Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Shimano Stella 2013 Swb 14000 İnceleme

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bugün sizlere sıradışı bir sunum yapacağız ;
Sıradışından kastımız ürünümüzün fiyatı yüzünden !!!

İncelemeye aldığımız ürünler için detaylı veriler yazarak açıklamalar yapmayı genelde severim ama bu sefer buna gerek duymuyorum çünkü çok üst segment bir makine olduğu için almaya karar veren kullanıcılar zaten dikkat etmiştir.

Kısacası anlatmak istediğim Stella pek (+ / - ) yönleri tartışılacak bir makine değil : :)...
Alanlar zaten memnun kalacaktır.

Tabi bizim için önemli olan test sonuçlarımız;
Her pahalı ürünün fiyat&performans orantısı endeksi arzu edeceğimiz seviyede olacak değil.

Kısaca lafladıktan sonra başlayalım ne dersiniz?
İşte ürünümüz...

Gerçekten iştişamı ile göz dolduran bir ürün lakin fiyatı el yakıyor bu yüzden her kullanıcın böyle bir makineye ulaşma şansı pek kolay olmuyor!!!
Şimdi resimlerle sizlere Shimano Stella 2013 SWB 14000 serisinin eski Stella serisinden farklarını sunacağız , böylelikle kullanıcılar için daha açık bir inceleme sunmuş olacağız.

İlk olarak sarma telinin kalınlığı gözle görülecek şekilde kalınlaştırılmış,
2.3mm olan eski modelden 3 mm daha kalın olduğunu fark edeceksiniz.Genel tasarım birbirine benziyor, bazı alanlarda sertleştirilmiş metal değişiklikleri uygulanmış.

Misina Sarım başlığı biraz daha derinleştirilerek sarım kapasitesi artırılmış.

Bir önceki modelde karbon kaplı olan sarma topuzu tekrar standart modele çevrilmiş , böylelikle kullanıcılardan gelen kayma şikayeti engellenmiş.

Eski kolu bilenler farkı hemen anlar ,
Menteşeli olan kol şimdi tek yönlü ters pasoya dönmüş tıpkı Penn Battle - Okuma V System serisi gibi
Bununda pozitif bir adım olduğunu söylemek mümkün.

Şaft üzerine kol resimde gördüğünüz parça ile birleşiyor.

Altın gibi duruyor değil mi?
İnsan etkilenmiyor değil hani :) : :)

Kol bir önceki model ile aynı sayılır bu yüzden yedek parça sorunu yeni kullanıcılar için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Gelelim gövdeye;

Böyle bir makine için sanırım olumsuz bir şey yazarsam yuh diyeceksiniz ! Ama inanın negatif yönlerini de yazarım kaç para olursa olsun ,
Bundan sonraki resimlerde eski seri ile kıyaslama yaparak ilerleyeceğiz.

Misina başlıklarında rüzgar (hava akışı) delikleri tek yarık haline getirilmiş.
Başlığın biraz daha konik hale geldiğini yazsak sanırım yanlış olmaz,

Drag sisteminin değiştiğini başlıklardanda farkedebiliriz.

Birazda ağırlık olarak farkları resimleyelim,
İlk olarak yeni kafa;

Eski kafanın biraz dah ağır olduğunu şimdi görüyoruz,

Fakat kalama kapağında işler tam tersi;

Eski kapak daha düşük gramajda

Gelelim genel ağırlığa;

Sertleşitirilmiş metaller sanırım biraz farketti,

Gramajın artmasının nedeni sanırım resimde belirttiğimiz noktaların farkından dolayı,

Tartmaya devam :)

Devam ediyoruzzzz;

Gelelim mekanik aksama;
Milin somun yerine 3 adet vida ile montaj yapıldığını görüyoruz , böyle farklı anlar yaşamak bizim içinde güzel oluyor :) . :))))).

Yavaş yavaş içeriye göz atma vakti geliyor;
Yaşasın dediğinizi duyar oldum :) . :)))))

Alıştığımız somun yerine vidaları sökmeye başlıyoruz,

Karşımıza rotor somunu çıkarak merhaba diyor, oysa yok sanmıştık :) . :)))))

İçeriye doğru ilerliyoruz....

Tabi bu arada tartmaya son hızla devam ,

Benim çok dikkat ettiğim sarma telindeyiz;

Fazla bir fark yokmuş dimi hemde 3 ml kalın olmasına rağmen :) ...

Arkadan gövde kalınlığına bakıyoruz,

Farkı görebilmeniz için arada çizgi ile belirtmek istedim.

