Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Su Üstü Sahtelerle Levrek Avcılığı

Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
Sizlere su üstü sahteleri ile levrek yakalamak hakkında birkaç detay vermek istiyorum. Aşağıda madde madde yazdığım koşullar oluştuğunda su üstü sahteleri ile başarılı levrek avları yapılabilir. Bu koşullar av yaptığım izmir iç körfez için geçerli olmakla beraber başka yerlerde de benzer koşullar altında su üstü sahteleri ile levrek yakalayabilmek için geçerli olabileceğini düşünüyorum.

Bu koşullar şöyledir:

•  Avın yapıldığı zaman dilimi, su üstü sahteler güneşin doğduğu saatlerde başlayıp avlağın durumuna göre güneş doğduktan sonra 20-30 dakikadan 2-3 saate kadar sürebilir. Avlak sakin ve sessiz bir yerse bu akşam güneş batımı saatlerinde av yapılması muhtemeldir. Gece hava tamamen karardıktan sonra ne kendim su üstü sahteleri ile balık yakalayabildim ne de çevremdeki arkadaşlarım tarafından su üstü sahtesi ile balık yakalayan gördüm ve duydum.
Mevsim olarak ta su üstü sahteleri ile yapılan levrek avlarının en başarılı zamanı Ağustos ayı sonu ile Kasım ayı ortalarına kalan olan dönemdir.

• Avlakta avcı balıkların avlayabileceği gümüş balığı, kefal yavruları gibi daha küçük balıkların varlığının olması. Bu tür ufak balıklar plantonlarla beslenebilmek için su yüzeyine yakın akıntıya karşı sürüler halinde yüzerler ve bu olay da levrek, zargana, lüfer gibi avcı balıkların bölgeye gelmelerine neden olur ve su üstü sahteler yapacağımız balık avında başarılı olmamızı artırır. Zaten biraz av yapacağımız bölgeyi incelediğimizde eğer mevcut ise yavru balıkların nasıl avcılar tarafından kovalandıkları ve avlandıkları gözlemlenebilinir.

• Suyun yüzeyi fazla dalgalı olmamalıdır. Dalgalı olduğu zaman sahte dalgaların arasında batıp, çıkarak bizi yorar. Zaten bu gibi dalgalı sularda avcı balıklar kıyıya çok yaklaştıklarını veya su üstünde av aradıklarını hiç sanmıyorum. Önceki maddede bahsettiğim yavru balıklar da böyle dalgalı ortamlarda su yüzeyine çıkıp, toplanamazlar. Derinlerde, dalgaların etkisinden uzak, kayalıkların ve yosunların aralarında saklanmaya çalışırlar. Bundan dolayı da hedefimiz olan avcı balıklar su üstü sahtelerimize dalgalı havalarda atlama ihtimalleri çok düşüktür.

• Su üstü sahtemizi atıp, çekerken kamışımızın ucunu sallayarak sahtemizin uygun aksiyonlarla (Walk the dog kısaca WTD gibi) yüzmesini sağlamamız gerekir.

• Bunu en iyi yapmamızı sağlayacak donanım ise kısa bir spin kamışı: atarı 10 veya 20 gr gibi olmalıdır, çok az atarlı kamışların ucu daha fazla esnek olduğundan su üstü sahtesine aksiyon vermek zor olacaktır. Kamışın boyu ise ideal 2.10 m olmalıdır. 2.40 veya 1.90 m olanlarda iş görür fakat daha uzun vya daha kısa kamışlarla su üstü sahtelerine güzel aksiyon veremeyiz.

• Misina olarak en iyisi ince ip (braid) misinadır. Esnemesi hiç olmadığı için kamışımızın her hareket su üstü sahtemize yansımaktadır.
Ben 0.06 Berkley Whiplash kullanıyorum ve herhangi bir leader amaçlı misina olmadan sahteyi bir fırdöndülü klips ile direk ipimin ucuna bağlıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar leader kullanmam gerektiğini düşünecektirler fakat çevremde leader ile at-çek yapan arkadaşlarımın başına gelen düğümün açılması sonucu sahte kaybetmeleri daha da kötüsü sahte ile yakalanmış balık kaybetmeleri sonucu ben kesinlikle at-çek avında gerek su üstü gerek dalan sahteler ile leader kullanmıyorum.

