Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Spin Balık Avı Hakkında Ne Biliyoruz?

  • Konuyu başlatan nurideniz
  • Başlangıç tarihi
nurideniz

nurideniz

Kayıtlı Üye
Katılım
1 May 2017
Mesajlar
19
Yaş
69
Spin Balık Avı Nedir?Spin balık avcılığı; kıyıdan, kayalıklardan, yol kenarlarından, At-Çek şeklinde yapılan bir balık yakalama yoludur.

Bunu yaparken de kullanacağımız malzemelerin uyumlu olması şarttır. Bu durumda kullanacağınız kamışın uzunluğu , ağırlığı , ona takacağınız makine ve misinanın çapı da tamamlayıcı özelliklerde olması gerekmektedir. 

Kısacası bu Spin balık avcılığında , yorulmadan ve de hedeflediğiniz balığın (örneği , İstavrit ) özelliklerine göre takım düzmemiz gerekmektedir. Bunun için piyasada satışa sunulmuş yüzlerce marka ve modellerde mevcuttur. Ancak kıyıdan yapılan Spin ( At-Çek ) avcılığında önemli olan 2 husus çok önemlidir. 

Bunlardan birincisi kamışın hafifliği ikincisi de atarıdır. Buna göre sizi yormayacak ve kıyıdan 20 - 30 metre uzaklığa atabileceğiniz kamışı seçmeniz gerekmektedir. Bunun için ideal olan kamış boyu 2.50 cm olanı ve atarı ( mesafesi ) de 10 - 40 gram olanı tercih edilmelidir. Diğer taraftan Jigging avcılığında kullanılan kamışlar gibi burada kullanacağımız kamışların da Karbon esaslı olması şarttır. Çünkü karbon kamışa hem esneklik hem de sağlamlık katmaktadır. 

Diğer önemli bir konuda yukarıda belirttiğim kamış boyu ve atarına göre alacağımız makine ve misinedir. Bunun için tavsiyem 40'lık boyu olan 5+1 bilyeli ve yüksek devirli olanları uyum açısından işinizi fazlasıyla görecektir. İşin ehli olduğunuzda daha yüksek kapasiteli ( 9 +1 bilyeli ) olanlarını da alabilirsiniz. Bunun üzerine 0,30 veya 0.35mm çapında Carbon esaslı misina sardırmayı da unutmayınız.

Balık avcılığın da misinanın ince olması balık yakalama açısından çok daha makbuldür. Ancak kopma çok daha çabuk olacağından ilk acemiler için misinanın kalınlığının 0.30 mm olması çok daha iyidir.

Kamışımızı dolayısıyla oltamız ( Spin= at/çek ) ) imizi aldık . Geriye kalan balıkları aldatmak için kullanacağımız sahte yemlere, rapalalara ihtiyacımız olacaktır. Bu durumda 1 kiloya kadar olan balıklar için 4 - 6 cm, 2 kiloya varan balıklarda 7- 9 cm arası sert sahteler seçebilirsiniz. 

Eğer At-Çekimiz için silikon yemler tercih edeceksek bu durumlarda kuyruk sallayan balık tipleri ile yılan balık görünümlü olanlar kullanmayı tavsiye ederim. Bilhassa Levrek avında bu silikonlar, sırtı avında ve kıyıdan avlarda oldukça iyi netice vermektedir . Havanın kapalı, suyun bulanık göründüğü zamanlarda da daha ziyade açık renkli sahteler fevkalade iş yapmaktadır. Bu sahtelerden bazıları şöyledir. Su üstü sahteleri, orta su sahteleri ve derin su sahteleri olarak ifade edilmekte ve balık marketlerinde satılmaktadır.

Böylece her şeyimiz avcılığımız için hazır vaziyette. Şimdi istediğiniz deniz ve göllerde at çek yapabilirsiniz. Şunu unutmayınız ki esas avcılık sabah erken saatlerde ve akşam üstü güneş batarken olmaktadır. 

Rast gelsin..

Kaynak: Nuri Deniz
 

Similar threads


Üst