, model tekne konusunda ilk deneyimim olacak. 
 

113 cm lik bu modelin hızlı gitmesini değil amaca uygun olarak yavaş fakat oldukça güçlü olmasını istediğim için uygun motor ve donanım seçmeye özen gösterdim. Uzun süre enerji problemi olmadan sırtı çekebilmek için lipo pil kullanmak yerine, 12 Volt 50 amper otomobil aküsü kullanmaya karar verdim.
Motor olarak 6-12 volt arasında çalışanları kolayca bulunduğu için SH 540 ve 700 kasa fırçalı motor kullanmaya karar verdim. Belki ilerde fırçasız motora geçiş yaparım.


Motorları ve elektronik devreleri kapalı ve açık sistem su soğutmalı yaparak uzun çalışmanın getireceği ısınma kaynaklı donanım problemlerini azaltmaya çalışacağım. 
Kardeşim reklam sektöründe iş yapıyor. Bu nedenle atölyesinde bulunan CNC tezgahı beni el testeresi ile çalışmaktan kurtardı. Vektörel hale getirdiğimiz planı kullanarak, oldukça kısa sürede, çok hassas olarak  4 mm marin suntadan modelin parçalarını kestik.

Dik yapıştır yöntemi ile parçaları bir araya getirdim. Dik yapıştır yöntemini bu konuda ilgisi olmayan arkadaşlar için kısaca açıklamak gerekirse; parçalar yan yana getirilir, karşılıklı delinen deliklerden tel geçirilir. Tel pense yardımı ile bükülerek parçaların yüzeylerinin oturması sağlanır. Daha sonra polyester veya epoksi kullanılarak, yapıştırma yapılır. Kuruma gerçekleştikten sonra işlevi kalmayan teller sökülüp atılır. Bu yöntemle 13 metre uzunluğunda yapılan yatlar, yelkenliler dahi var.Bu aşamada modelin ortaya çıkan gövde formundan memnun olduğumu söyleyebilirim. Suya iyi oturan bir tekne olacak gibi gözüküyor. Alt tarafında bulunan düz yüzey ise bana ilerdeki projelerim için oldukça gerekli. Planı vektörel hale getirirken hata yaptığımız yerlerde ortaya çıktı. Bu açıdan önce model yapmak çok iyi bir karar oldu.Gövde kısmının içerden elyaf kumaş takviyeli epoksi yapıştırma işlemi bitince, bakır telleri söktüm ve zımpara yaptım. Gövde elyaf kumaş ile epoksi kaplamaya hazır hale geldi.Epoksi elyaf kumaş kaplama uygulamasına başladım. İşlemin sonunda modele göre oldukça sağlam kompozit bir malzeme ortaya çıktı.Su testi için sitenin havuzunda denemeler yaptım. Model 38 kg. toplam kaldırma kabiliyetine sahip. Akü, motor, elektronik donanım, soğutma vs ve  kendi ağırlığı toplam 16 kg. kadar.
Havuz denemeleri özellikle şaft ve kovanların açısını bulmak açısından çok önemliydi. Yanlış hesapta; salmastra kullanmayacağımdan modele su girebilir veya bunu engellemek için fazla dik tutarsam çekiş gücü kaybı olabilirdi. Problem çıkmadan yaptığım testlerle bu sorunu çok hassas olarak kolayca çözdüm.
Modelin üzerini balık avı amaçlı kullanıma uygun olacak şekilde basit bir kabin ile düz bir güverte kapağı kullanarak kapattım. Bu bölüm menteşeli olarak açılıp kapatılacak. Fitil ile içeri su girmesi engellenecek. Akü sabitleneceği için,  modelin dalga ile ters dönmesi halinde ağırlık merkezinden ve kamaranın yapısından  dolayı hacıyatmaz gibi kendisini düzeltebileceğini düşünüyorum.Epoksi içine toz pigment katarak bir tür boyama yaptım. Kamara camlarını 5 mm. fiberglas malzemeden kestim. Çekomastik ile sızdırmazlık sağlayacak şekilde yerine yapıştırdım.

540 kasa çift motor ile havuz testini yaptım. Motorların devrini düşürmek ve torku yüksetmek için 1/5 redüksiyon kullandım. Motorlar ve elektronik devreyi kapalı sistem ile su soğutmalı yapacağım. Kısa süreli çalışma test yapacağım için hazırladığım su soğutma sistemini monte etmedim.

