Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Türkiye’Nin En Büyük 5. Gölü Mercek Altında

  • Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
4 ay boyunca İznik Gölü havzasında tahliller yapan akademisyenlerin 5 mevsim sürecek araştırması gölün geleceğine ışık tutuyor.

Marmara Bölgesi’nin en büyük gölü olan İznik Gölü mercek altına alınıyor. İznik Gölü Sulak Alan Yönetim Planı Projesi başlatıldı.Proje, 1984 yılında Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması (BERN) Sözleşmesi, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, 1994 yılında taraf olunan RAMSAR (Sulak Alanların Korunması) Sözleşmesi ve AB Habitat ve kuş direktiflerinden doğan uluslararası yükümlülükler dolayısıyla start aldı. Projenin yürütücülüğünü yapan ÇEDFEM Mühendisliğin Genel Müdürü Emsal Çoban, projede Orman ve Su İşleri II. Bölge Müdürlüğü ve Bursa Şube Müdürlüğü temsilcileri, Hacettepe, Ankara ve Gazi üniversitelerinin yanı sıra Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinin de önemli katkılarının olduğunu anlattı. Çalışma programı doğrultusunda 2012 yılı sonbahar mevsimi arazi çalışmalarını ekim ayı içerisinde gerçekleştirdiklerini anlatan Emsal Çoban, “Arazi çalışmaları, proje ekibimizde yer alan uzmanlarımızın iştirakiyle gerçekleşti. Proje alanında yer alan karasal ve sucul bitki türleri, balık türleri, fitoplankton ve zoo plankton türleri, kuş türleri, memeli türleri tespit edilerek, yoğunlukları belirlendi ve değerlendirildi” dedi.

“PROJE 5 MEVSİM SÜRECEK”

Projenin 4. ayını tamamlandığını ifade eden Çoban, 5 mevsim boyunca yapılan analiz ve tetkiklerin ardından bir sonuca ulaşacaklarını kaydetti. Türkiye’nin önemli gölleri arasında yer alan İznik Gölü’nün ilk önce havza tespitini yaptıklarını anlatan Çoban, süreç hakkında şu bilgileri verdi:
“Bu proje 5 mevsim sürecek. Daha 1 yılımız var. Her mevsim arazi çalışmaları ve analizler yapacağız. İlk mevsim sonuçlarına göre İznik Gölü’nde havza sınırının tespitini yaptık. Analiz sonuçlarını değerlendirdik. 5 mevsimin sonuçlarına göre kesin bir tespit ortaya çıkacak. İznik Gölü kesinlikle Türkiye’de en önemli göller arasında yer alıyor. Bu sebeple de bölge müdürlüğümüz bu konunu üzerinde hassasiyetle duruyor.”

Proje kapsamında titiz bir çalışmanın yürütüldüğüne dikkat çeken Çoban, atık su alt yapısının olmamasının göle zarar verdiğini belirtti. Çoban, “En gerçekçi sonuçlarla İznik Gölü’nün mevcut durumu ortaya çıkacak. Hem de orada yaşayan canlıların tamamen listeleri çıkartılacak. Mevcut kirliliğinin yanı sıra, gölü besleyen derelerin de durumu ortaya çıkacak. Kesinlikle atık su alt yapısının olmaması göle zarar veriyor. İznik gölünü besleyen derelerden kirliliğin göle ulaşması analiz sonuçlarında ortaya çıkıyor. Bu kirlilik sebebiyle gölün kalitesi 3. ve 4. sınıfa kadar düştü” ifadelerini kullandı.

İznik Gölü’nün eski haline kavuşabileceğini belirten Çoban, “İznik Gölü eski haline kavuşup birinci sınıf göl olabilir. Türkiye’de birçok gölde vahim tablolar var. Ama İznik gölü kesinlikle böyle değil. Birkaç önlemler sonucu kirlilik azaltılır, göl kendi kendini temizler” açıklamalarında bulundu.

“NUMUNELER LABORATUVARDA İNCELENİYOR”

İznik Gölü’nün su kalitesini belirlemek için göl içinden ve gölü besleyen derelerden numunelerin alındığını ifade eden Çoban, yer altı suyu kirlilik haritasının çıkartıldığını açıkladı. Çoban, “Gölü besleyen derelerin atık su tahlilleri yapıldı. Göl içindeki suyun ve derelerin değer tespiti kontrol edildi. Kirliliğin sebepleri araştırıldı. Her mevsimde alınan numuneler, ÇEDFEM Çevre Laboratuvarı’nda, ölçüm ve tahlilleri yapılacak” dedi.
Çoban, proje sonuçlarının önümüzdeki yılın mayıs ayında kamuoyuna duyurulacağını da sözlerine ekledi. 
 
ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
1,263
Yaş
52
yarım yamalak bırakılmadan sonuna kadar gidecek böyle projelere

çok acil ihtiyacımız var. denizlerimiz, göllerimiz ve nehirlerimiz S.O.S

veriyor.
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
yarım yamalak bırakılmadan sonuna kadar gidecek böyle projelereçok acil ihtiyacımız var. denizlerimiz, göllerimiz ve nehirlerimiz S.O.S

veriyor.
Bu kadar güzel bir cevabın üzerine daha ne söylenir...
 
Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Şub 2013
Mesajlar
83
Yaş
41
Bir proje yapılacak ve başlangıç aşamasına girildiği anda açıklamaları onunla ilgisi olmayan departmanlar bile yapar Ülkemizde , ama iş sonuca geldiğinde gerekli ve sorumlu olan kişilerin ağzından bile nasıl sonuçlandığını duyamazsınız neden?

Çünkü bizler sorumsuz ve vurdumduymaz insanlar topluluğundan oluşuyoruz bu tabuları yıkacak tek şey gelecek nesiller...

Peki nasıl yıkacaklar bizlerin sizlerin vereceği eğitimlerle , yazacakları mısralarla...

Paylaşım için teşekkürler.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1,670
Yaş
39
Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler....
 

Similar threads


Üst