Gövdeye yakınlaşıyoruz,

Rotorda bulunan sızdırmazlık pullarının kapağı görünür oldu

Debriyaj kapağı altında yeni bir sızdırmazlık kapağı merhaba diyor ,
Yeter yaaaa!!!

İkisinide bir çırpıda söküp a

Parçalamaya hızla devam ediyoruz;
Makara ters çevirin ve alt kalkan vidayı çıkarın ve kalkan / contayı çıkarın.

Buraya kadar sonuç itibari ile biraz daha ufak bir gövdeyle karşılaştık diyebiiliriz,

Böyle bir makine için sanırım anlatılacak pek şey olmuyor herşey en iyi şekilde düşünülmüş yahu ....

İşte ganimet ortaya çıkıyor ,
Burada Bünyamin Aklıma geliyor !!!!

Hadi yap gari bir Stella  ... :)

Yan plakaya baktığımızda, yeni kapak contasını 3 vida ile monte edilmiş olarak görüyoruz;
Gözden kaçmadı ....

Yeni dişli sisteminin biraz daha büyük olduğu hemen anlaşılıyor;

AR mandalı önceki seriler ile aynı , ama Bir Stella söktüyseniz bunun diğer makinelerden ne kadar farklı olduğunu görmek insanı heyecanlandırıyor,

İşte buda eski sei ile olan farkı :) ...

Dişli farkı;

Birazda üstten görünüm;

Muhteşem görünüyor değil mi?
Evet gerçekten öğle ....

Lakin eski modelinde tahtını sarsmayalım çünkü hala ulaşılamayacak kadar değerli ve pahalı !

İki model yan -yana her yerde göremeyebilirsiniz!!!

Sonuç mu?
Tabiki de alana hayırlı olsun demek gerekir ama Türkiye'de kullanmak ne kadar doğru derseniz?
Hiç gerek yok derim..

Saygıyla Kalın...

Moderatörün son düzenlenenleri:
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kardeşim her incelemen belgesel tadında... Eminim bu makinayı üreten shimano bile bu kadar detaylı bir değerlendirme yapmamıştır :)

Ellerine emeklerine sağlık....

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kardeşim her incelemen belgesel tadında... Eminim bu makinayı üreten shimano bile bu kadar detaylı bir değerlendirme yapmamıştır :)

Ellerine emeklerine sağlık....
Teşekkür ederim kardeşim , üretici firma bizim yaptıklarmızla sadece ürün piyasaya sürerse direkt batar :) ...

Onlar kimbilir ne testler yapıyordur...

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Bu ne resim bu ne ilgi tamam söz param olsun size bir dükkan açıp Bünyamin'le ikinizi bu iş için kazanmaya çalışacağım.

Övünç muhteşem bir makinadır Stella alamadım ama kullanma şansım oldu,

Yunanistan'da bir turnuvada görmüştüm arkadaşımda 10000 modelini hayran kalmıştım!!!

Şimdi  böyle bir ürünün incelemesini  Türk Balıkçı Sitelerinden birinde görmek şaşırtıcı ,

Yurtdışı bizi izlesin derim.  :oops:

Ahmet Bey Almanya'da sitenin tanıtımını rahatlıkla gittiği yerlerde yapabilir inanın her şey  üst çizgide , bu sitenin ihtiyacı olan tek şey tanıtım....

Ellerinize sağlık arkadaşlar.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Sevgili Abicim ; yazmış oldukların onur vericidir;

Bizim bu hususta ortaya sunmak istediğimiz tutkunun arzusu bellidir.Davamız Türkiye yada başka bir Ülke ile kıyaslanmak için , hafta sonları düzenlenecek tekne turları için değil , rant uğruna para için hiç değildir ;

Sadece gönülle bağlandığımızdan eminim ki hakketiği değeri er geç bulacaktır.Daha önce yazmış olduğum bir yazı vardı sizden ricam onu gözden geçirmeniz ,

Oltamisina Nereye Gidiyor?

Bu yazı sonucu şunu diyebilirm bizim İtibarımız ortadır , herkes hakketiğini görsün dileğim sadece bu olacaktır.Sabır ile yaklaşmak gerektiği kanaatindeyim elbet bizi destekleyecek Dostlarımız artacaktır.

Kuruluş amacımıza ilk günkü gibi riyaet etmeyi diliyorum önemli olan bu!

