Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Sırtı Güllesi

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba,
Sitenizi yeni gördüm ve üye oldum.

Site ve forumlardan sadece yararlanan değil, katkıda sunan birisi olmayı önemsediğim için; daha önce bir iki sitede paylaştığım konulardan, kendimce önemli olduğunu düşündüğüm bir kısmını  burada da  paylaşıp, daha sonra  yeni ve güncel eklemeler yaparım diye düşündüm.

Sırtı avını seviyorum, biraz değişiklik yapmak için derinsu sırtısı da denemeye karar verdim. Bu nedenle sırtı çeker (downrigger) siparişi verdim. Siparişim gelene kadar boş zamanlarımda bir kaç tane yedek sırtı güllesi (cannonball) yapmak istedim. Üst fotoğrafta görülen 4 kilo 150 gr. ağırlığındaki sırtı güllelerinden yaptım.

El işçiliği de bir tür hobi olduğu için zevk alarak yaptım. İlgilenen başka arkadaşlar olabilir düşüncesi ile yapım aşamalarını fotoğrafladım.

Kalıbın iki yarısı içine tel yerleştirilmiş halde.

Kızımın oynadığı 85 mm çapındaki sert plastik topu gözüme kestirdim. Onun evde olmadığı bir gün topu ekseninden iki parçaya ayırdım, kalıp yapımında model olarak yararlandım. Kanatçıklar için iki adet 5 mm. levha kullandım.

Alçı olarak dişçilerin kullandığı REVETMAN denilen ısıya dayanıklı alçıyı kullansam daha iyi olurdu fakat temini zor olduğundan KARTONPİYER alçısı kullandım.

Alçı kalıp döküme hazır.

Alçı kalıbı dökümden önce birkaç gün kuruttum. Döküm günüde  3 - 4 saat fırında tekrar kuruttum ve ısıttım.

Kurşun eritiliyor

Kurşunu eritmek için 4 TL aldığım alüminyum mutfak malzemesini pota olarak kullandım. Pota içine hurdacıdan temin ettiğim ve elimde bulunan yaklaşık 5 kg. hurda kurşun ekledim.
Kurşunun dumanı zehirli ve yaptığım iş biraz tehlikeli olduğundan etrafta yanacak malzeme olmayan açık bir alanda bu işlemi yaptım. Kurşun kısa süre sonra erimeye başladı. Yüzeye çıkan cürufu bir kaşık ile dışarı aldım.

Kurşun dökülmüş, soğuması bekleniyor.

Erimiş kurşunu  kalıpta bulunan yolluktan içeri döktüm. Kalıbın soğuması için bir saat  kadar bekledim.

Döküm fena gözükmüyor.

Bir süre sonra kalıbı açarak  “sırtı güllesi” ni kalıptan çıkarttım. Tesviyesi yapıldıktan sonra kullanıma hazır.

Tesviye işlemi yapılmış kullanıma hazır.

Kalıptan çıkan malzemenin çapaklarının temizliğini yapmak oldukça kolay. Tesviyesi  tamamlanan gülle üzerine elimde bulunan sprey boya ile renk attım. Belki ilerde kanatlara dikkat çekmesi için yansıtıcı plaka vb. yerleştiririm.

Yaparken zevk aldığım bir uğraş oldu.

Yakın zamanda sırtı güllesinin yaklaşık iki kat daha ağır olanının dökümünü de yaptım. Fotoğraflarını düzenleyip buradan paylaşırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Hocam böyle bir emek karşısında saygı ile eğiliyorum..Bir emekdaş ile karşılaşmak, bir mucit ile karşılaşmak gerçekten çok güzel..Yaptığın işin zorluğunu ancak bunu deneyen bilir..Bence çok şık olmuş..Bu arada tenkit ile yaklaştığım tek kısım, kendine oyuncak yapmak için kızının oyuncağını gasp etmen :) :) şaka yapıyorum..Ben biliyorum ki babası olarak zaten ona dünyaları veriyorsundur..Benim senden birricam olacak..Eğer bu tasarımın kullanımı hakkında görsel bir çalışma yapabilirsen, ben dahil bu konu hakkında eksiği olan arkadaşlara örnek teşkil etmiş olursun..Daha nice paylaşımlarını burada görmek nasip olur inşallah...Avın daim şansın bol olsun..

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Bünyamin kardeş yorumun için teşekkür ederim.  
Bu gülleyi döktükten ve sırtıçeker aletini yaptıktan bir süre sonra bot ve motorum römorku ile birlikte çalındı. Bu nedenle deneme şansım fazla olmadı. Didim ve yöresinde mülteci kaçakcılığında kullanmak için motor ve tekne çok çalındığından bir süre beklemek zorunda kaldım. Şimdi yeniden daha kolay muhafaza edebileceğim daha küçük bot ve motor aldım. (Deniz ve hava koşullarına göre değil, hırsıza göre seçim yapmak zorunda kaldım)
Yakında denize çıkar bol bol fotoğraf çeker, derinsırtı konusundaki deneyimlerimi paylaşırım.
Sevgiler...

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Sabırla bekliyorum sayın gölebatmaz..

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
kardeşim emeğine sağlık.

bu arada bünyamin kardeşimle çok iyi anlaşacağınıza

hiç şüphem yok. oda 41 kere maşallah bu işlere

gönül vermiş ve satın al kurtuldan çok uğraşmayı

çok seven ve emek harcayan birisi.

allah emeklerinizin karşılığını bol bereket olarak

versin inşallah.

mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Murat kardeşim yorumun ve iyi dileklerin için teşekkür ederim. Bünyamin kardeşimle bir şekilde bağlantı kurduk. Çalışmalarını takip eder yararlanırım. Forumlar bu açıdan hakikaten oldukça yararlı oldu. Saygılar...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel ve emek harcanan bir konu olmuş tebrik ederim,

çalınan ekipmanlar içinde bir o kadar üzüldüm,

şu derinsu sırtısyla ilgili görsellerinizide sabırla bekliyorum.Kolay gele.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Tebrikler şahane bir çalışma olmuş ,

Gerçekten harcanan emek ortada :) ...

Sizler gibi destek veren Dostlar olduğu sürece bu tutku gelişecektir.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Çok değerli bir paylaşım.. Yine emek vererek harcanmış saatler... Bu tarz paylaşımları çok seviyorum... Çok teşekkür ederim... 

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Muazzam bir çalışma ,  tebrikler.