Modelin yukarıda videoda çekimi bulunan 540 kasa 1/5 redüksiyonla  havuz testinden istediğim sonucu alamadım. Oldukça sesli çalışıyor ve torku istediğim gibi değil.

Bunun üzerine 700 kasa, 16.000 rpm iki adet motoru redüksiyonsuz olarak kullandım. Oldukça sessiz ve en az 5 kg. çekme gücü elde ettim. Elimdeki escler bu motorların yük altında çekeceği ampere uygun olmadığından yeni ve yüksek amper kaldırabilen iki adet ileri geri özelliği bulunan elektronik marin hız kontrol devresini alacağım.

Bugünlerde işlerim nedeniyle modelim ile ilgilenemiyorum. Modelin her iki yanına silindirik şekilde dubalar yaptım. Model trimaran şeklinde olacak. Amacım sırtı çekerken gelebilecek olası büyük balığın modeli yan yatırmaması.

Modelde araba aküsü kullandığım ve yer alanım geniş olduğu için korna, far vs. gibi çok gerekli olmayan kimi aksesuarları da bir Türk vatandaşı olarak içine yerleştireceğim J

Bu modeli özellikle kıyıya yakın yerlerde turna, levrek ve kalamar amaçlı sırtı da kullanacağım için; en fazla 75 gr. kurşun ve damaksız sahte gezdireceğim. Sahteye balık atladığı zaman sesli ve görsel sinyal verecek şekilde basit bir sökülebilir sistem yapacağım.

Ayrıca tatlı su avlarında mahmuzlama amaçlı yem deposu ve dökme sistemini monte edilebilir, çıkarılabilir şekilde yapacağım.

En sona işin estetik kısmı olan macun, boya vs. işini bırakacağım.

Merak eden arkadaşlar için modelin kumanda menzili gözün göreceği yer kadar diyebilirim. Deniz kıyısında yüksek bir yerde oturup, kullanmayı düşünüyorum.

Modelin teknik özellikleri kısaca toparlamak gerekirse;

- 113 X51 cm ebatlarında
- Çift motorlu 
- 1/5 redüksiyon kullanarak 540'lık motorların devrini düşürüp, torkunu yükselttim. Daha sonra bu sistemden vazgeçerek 700 kasa 16.00 rrpm motor kullandım

- 12 volt 50 amper araba aküsünden güç alıyor. 
- Yaklaşık 16 kg. ağırlığında,  ( 13 kg sadece akü) 
- 4 mm marin sunta kullanılarak dik yapıştır yöntemi ile gövde tamamlandı.
- Marin sunta epoksi kullanılarak kumaş elyaf ile kaplandı.
- İki adet şaft, düz kaplin ile bağlandı.
- İki adet ileri geri marin esc


    - Kapalı sistem su soğutma.

Arkadaşlar yukarıda yaptıklarımın bir çoğunu yaptığım testler sonucu tekrar değiştirmek zorunda kaldım. Şuan modelim oldukça güçlü tek motora, tek yekeye sahip. Elektronik sistemi ve devrelerini tamamen değiştim. Başka değişiklikler ve ilavelerde yapacağım. Kumanda almadığında veya arıza halinde hedef noktaya geri dönsün gibi.  
Teknenin gücü hakkında fikir vermek gerekirse, motoru çalışırken tekneye bağlı 70 lik misina ile çekerek kendime getirmeye çalıştığımda oldukça zorlanıyorum. Yanlarına sonradan yaptığım iki adet destek gövde/dubasını iptal ettim. Çünkü asla yan yatmıyor. Orta sertlikteki havalarda denedim, yanından tekne geçerken dahi istikrarlı gidiyor.


Henüz balık yakalayamadım :)
Zaten iddialı olduğum av bölgelerim de  henüz sırtı çekmedim. Bu hafta iddialıyım umuyorum balık yakalayacağım. Hedef balığım deniz turnası.
Okuduğunuz için teşekkür ederim....

