Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Sevgili Dostlarımdan Bir Rica,

• Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
İshak abi hakkında yanlış izlenimler oluşmaması için küçük bir yorumda ben yapmak isterim, kendisini ve tecrübelerini sanaldan takip ederdim. Taki sevgili necati abimin yanında kendisi ile tanışana dek, bir kahfenin bin yıl hatırı vardır kendisi ile reeldeki ilk tanışmamdaki hoş sohbet ve bu samimiyetten aldığım feyz halâ aklımdadır. Herhangibi bir art niyete sahip olmayı bırakın, gerek gösterdiği mutevazılığı ve tevazu sahibi bir insan oluşu hafızalarda kalan ilk izlenimlerimdir. Kişisel birikim ve tecrübelerini paylaşıp aktarmak kendi tasarrufundadır her bireyin, bunun için kalp kırmaya veya ithamlara lüzum yoktur kanımca. Zira haketmediğini düşünüyorum. saygılarımla

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Sevgili dostlar, o onu demiş; bu bunu söylemiş gibi aslı astarı olmayan veya yanlış anlaşılmalar nedeni ile bazen bilerek veya bilmiyerek birbirimizi kırdığımız mutlaka olmuştur.

Sanırım tüm bunlar insanlar arası iletişim kopukluğundan olsa gerek.Olay böyle olunca da, araya başkaları giriyor ve bilerek veya bilmeyerek olaya dahil olup kendilerince de yorum yapıyorlar.Sanırım bu hepimizin doğasında var..

Bakın biz bugün ne yaptık.Sevgili Övünç kardeşim ile buluşup uzun uzun muhabbet yapma ve fikir alışverişi yapma imkanı bulduk.Üstelik arada hiç kimse olmadan.Her ikimiz de sevgi ve saygı çerçevesinde aklımıza takılan tüm soruları birbirimize sorduk.Muhabbet ortamı o kadar sürdü ki, benim mesaim bitti ve tam ayrılırken, gel seni benim çok değer verdiğim Hukukçu dostum Sevgili Çağatay bey in bürosunda bir çay içelim diyerek hiç üşenmeden oraya gittik ve muhabbetimiz orada da devam ettik.

Bu muhabbet esnasında bizi ilgilendirmeyen hiç bir konuya girmediğimiz gibi , başkalarını ilgilendiren hiç konu da aramızda geçmedi.

Çok daha önce olması gerek bir buluşmayı neden bu kadar uzattığımız için de hayıflandık.

Sözün özü, bugün beni sayıp,değer verip ziyaretime gelen Sevgili Övünç bey'in gelişine ziyadesi ile memnun olduğumu ayrıca belirtmek isterim. Bugün tarihi itibariyle ben gerçekten içide dışıda pırıl pırıl bir genç bir arkadaş/dost kazandığımı düşünüyorum.Gerisi ayrıntı, hikaye...

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Umarım gereken taşlar yerine konmuştur.Kimse kimsenin kalbini kırmaz.:in:

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
o zaman tekrar hoşgeldiniz diyelim de paylaşımlarını bekleyelim:rolleyes:

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Sevgili dostlar, o onu demiş; bu bunu söylemiş gibi aslı astarı olmayan veya yanlış anlaşılmalar nedeni ile bazen bilerek veya bilmiyerek birbirimizi kırdığımız mutlaka olmuştur. 

Sanırım tüm bunlar insanlar arası iletişim kopukluğundan olsa gerek.Olay böyle olunca da, araya başkaları giriyor ve bilerek veya bilmeyerek olaya dahil olup kendilerince de yorum yapıyorlar.Sanırım bu hepimizin doğasında var..

Bakın biz bugün ne yaptık.Sevgili Övünç kardeşim ile buluşup uzun uzun muhabbet yapma ve fikir alışverişi yapma imkanı bulduk.Üstelik arada hiç kimse olmadan.Her ikimiz de sevgi ve saygı çerçevesinde aklımıza takılan tüm soruları birbirimize sorduk.Muhabbet ortamı o kadar sürdü ki, benim mesaim bitti ve tam ayrılırken, gel seni benim çok değer verdiğim Hukukçu dostum Sevgili Çağatay bey in bürosunda bir çay içelim diyerek hiç üşenmeden oraya gittik ve muhabbetimiz orada da devam ettik.

Bu muhabbet esnasında bizi ilgilendirmeyen hiç bir konuya girmediğimiz gibi , başkalarını ilgilendiren hiç konu da aramızda geçmedi.

