Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Tuzlu Su Balıkları

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36

Tuzlu Su Balık Türlerini Tanıyalım.

 

  

 

Pasifik,Karayipadaları,Kızıldeniz ve Akdenizin mercan kayaları arasında yaşayan tuzlu su balıkları akvaryum şartları için en uygun olanlarıdır. Değişik şekil ve çarpıcı renkteki bu balıklar akvaryumculukta vazgeçilmezdirler.Tatlı su türlerine göre zahmetli ve maliyetli olan bu balıkların üretimleri de güçtür.

 

 

 

 

 

 

Anemon ve ya Soytarı(Clown) Balıkları :

Her katmanda yüzebilirler.Anemon balıkları yuvalarını anemonlar arasında kurdukları için bu adı almışlardır.

Damsel Balıkları:

Hint-Pasifik mercan kayalıklarından gelen bu balıklar çok dirençli ve renklidirler. Her katmanda yüzebilirler.Damsel balıkları ise mercanlarda yaşarlar.

Angelfish Balıkları:

Hint-Pasifik kökenli bu balıklar mercan kayaları arasında yaşarlar. Parlak ve karmaşık şekilli bu balıklar renklerini düşmanlarına karşı kullanırlar. Angeller deniz akvaryumunun güzelleridir.Bu balıkları akvaryumlara koyarken çok dikkat etmek azımdır.Streslenmeleri durumunda balıklarınızı kaybedebilirsiniz.

Butterfly Balıkları:

Butterflylar sırt yüzgeçlerindeki sert dikenli oluşumla Angelfishlerden ayrılırlar. Bu balıklarda aynen angeller gibi strese çabuk kapılırlar. Bu balıklar genelde sürü olarak gezerler akvaryumlarınıza bu tür balıklardan en az 3-4 lü gruplar konması iyi olacaktır. Bu olay balıklarınızın stresini azaltır bir ip ucu daha balıkları aynı anda alınması birbirleri ile kavgayı da önleyecektir.

Tang Balıkları:

 

Tang balıkları akvaryumlara hızlı uyum sağlayan balıklardır. Bu balıkların kuyruk sapının iki tarafında jiletten daha keksin hançerler vardır. Hançerle balıkların kendilerini koruması içindir.Bu balıklar akvaryumda sürü şeklinde konmalı ve kesinlikle2 tane konulmamalıdır. Eğer konulursa bir tanesi muhakkak diğerine baskın çıkıp öldürecektir.

Trigger

ve Puffer Balıkları:

 

Triggerler denizlerde mercan kayalıklarının olduğu yerlerde yaşamlarını sürdürürler genelde sürü halinde gezseler de tek tek veya eşli olarak gezdikleri de görülmüştür. Bu balıklara çenelerinin kuvvetli olması dolayısı ile basınç balığı da denilir. mercanları parçalayarak içindeki

canlılarla beslenirler. kırılıp dökülen mercanlar bizimde akvaryumlarda kullandığımız mercan kumlarını hatta kumsallarını oluştururlar sakın böyle bir balık nasıl koca kumsalı oluşturuyor demeyin en büyük katkıyı bu balıklar sağlıyorlar. Pufferlar ise sizlerinde bileceği gibi kendilerine bir saldırı olduğunda kendilerini şişirmesi ile tanınırlar. Bu iki türde büyük akvaryumlarda barındırılmalıdırlar.

Tiggerler sert yapılı ve etçil olduğu için diğer damsel ve soytarılarla aynı akvaryuma konulmamalıdır.

Wrasse ve Doktor Balıkları:

Denizlerin mercanlı ve sığ sularında yaşarlar. Sürü balıklarıdır. akvaryumların damsellardan sonra en çok kullanılan balıklarıdır. Renklerinin parlaklılığı hobicileri teşvik etmektedir. Doktor balıkları da akvaryumda kesinlikle olması gereken balıklardır. Genelde 5 li gruplar halinde bulundurulması önerilir. Balığın özelliği akvaryumda bulunan diğer balıkların üzerinde bulunan parazitleri temizlemesi ve ya büyük balıkların ağzındaki yem artıklarını temizlemesi. Eğer bir doktor balığınız varsa elinizde de yara varsa eliniz iyice yıkadıktan ve duruladıktan sonra suya sokun ve doktor balığınız elinizdeki yarayı temizlediğini görün.

SEAPERCH & SNAPPERS Balıkları:

 

Akvaryumdaki canlılığın artması için tercih edilebilirler barışçıl ve tek olarak ta yaşayabilirler. Genelde kayalık ve tabanda yaşarlar. 

Üst