Güzel yorumuza da ayrıca teşekkür ederim.

akdeniz

akdeniz

Editör
Övünc ,,Makinalarla ilgili paylasimlarinda ara sira "Orta segment ,Alt segment" olanlara deginsende !! Biliyorumki senin gönlün hep üst segmentte :) :) ,Cünkü kaliteyi ve estetik olani iyi biliyorsun vede iyi yapiyorsun , Sayende gözümüz ve gönlümüz aciliyor,,Fakat bu makinalara sahip olununca bunlara ayni cocuk bakar gibi bakmak icab ediyor ,ihmale gelmiyor her ne kadar kaliteli ve saglam olursa olsun her kulanimdan sonra gerekli olan bakimlari yapilmazsa rulmanlari bilyeleri hasar görebiliyor ve bunlarin yedek parcalarida bunlara has fiyatta oluyor cünkü bunlara sahip tanidiklarim var ..Ayriyetten  Caner beyin dedigi sitenin tanitimi ile ilgili hakli istegi üzerine bir sey eklemem gerekirse ; Benimde gercekten istegim bu yöndedir fakat buralarda bizler az ve daginik olarak bir birimize uzakta bulunmaktayiz,Yakin olarak görüstüklerimde genelde Alman amatörler ,,insallah zamani gelince hal olur diyorum ,,Bu güzel paylasimin icin tesekkürler Övünc.. 

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ahmet Abi güzel yorumun için teşekkürler,

Gözüm aslında yükseklerde değilde bunlar insan elinde yürek hoplatır olunca keyif alması tutku dolu hale geliyor ;

Şöyle düşünmek lazım bir serviste çalışsam,

Tofaş serisi yerine Audi bir arabaya bakım yapmayı tercih ederim  :) ...

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
övünç sen ne yaptın böyle birader..Ellerin dert görmesin..Hayranlıklar her kelimeyi okudum...Bizim bir araya gelmemiz şart dostum..O kadar güzel bir inceleme olmuş ki..Anlatamam...Ben her bu tarz konuyu okuduğumda heyecanlanıyorum..Bu arada makine çok uçuk fiyatta..Bunu almak gerçekten çok zor..En azından her amatörün birgün sahip olabileceği bir makine değil..Ama sahibi olan insanların ne kadar şanslı olduğunu söylemeye gerek yok..Zaten inceleme bunu anlatıyor..Ellerin dert görmesin canım benim..Bizler senin sayende hep aydınlanıyoruz..

Buluthan ALKAN

Buluthan ALKAN

Kayıtlı Üye
Öncelikle detaylı incelemeniz için tebrik ederim, ellerinize sağlık. Müsadenizle bir kaç sorum olacaktı ve cevaplarsanız bizleri daha da aydınlatırsınız.

1-2013 Stella da en çok merak edilen Mag Shileld, manyetik yağ sistemi ile ilgili bir kaç kare görmek isterdim, ancak rastlayamadım. Asıl buraların yeniden yağlanması yada bakımı yada sistemi ile iglili bir kaç fotoğraf paylaşabilir misiniz ? Gerçi buraların açılması durumunda makina garanti kapsamı dışı kalıyor diye biliyorum...

2-Rotor dişlisindeki değişim için yorumunuz nedir ? Bir önceki modelde yüksek aliminyum iken, 2013 de yeniden pirinç tercih edilme sebebini hala tam anlayamadım.

3-Jigging master ekipmanları ile daha bir güzel olmuşlar..

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
1-2013 Stella da en çok merak edilen Mag Shileld, manyetik yağ sistemi ile ilgili bir kaç kare görmek isterdim, ancak rastlayamadım. Asıl buraların yeniden yağlanması yada bakımı yada sistemi ile iglili bir kaç fotoğraf paylaşabilir misiniz ? Gerçi buraların açılması durumunda makina garanti kapsamı dışı kalıyor diye biliyorum...
Bu güzel soruya cevap vermeden önce Sizi burada gördüğüm için mutlu olduğumu belirtmek isterim,

Sizin de bildiğiniz gibi üreticiler rulman yapılarını her gün geliştirseler de farklılık yaratacak adımları yapısal tasarımlarla değil lamine kapaklarla (Metal- Elastik- Seramik) dış yüzey etkilerini azaltarak çözmeyi amaçladılar.

Daiwa Magsealed ile bunu ilk gerçekleştiren oldu dersek sanırım yanlış olmaz .

Shimano mühürleme sistemini pek desteklemese de performans verilerini görmezden gelemedi.

Magic Shileld, (Sihirli Kalkan) preslenmiş özel bir yağ, basınç ve basit bir kapaktan oluşan bir sistem aslında.

Bildiğiniz gibi bu sistemde en ufak bir bakım hamlesi sizi garanti dışında bırakır.

Alantani bununla ilgili bir bakım serüvenini anlatırken şöyle yazmıştı;

"Bir makine içerisinde tek kirletici ve düşman tuzlu sudur. Onu saf dışı tutuyorsanız bakıma gerek yoktur.