Çok daha önce olması gerek bir buluşmayı neden bu kadar uzattığımız için de hayıflandık.

Sözün özü, bugün beni sayıp,değer verip ziyaretime gelen Sevgili Övünç bey'in gelişine ziyadesi ile memnun olduğumu ayrıca belirtmek isterim. Bugün tarihi itibariyle ben gerçekten içide dışıda pırıl pırıl bir genç bir arkadaş/dost kazandığımı düşünüyorum.Gerisi ayrıntı, hikaye...

değerli ısak kardeşim,Sevgili arkadaşlar, lütfen vakit ayırıp da okumanız dileği ile sizlere bir açıklamada bulunmak istiyorum.Ve benim yazdığım bu açıklamanın herkese ulaşması açsından da başta site yöneticisi Övünç kardeşimden ve diğer yetkili arkadaşlardan silinmemesini rica ediyorum

hiç kimseyi ilgilendirmediğini düşünüyorduysan eğer foruma açıktan değil özelden yazar veya tıpkı bu görüşme gibi yüzyüze hallederdiniz olur biterdi. şahsım için söyleyim tabiri caiz ise kimsenin tetikçiliğini yapacak bir kişilik yapım olmadı halada öyle. güzel insanlığını bir tarafa koyarak, çizgin ile ilgili düzeltilebilecek bir eleştiride bulundum bu ortaya yazılmış konu nedeni ile. bunu kabul edip etmemek elbette sana kalmış. sen nasıl samimiyim diye yazdığında belirtiyorsan,bende bu yazdığımda en az senin kadar samimiyim.

(işte kardeşim çizgindeki farklılık yukarıdaki cümlelerinde)

köylü

köylü

Balıkçı
'' Su akar ,yatağını bulur '' saygı ve sevgi çerçevesinde herşey hallolur. Görüntü herşeyi anlatıyor zaten .

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
'' Su akar ,yatağını bulur '' saygı ve sevgi çerçevesinde herşey hallolur. Görüntü herşeyi anlatıyor zaten .
Çok haklısınız Vahap abi söz deyim yerinde....:in:

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
bu konu vesilesi ile övünçe de bir dokundurma yapmak şart oldu:agla:tüm bunları bilipte hiçe sayan dostlarımıza şunu söylüyoruz diye devam eden sözleri yazmadan evvel yukarıdaki fotoyu çektirmiş olsaydın daha iyi olurdu bence.:smile:

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Mazhar Abi ,

uğraşmaktan yoruldum artık.Birlikte olmak değilmi amaç, beraber olmak , gezmek, balık yakalamak , eee biz ne yapıyoroz?

Ben senin mesajı nasıl göndermek istediğini algıladım merak etme.

Sevgili Abicim konuyu daha fazla bulandırmak istemiyorum, söyleyeceğimi söyledim kimsele uğraşmadık ama uğraşanda varsa hakkını alır.

Çaðatay YILMAZ

Çaðatay YILMAZ

Oltacı
Sevgili arkadaşlar, öncelikle konuya böyle bodoslama daldığım için kusuruma bakmayın. Zira esas usul, ilk mesajın tanışma başlığında olmasını gerektirirdi. Ama bu ortamın müdavimlerinin çoğunun öyle ya da böyle beni tanıdığını varsayarak bu kereye mahsus bu usulü bir kenara bırakıyorum affınıza sığınarak.:rolleyes:

Ayrıca aşağıdaki görüşlerim, başlıktaki son mesajlarda özellikle bir arkadaşımız (İshak Ballıca) üzerinde yoğunlaşmış tartışma ya da iletilerle ilgili ve ona mahsus değildir, bunu belirtmekte fayda görüyorum. Tarafı ve doğrudan bilgi sahibi olmadığım bu konuda özellikle fikir beyan etmek istemiyorum.

Öncelikle, bugün sürpriz bir şekilde ziyaretime gelen Övünç kardeşimle tanıştım. Kendisi de belirtmiş mesajında, ben de tanıştığıma memnun oldum. Yaptığımız sohbette bende bıraktığı izlenim, temiz kalpli, art niyetsiz, gençliğin verdiği heyecanı ve dinamizmi içinde taşıyan bir kardeşim olduğu yolunda oldu. Bana, yıllar öncesinden tanıdığım bir simayı hatırlattı ki çoktan unuttuğumu zannetiğim o genç kişiyi bulmak için sonradan eski fotoğraflarımı karıştırmam gerekti. :rolleyes:

Bu arada estağfurullah çayın kahvenin lafı bile olmaz, yolu Konak tarafına düşen her amatör balıkçı arkadaşıma kapım sonuna kadar açıktır, tüm arkadaşları ağırlamaktan da memnunluk duyarım.