Gece yapılan avlarda balığın ipi görüp, sahteme atlamayacağını da düşünmüyorum çünkü çok kez yanımda birkaç şeffaf misina ile avlanan arkadaşım balık alamaz iken ben direk ipime takılı sahtem ile balık almışımdır. Ayrıca leaderı ipe bağlamak için yapılan düğümler (allbright veya improved allbright gibi) oldukça kalın bir düğüm meydana getirmekte ve atış esnasında kamışımızın yüzüklerine takılıp, sürterek sahtemizin hızını kestiğini düşünmekteyim.

İp misina değil de mono veya flurocarbon misina kullanacak isek su üstü sahteleri için oldukça sert misina kullanmamız gerekir. Misina çapı avlakta ki balıkların boyutlarına göre 0.22 - 0-28 arası olmalıdır.

• Levrek kayaların, taşların veya eriştelererin arasında saklanmayı sevdiğinden bu tür yerlerde avlanmayı tercih etmemiz gerekir. Derinlik olarak ta sığ yerlerde su üstü sahtesi ile yapılan avlar daha başarılı olmaktadır. Bu derinlik 20 cm ile 150 cm arası en ideal derinlik olacaktır. Daha derin yerlerde mesela 5-6 m gibi yerlerde dipte saklanan levreklerin su üstü sahtelerine hamle yapacaklarını sanmıyorum.

Şimdilik aklıma bu kadar detay geldi.

Anlıyacağınız su üstü sahtesi ile levrek avlayabilmek ha deyince olacak bir olay değildir ve çok özel koşullarda, sınırlı bir zaman diliminde gerçekleşmesi olasıdır.

Bundan dolayı ben çoğu zaman avlarımı dalan sahtelerle veya silikonlarla yapmayı daha çok tercih ediyorum.

Tekrar vurgulamak isterim ki bu sadece izmir iç körfez de ve levrek için geçerli koşullardır ve başka bölgelerde, başka balık türleri için geçerli olmayabilir.

Ben sadece sizlerle sınırlı bilgi ve tecrübemle dayanarak su üstü sahteleri ile başarılı levrek avı için gerekli koşulları paylaşmak istedim.

Herkese başarılı avlar diliyorum!

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
ellerine sağlık teşekkürler....

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Süleyman kardeşim bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

Benim gibi bir çok okuyanın da dikkate alacağını ve göz ardı etmeyeceğini düşünüyorum. 

Moderatörün son düzenlenenleri:
ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
çok değerli bilgiler,ellerinize sağlık keyifle okudum. abi birşey sormak istiyorum 0.06 Berkley Whiplash misina beyaz olanlardanmı acaba? bende sipin takımlarda rüzgar ve yanlış atış yüzünden dolaştırırım düşüncesiyle sarmamıştım. beyaz olanlarından elimde mevcut.

Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
çok değerli bilgiler,ellerinize sağlık keyifle okudum. abi birşey sormak istiyorum 0.06 Berkley Whiplash misina beyaz olanlardanmı acaba?
Sağol Ufuk kardeşim evet beyaz.Berkley , biraz pahalıdır  misinanın öenmi  çok büyük  tabi değerlendirecek olursak bu iş için olmazsa olmaz değil ama en iyisidir dersek yanlış olmaz.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Faydalı bilgiler için teşekkürler,

Ben son on yıldır genelde kıyıdan Çandarlıda avlandığımdan ve o bölgenin sessizliği kalmadığı için levrek avına takılmıyorum,

fener avı,kıyıdan ırıp atma,kıyıya sıfır ağ atma,ve voleciler levrek avına müsade etmiyorlar.

en güzeli çupra ve sargoz dedim.

Ama levrek avı başka bir güzel bu nedenle tekrar teşekkürler bu yazı için.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Eminim bu bilgiler hepimizin işine yarayacaktır. Çok teşekkürler...

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
paylaşımlarınız için teşekkürler.

ben ehli keyif olduğum için bu atçek olayı

benim için çok yıpratıcı.

ama çok zevkli insan atçek yapmaktan

sıkılmaya vakit bulamıyor çünkü devamlı hareket

halindesin. bir action hali var.

bir kere denedim. ama benim makine ve kamış

eşek ölüsü gibi olduğundan (1 kg üstü) 10 dk sonra ne kol

kaldı bende nede bel. hemen tekrar yemliye naşladım.

:) :)