 Bugün çektiğim fotoğrafları ile kumandalı sırtı teknemin son hali aşağıdadır.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Katılım
11 Nis 2013
Mesajlar
591
Yaş
36
Sayın gölebatmaz..Bu yaptığınız çalışmadan sonra size birde "mdenizebatmaz" kullanıcı adı açmak lazım..Sen ne yaptın reis? sen aklımı fikrimi yerinden çıkardın..Kendime bunun bir benzeri oyuncak yapmak istiyordum gerek bile kalmadı..Oufff! beynim yine karıncalanıyor..Ben bu duygumu çok seviyorum..Bu tarz el-emeği çalışmaları görünce aklımın her köşesinde filler ve tilkiler cirit atıyor resmen..Ben sizi avukat sanmıştım ama, siz benim yaptıklarımın çok üzerinde işler yapıp mükemmel icatlar koyuyorsunuz ortaya..Bizim kesinlikle yanyana gelmemiz, projelerimizi paylaşıp hayata geçirmemiz lazım..Benim imkanlarım dahilinde olabilenleri zaten yapıyorum..Ancak imkanımın el vermediklerini sadece tahayyül olarak kalıyor..Bir helis dişlisini bulamıyorum..Düşün o kadar yani..Yemin ediyorum mest oldum..Bu kadar kısa zamanda bu kadar hızlı paylaşımlar..Gerçekten sizi gönüülden tebrik edip alkışlıyorum..Lütfen paylaşımlarınızı bizlerden esirgemeyin..Merakla "bu adam daha ne yapacak" diye düşünmüyor değilim:)

Avınız daim şansınız bol olsun..
 
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Bünyamin kardeşim cesaret verici yorumlarınız için teşekkür ederim.
Hukukdan önce teknik eğitim okuduğum ve teknik öğretmen olarak çalıştığım için el becerisine  yatkınlığım, biraz bilgi birikimim en azından merakım var.

Helis dişlisi konusunda olduğu gibi bir çok parçayı maalesef büyük şehirde yaşamıyorsak bulamıyoruz. Ben sorunu Ebay ve Çin sitelerinden alışveriş yaparak büyük ölçüde çözdüm. Oldukça uygun fiyata ihtiyacım olan malzemeleri alıyorum. İlginçtir hiçbiri de gümrüğe takılmadı. Galiba işinin ehli memur arkadaşların elinden geçiyor ve bu adam bu işin ticaretini yapmıyor diye düşünüyorlar olmalı.
Sizde, özellikle ağır olmayan malzemelerde alışverişini bu sitelerden yapabilirsiniz. Ağır malzemelerin kargo ücreti fazla oluyor. Ayrıca ülkemizde online alışveriş yapan bir çok firmada çok duyarlı diye düşünüyorum. Mağazalarına gitsek bir iki mal için belki yüzümüze bakmazlar fakat internetten veya telefon açarak sipariş verdiğimizde genellikle centilmenlik yaparak ilgileniyorlar. Bu şekilde çok ürün aldım.
Bulamadığınız ürünlerde yardımcı olmaya çalışırım...
 
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
3,893
Yaş
56
bu sırtı için üç adet tekneyi hacamat ettiğim için pek sıcak bakmıyorum artık,çok maliyetli ve zaman isteyen bir uğraş,

hele sırtılık havalarda su içinde kalan tekneyi gidip almakta cabası :) dalgalı buz gibi suda zor oluyor :)

özellikle esc kontrollü sistemlerde en ufak hatada esc güme gidiyor,yanlış motor-aktarma seçiminde geri dönüş olmuyor.

eve gelen dostlar bu enkazlardan birini görmüştü, :)

ama sırtı için değilde sırf yüzdürmek ve sürat için seneye tekrar denemelere başlarım artık :)

sizlerin bu çalışmalarını takdirle karşılıyorum,teknolojiyi el becerisiyle buluşturup güzel ürünler ortaya çıkması süper birşey.

eğer nasip olurda seneye hadi dersem bu güzel uğraşlarınızdan hem kopya çekerim hemde bilgi alış-verişinde bulunuruz,

kolay gele.
 
Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Şub 2013
Mesajlar
104
Yaş
41
Süper , süper , süper gerçekten o biçim bir çalışma olmuş bu ne uğraştır :) :) ...

Mest ettiniz teşekkürler.
 