Övünç kardeşim ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Kısıtlı zamanda dilim döndüğünce de ona kendimi anlatmaya çalıştım. Amatör/ticari tebliğ kurallarından, bu kurallara uyan uymayanından, balık avı tekniklerinden, avlak paylaşımından ve hatta forum ortamlarının kırılgan yapısından, o kısa zamana ne sığarsa sığdığı kadar her şeyden bahsettik.

Beni bilen bilir; önüm, arkam, sağım, solum sobe bir insanım. İçim, dışım birdir, ne düşünüyorsam çekinmeden onu da söylerim. Öncelikle inandığım bir şeyi ifade edeyim. İnsanoğlunun doğası konuşma ile iletişime yöneliktir. Karşılıklı konuşmada, mimik vardır, ifade vardır, ruh vardır, en olumsuz en uzlaşmasız fikirler bu sayede uzlaşmaya varabilir. Halbuki yazı dili ruhsuzdur, mimiksizdir, forumlarda buna yardımcı olacak küçük resimler (ifadeler) bile çoğu zaman yetersiz kalır. İddia ediyorum, sihirli bir değnek olsa, insanlar arası sözlü iletişimi 24 saat engellese ve yazı ile iletişim kurma kuralını getirse, üçüncü dünya savaşının sırf bu yüzden çıkması içten bile değildir. :rolleyes:

O yüzden benim naçizane tavsiyem, bu yazılı forum ortamlarında kendi sınırlarımızı zorlayalım ve her zaman olduğundan daha fazla birbirimize hoşgörülü olalım. Olalım ki yarın öbür gün herhangi bir avlak yerinde karşılaştığımızda birbirimize karşı iki muhabbet edecek yüzümüz olsun. Ben geçmişte bunun sıkıntısını yaşadım, kendime hakim olamadığım anlar ve bu yüzden kırdığım kalpler oldu, şimdi geriye dönüp baktığımda bunun ne gereksiz bir şey olduğunu görüyorum.

Bir de bu forumlar niye vardır diye sorgulayalım. Benim kuşağım ve daha yaşlı olanlar internet ile büyümedi, bizim hayatımıza internet çok sonradan girdi. Biz internet var olmadan önce balık tutmuyor muyduk, bunu eş, dost arkadaş ile paylaşmıyor muyduk ya da elimizde koca bir trofe ile mahalle kahvesine muzaffer bir komutan edası ile girmiyor muyduk? Eş, dost, arkadaş tarafından takdir edildiğimizde gururumuz okşanmıyor muydu? Bunları hepsi o zaman ki koşullar içinde sosyal paylaşımdı, iletişimdi. Bugün internet sayesinde olan, bunun artık evden, dost ortamlarından, mahalle kahvesinden çıkıp, bunları aşıp yüzlere, binlere ulaşmasıdır. Ama sonuçta öz aynıdır, insanoğlunun sosyalleşme, paylaşma, hatta takdir edilme duygusudur. Gündelik yaşamın sıkıntılarında boğulan insanoğlu için bu da çok anlaşılır ve masum bir şeydir. Günümüzde forumlar bu amaca hizmet eder ya da etmelidir. Bu amaç dışında, insanların ihtiyaçlarını sömürüp bundan ticari kazanç sağlama yoluna giden istisnalar elbette vardır ve her zaman da olacaktır ama bunları görüp meselenin özünü kaçırmamalıyız. Hukukta latince bir söz vardır "Abusus non tollit usum" tercümesi şudur "bir şeyin suistimal edilmesi o şeyi ve o şeyin düzgün kullanılmasını lekelemez".

O yüzden benim kişisel düşüncem, amatör ruhun esaslarına saygılı olan, ticari cingözlük yapma niyetinde olmayan, bu işe yeni başlayanlara bu işin abc'si bakımından örnek olma özelliği taşıyan her platformu, sürdürülebilir balıkçılığın gelişmesine yardımcı olan, insanlar arası dayanışmanın, sosyalleşmenin artmasına hizmet eden oluşumlar olarak görelim. Benimsediğimiz, içinde olmaktan hoşnut olduğumuz ortamları elbette yüceltelim ama diğerlerini düşman kampın üyesi gibi görmeyelim, fanatikliğin önüne geçelim. Her şeyden öte, balığımızı tutalım keyfine varalım, hiçbir şeyin bu keyfin önüne geçmesine izin vermeyelim.