Bakım sevgisi içine girerek Korozyonun ilk adımını ellerimle başlatamam."

Bence bizimde izlememiz gereken adım budur diye düşünüyorum.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
2-Rotor dişlisindeki değişim için yorumunuz nedir ? Bir önceki modelde yüksek aliminyum iken, 2013 de yeniden pirinç tercih edilme sebebini hala tam anlayamadım.
Eğer tüm sistemin yağla orantılı yürütüldüğünü düşünürsek ki bu sadece bir tez değil bu konuda bir çok yazı okudum,

Alüminyum metalik özelliği ile soğuk bir yapıya sahiptir. Pirinç çok daha çabuk ısınan ama temas olmadığında aşınması da bir o kadar zor olan yapıdadır.

Makinada bulunan yağı ısı ile inceltmeyi hedefleyerek sürtünmeyi kısa zamanda sonlandırıp performansı artırmışlar. Dilerseniz bir kaç kaynak ekleyebilirim.

Buluthan ALKAN

Buluthan ALKAN

Kayıtlı Üye
Cevabınız için teşekkürler. Buradaki mukayese edilen bir önceki model 10000 SW Avrupa mı yoksa JDM mi ?

Alantani bununla ilgili bir bakım serüvenini anlatırken şöyle yazmıştı;

"Bir makine içerisinde tek kirletici ve düşman tuzlu sudur. Onu saf dışı tutuyorsanız bakıma gerek yoktur.

Bakım sevgisi içine girerek Korozyonun ilk adımını ellerimle başlatamam."

Alan Tani nin bu sözüne tam katılmıyorum. Fizik kanuna göre muhakkak süretle aşınma kaçınılmazdır. Bu aşınma zamanla olur ve aşınmanın bir şekilde daha uzun sürede olması adına yağ veya yağlamak bu süreci azaltabilir. Kaldi ki ne olursa olsun arada sırada haraketli tüm aksamın yağının temizlenip yeniden yağlanmasını düşünen biriyim ve 2013 Stella da da ben bu bakımı yapamıyacaksam o halde benim için bir manası kalmıyor. Ayrıca şu anda mag shiled deniler bu yağ herhangi bir yerde hala satışta yok. Bende ilk Daiwa nın fuar standında bir tanıtımında görmüştüm (yurtdışı video) Otomobil motorlarında ise bu manyetik yağ yıllardır hakim.

X Shiled denilen zımbırtıyı sizde 2,5 TL ye sağlayabilirsiniz. Sista sıvı conta bu iş için biçilmiş kaftandır. Ancak shaftın ordan su girmemesi için mag shiled i onaylıyorum. Aynı zamanda misina sarım klavuzunun oradaki rulmanlar içinde bu geçerli. Ki en çok aşınma ve tehlikeli bölge bana göre orasıdır ve istediği kadar mag shiled olsun ben illa ki yağlama gereğini destekliyorum. Benim gibi kumsalda avlananlarında tuzlu su kadar hatta daha beter olan KUM da çok berbat bir etkendir.

Bir arkadaşıma dediğim gibi 2013 stellayı açıkçası rengi için bile alırdım...siyah yakışmış....

Tekrar bu güzel yazınız ve emeğiniz için sizi canı gönülden kutlarım...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Buradaki mukayese edilen bir önceki model 10000 SW Avrupa mı yoksa JDM mi ?

Benim gibi kumsalda avlananlarında tuzlu su kadar hatta daha beter olan KUM da çok berbat bir etkendir.

Bir arkadaşıma dediğim gibi 2013 stellayı açıkçası rengi için bile alırdım...siyah yakışmış....
Sevgili Abicim,

Buradaki  10000 sw JDM (Japanese) tabi biliyorsun ki fiyat olarak biraz daha yüksek,

Fakat senin güzel avlarını 2013 Stella ile süslemeni en az senin kadar isterim...

Buradaki arkadaşlar belki seni tanımıyordur iznin olursa iki kısa video paylaştım,

S

sedat keskin

Kayıtlı Üye
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
çok güzel bir bilgilendirme olmuş teşekkür ederiz övünç kardeşim benimde sizden bir istirhamım olaca ben bir tane stella 4000 sfe aldım ama kolunu değiştirmek istiyorum burda takılmış

(http://www.ebay.com/itm/221303715282?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648)

bu oval palstik tutacağı nerden bulabilirim bir bilginiz varmı saygılar.
Biraz geç oldu ama kusura bakmayın yeni gördüm,

Ebay'den alabilirsiniz yapmanız gereken tek şey aramak :)

Power Knob olarak bakın bakalım aradıklarınız çıkacak mı?

Görsel Google