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
bu sırtı için üç adet tekneyi hacamat ettiğim için pek sıcak bakmıyorum artık,çok maliyetli ve zaman isteyen bir uğraş,

hele sırtılık havalarda su içinde kalan tekneyi gidip almakta cabası :) :) dalgalı buz gibi suda zor oluyor :) :)

özellikle esc kontrollü sistemlerde en ufak hatada esc güme gidiyor,yanlış motor-aktarma seçiminde geri dönüş olmuyor.

eve gelen dostlar bu enkazlardan birini görmüştü, :) :)

ama sırtı için değilde sırf yüzdürmek ve sürat için seneye tekrar denemelere başlarım artık :) :)

sizlerin bu çalışmalarını takdirle karşılıyorum,teknolojiyi el becerisiyle buluşturup güzel ürünler ortaya çıkması süper birşey.

eğer nasip olurda seneye hadi dersem bu güzel uğraşlarınızdan hem kopya çekerim hemde bilgi alış-verişinde bulunuruz,

kolay gele.
Önder kardeşim merhaba,

Kumandalı tekne hakikaten sıkıntı çıkartabiliyor fakat ben asıl model uçak yaptığım için teknenin sıkıntısı bana fazla problem olmuyor. Yer ve ağırlık azaltma, düşerek çakılma, başkalarının hayatını tehlikeye atma  gibi sıkıntı yok.

Kumandalı model teknede ciddi anlamda ilk deneyimim olmuştu.  Bu nedenle model tekne yapan arkadaşların gittiği yoldan giderek bir şeyler yapmaya çalıştım. Yukarıda anlattıklarım bu uygulamalardır. Fakat onların yaptıkları tekneler benim ihtiyacıma uygun olmadığından motor, esc, redüksiyon sorunu vs. yaşamaya başladım.

Daha sonra tamamen farklı ve özgün yöntemlerle yeniden tadilat yaptım. Örneğin 320 A. ESC bende sadece tetikleme işlemi yapıyor. Bu nedenle ısınma ve yanma gibi sorun ortadan tamamen kalktı. Motorda da radikal değişiklik yaptım.  Benzer uygulamayı şuana kadar görmedim. 

Bu nedenle abartılı olmayan her türlü hava koşulunda batmayacak ve arıza çıkarmayacak bir tekne yaptığımı  düşünüyorum. Şuan tek sorunum balık tutamamak. 
 
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Süper , süper , süper gerçekten o biçim bir çalışma olmuş bu ne uğraştır :) :) ...

Mest ettiniz teşekkürler.
Evren kardeşim merhaba,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bir dönem Samsun End. Meslek Lisesi Gemi Makinaları Bölümünde teknik öğretmen olarak çalışmıştım. Samsunlu'yu görünce anlatmadan edemedim. Halen bağlantım ve dostlarım vardır, bu güzel şehirde...
 
Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Ocak 2013
Mesajlar
433
Yaş
42
Konuyu takip ederken içinde kayboldum,

Mükemmel bir sunum olmuş , 5 Kg kadar tüm balıklara duyrulur diyelim o zaman  su üstünde görürlerse kaçsınlar :) :) ...

Şaka bir yana çalışmanız takdir edilecek tarzda ben hayran kaldım , teşekkürler.
 
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Caner kardeşim yorumunuz için teşekkür ederim.

Balık yakalandığında teknedeki iki adet lamba yanarak bana işaret veriyor (henüz vermedi). Teknenin kapasitesinin üzerinde balık gelirse şamandıralı misina tekneden ayrılacak şekilde yaptım. Daha sonra çatlamış balığı bir şekilde zaten alırım diye düşünüyorum. 
Bu nedenle limit, teknenin değil kullanılan takımın gibi.
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Mehmet bey arka arkaya yaptığınız harika paylaşımlarla başımı döndürdünüz.... Çok uzun konuları genelde okumaktan sıkılıyorum ( yalan yok neyse o :) )  ama bu paylaşımda insanın okudukça okuyası geliyor...

Kısacası Muhteşem bir paylaşım daha....

Çook çok teşekkürler....
 
ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Ara 2011
Mesajlar
854
Yaş
38
paylaşım için teşekkürler mehmet bey, ellerinize sağlık.
 
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Mehmet bey arka arkaya yaptığınız harika paylaşımlarla başımı döndürdünüz.... Çok uzun konuları genelde okumaktan sıkılıyorum ( yalan yok neyse o :) :) )  ama bu paylaşımda insanın okudukça okuyası geliyor...