Biraz uzun oldu, başınızı ağrıttıysam affola. :rolleyes:

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Mazhar Abi ,uğraşmaktan yoruldum artık.Birlikte olmak değilmi amaç, beraber olmak , gezmek, balık yakalamak , eee biz ne yapıyoroz?

Sevgili Abicim konuyu daha fazla bulandırmak istemiyorum, söyleyeceğimi söyledim kimsele uğraşmadık ama uğraşanda varsa hakkını alır.
sana dokundurdum duygusallıkla acele cevaplar yazdığın için.isak kardeşimede belirttim farklılığını. belki bizde bir fırsat olur arkadaş olabiliriz kimbilir. insanız hepimiz sonuçta ve hata yapabilme lüksümüz var hepimizin. ama erdem diye bir hasletimiz de var oda ders almak,tekrarlamamak,gerekiyorsa özür dilemek sevgiler

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Oltamisina Yönetimi'nde ve kurucu kişilerden biri olarak

Övünç kardeşimin yaptığı her yorumun altına imzamı atarım.

Aşağıda yazacaklarımdan Önce bunu söylemek istedim...

Şu aralar Özel sebeplerden dolayı site ile ilgilenme fırsatı bulamıyorum. Kısa girişler yaparak takip edebiliyorum son 1 haftadır. Yani kısacası konu hakkında kısa 1 - 2 kelam edip kendi adıma kapatacağım...

Ben dün ne diyorsam bugünde aynı şeyi söylüyorum. İnsanlar 7 sinde ne ise 70 indede aynıdır. Görüşleri huyları çok fazla değişmez 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

Sitedeki Her isim için söylüyorum, Lütfen kimse alınmasın kırılmasın amacım bu değil çünkü...

Ancak hatırlatmakta fayda görüyorum her ''değerli '' üyemize...

www.oltamisina.com dışındaki her isim bu sitede bir üyedir. Kim çıkarı için kullanmaya kalkarsa aramızda barınamayacaktır ve barındırılmayacaktır.

Kimsenin bu site üzerinden birşeyler kazanma çabası olmamalıdır.

Paylaşımcı olmayan (tecrübe ve bilgi birikimi açısından ) her üyemize şimdiden uyarıda bulunmayı uygun görüyorum ;

Eğer paylaşmayı bilmiyorsanız; Lütfen kendiniz çekip gidiniz...

Biz gençler ve sitemize üye olacak her yeni üye, buraya gelirken bilgi ve birikimlerden faydalanmak için siz değerli üyelerimizle bir parçada olsa sıcak dostluk kurabilmek için geliyorlar. Bu düşünceye zarar gelmesini önlemek ilk amacımızdır.

Her amatör balıkçının yada denizcinin rahatlıkla içinde tek an kuşku olmadan oturup sohbet edebilmesini amaçladığımız siteye zarar verilmesine dünde izin vermedik bugünde izin vermeyeceğiz....

Saygılar sevgiler...

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
sevgili çağatay öncelikle hoş geldin. yaşanan bu ve diğer tartışmalar biz türk insanına özel çünki, duygusal tepki vermeyi öncellikle tercih ediyoruz. bu nedenle, dostluk ve arkadaşlıklar bozulabiliyor.bu olayın temelide böyle. ama şer gibi görünenin sonu hayırdır belkide ilahi sözünün hepimiz için dostluk ve arkadaşlık ortamı oluşturması ümidi ile sevgiler.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ayrıca Sevgili İshak Ballıca ce Çağatay Yılmaz Abilerimize de buradan Hoşgeldin demek istemezdim ama madem ilk burada karşılaştık burada hoşgeldiniz demek istiyorum.... :oops: :oops:

Bilgi ve birikimlerinizden faydalanmak, sıcak sohbetinize ulaşmak biz amatörler için büyük şans... Tekrar hoşgeldiniz...

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Mazhar Abi ,uğraşmaktan yoruldum artık.Birlikte olmak değilmi amaç, beraber olmak , gezmek, balık yakalamak , eee biz ne yapıyoroz?