Kısacası Muhteşem bir paylaşım daha....

Çook çok teşekkürler....
Ramazan kardeşim teşekkür ederim.

Beğenmenize sevindim.  Hobimiz ortak olduğu için bu işler ilgimizi  çekiyor, yoksa sokaktaki insan için koca adam oyuncakla oynuyor gibi hava oluşuyor. 
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Yaş
57
Ufuk kardeşim beğenmenize sevindim. Teşekkürler...
 
ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
1,263
Yaş
52
ağzı açık ayran budalası gibi soluksuz okuyup bitirdim çalışmanızı.

hayran kaldım.

yalnız büyük bir eksiklik var çalışmanızda teknenin adını koymamışsınız.

adı "orfoz" olsun teknenin.

adını ben koydum bereketini allah versin.

:oops:
 
C

ceza

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Haz 2013
Mesajlar
1
Yaş
33
mehmet abi süper bir iş olmuş tebrik ve aynı zamanda paylaşımından dolayı teşekkür ederim. Beninde kafamda son bir aydır üstüne yoğunlaştıgım bu sırtı olayı vardı. Hazırlar hem çok maliyetlı hende hiç bir zaman kendi yaptıgın zevki hazzı vermeyecegine inanıyorum. Tamamen beklentimiz aynı bu projede menzil ve kullanım süresi, ben bu işlere çok meraklı beceriklide biriyim senin şu teknenin 80 cm olanını yapmak istiyorum. Ama cnc tezgahı kullanma gibi bir imkanım yok kıl testereyle elde kesip zımparayla çapaklarını temizliyecem(bu arada mobilyadan iyi anlarım) çizime nasıl ulaşabilirim kesmem gereken açıları ve cm'leri bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz. 

-Böyle bir tekneyi 12v 24 ah kuru akü ile kaç saat kullanabilirim ortalama ,

-bu büyüklük için 2 motor kullanmak şart herhalde dümen yok anladığım kadarıyla.Tek motor çalışarak dönüyor herhalde.

-su soğutma aparatı motorun özelligimi dahili olarakmı kullanılıyor,

-12 v gerilimi direnle 7.2 v indirerek kullanmayı düşünüyorum (esc ve alıcı bu gerilimde çalıştıgı için)

-2.4 ghz 2-3 kanallı herhangibi bir kumanda markası modeli kullanabilirmiyim

En önemlisi neden yapmış oldugunuz tekne balık yakalayamadı daha, zaman mı bulamıyorsunuz ters birşeylermi var.

:) biraz çok sordum herhalde tecrübelerinizin bana çok faydası olacagına inanıyorum.
 
Oğuz Şensoy

Oğuz Şensoy

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Haz 2014
Mesajlar
1
Merhaba Mehmet Bey, ben de teknik ögretmenim, tam da bu boyda bir tekne yapmak istiyordum ve halen de arastirma yapiyorum. Belirttiginiz sitede planlara ulasamadim . CNC formatli planinizi paylasirsaniz cok sevinirim. 3 yasinda bir oglum var ve onun kullanmasi icin yapacagim. Cok rica ediyorum. Emeginize ve calismaniza hayran kaldim. Benimle plani paylasirsaniz minnettar kalirim saygilarimla... [email protected]
 
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Merhaba Mehmet Bey, ben de teknik ögretmenim, tam da bu boyda bir tekne yapmak istiyordum ve halen de arastirma yapiyorum. Belirttiginiz sitede planlara ulasamadim . CNC formatli planinizi paylasirsaniz cok sevinirim. 3 yasinda bir oglum var ve onun kullanmasi icin yapacagim. Cok rica ediyorum. Emeginize ve calismaniza hayran kaldim. Benimle plani paylasirsaniz minnettar kalirim saygilarimla... [email protected]
Oğuz Bey  neden Mehmet  Bey'i aramıyorsunuz?

Profilinde numarası var?

Sizde eklersiniz belki bir gün sizede ulaşmak isteyenlere yardımı olur.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Ömer Kiliç

Ömer Kiliç

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Eyl 2015
Mesajlar
1
Merhaba,

Vektörel çizimlerinizi paylaşır mısınız?

Bende yapmak istiyorum

saygılar
 

Üst