övünç senin bu isyankar çocuk tarzın çok hoşuma gidiyor önce onu belirteyim.:smile:yaşlarımız ne olursa olsun hepimiz yanlışa düşeriz.yanlız kestirip atma tarzın hatalı bu söylemden daha farklı bir yazı yöntemi seç bu abi tavsiyesi sevgiler:islik:

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
değerli ısak kardeşim,Sevgili arkadaşlar, lütfen vakit ayırıp da okumanız dileği ile sizlere bir açıklamada bulunmak istiyorum.Ve benim yazdığım bu açıklamanın herkese ulaşması açsından da başta site yöneticisi Övünç kardeşimden ve diğer yetkili arkadaşlardan silinmemesini rica ediyorum

hiç kimseyi ilgilendirmediğini düşünüyorduysan eğer foruma açıktan değil özelden yazar veya tıpkı bu görüşme gibi yüzyüze hallederdiniz olur biterdi. şahsım için söyleyim tabiri caiz ise kimsenin tetikçiliğini yapacak bir kişilik yapım olmadı halada öyle. güzel insanlığını bir tarafa koyarak, çizgin ile ilgili düzeltilebilecek bir eleştiride bulundum bu ortaya yazılmış konu nedeni ile. bunu kabul edip etmemek elbette sana kalmış. sen nasıl samimiyim diye yazdığında belirtiyorsan,bende bu yazdığımda en az senin kadar samimiyim.

(işte kardeşim çizgindeki farklılık yukarıdaki cümlelerinde)
Sevgili Mazhar bey, benim yazmış olduğum mesajdan dolayı sanırım biraz alınmışsınız.kardeşim orada yazılanların seninle uzaktan veya yakından bir ilişkisi veya sana bir gönderme yok.Bu hususta müsterih olun lütfen.Eğer böyle algılanmaya yol açmış isem, özür dilerim.

Bakın ben de aynı semtte oturuyorum.Yani komşuyuz galiba.Bir gün sizler ile de tanışmak ve bire bir hoş beş yapma fırsatı bulmayı ben kendi adıma çok isterim.

köylü

köylü

Balıkçı
Sevgili dostlar

İshak bey ve Övünç kardeşim 'in fotoğrafı ortada ,bence artık uzatılmasın konu onlar nasılsa konuşmuş yanlış anlaşılmaları gidermiştir.Daha fazla kırgınlıklar olmasın konu uzadıkça başka kırgınlıklar doğabilir. Gerek yok burda kapansın diye düşünüyorum.

Çağatay bey de gerekeni yazmış bende katılıyorum .Sanal alem malesef öyle.

saygılar

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Değerli dostlarım;

umarımki bu yazdığım mesaj, bu konu başlığı altındaki son mesaj olur,mevzu boşu boşuna uzayıp gitmezde tozlu arşivde yerini alır.

Son yazıları okudum,mutluda oldum.Aklın yolu birdir,çok güzel yazılar yazılmış,

Yeri değil ama ( kendiside belirtmiş :rolleyes: ) Çağatay dostuma buradan aramıza hoşgeldin demek isterim,çok güzel ve manalı yazı yazmış teşekkürler,

Ramazan kardeşimede güzel yazısı için teşekkürler.

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Sevgili Mazhar bey, benim yazmış olduğum mesajdan dolayı sanırım biraz alınmışsınız.kardeşim orada yazılanların seninle uzaktan veya yakından bir ilişkisi veya sana bir gönderme yok.Bu hususta müsterih olun lütfen.Eğer böyle algılanmaya yol açmış isem, özür dilerim.
Bakın ben de aynı semtte oturuyorum.Yani komşuyuz galiba.Bir gün sizler ile de tanışmak ve bire bir hoş beş yapma fırsatı bulmayı ben kendi adıma çok isterim.
tabiiki çok memnun olurum isak bey hiçbirimizin,hiçbirimizle bir derdi yok.çarpışan duygusallığımızın neden olduğu.önyargılarımız.ama bu durumları aşabilmekte gene bizlere düştüğü için çok sevinirim tanışıp bir çay içip sohbet yapabilmeyi haberleşelim o zaman saygılarımla komşum.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
övünç senin bu isyankar çocuk tarzın çok hoşuma gidiyor önce onu belirteyim.:smile:yaşlarımız ne olursa olsun hepimiz yanlışa düşeriz.yanlız kestirip atma tarzın hatalı bu söylemden daha farklı bir yazı yöntemi seç bu abi tavsiyesi sevgiler:islik:
Haklısın Abi daha sakin olmam gerekiyor değil mi?

Ben elimden geldiğince herşeyi yapmaya çalıştım uygun şekilde davrandım, artık ortada sorun kaldığını düşünmüyorum.Şimdi ne kadar sakin olduğumu görmek istermisin?

Konu mesajını tekrar oku ve cevap ver sence olabilmişim mi?