Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Sazan İçin İdeal Yem - Patates

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37
PATATES

Sazan avcılığındaison zamanlarda başvurulan yüksek proteinli yemler bir yana bırakılacak olursa,Patetes en ideal yemdir.Patates olduğu gibi kullanılabilirliğin yanı sıra,püre ve un olarak dahamur tipi yemlerin bileşimine girer.Boyu büyük olduğun dan ki biz istediğimiz gibi,istenilen boyda ayarlaya biliriz,sadece dikkat çekiyorum büyük boy(Bizim tabirimizle TROFE) sazanlara hitap eder.Ağırlığı uygun olduğundan uzak mesafelere rahatlıkla fırlatılabilir.

HAZIRLANIŞ TEKNİKLERİ

1Bütün Patates:

Haşlama:

Avlanacak hedef balık boylarına göre patatesler seçilir(yaklaşık 3-5cm. yarıçaplı) kabukları elle sıyrılmayacak kadar az olarak haşlanır(haşlamada kriter,avuç içinde sıkarak ezebileceğiniz kıvamdır).Haşlanan patatesler,Derin dondurucuya konup,taş gibi dondurulur.Bu dondurma işlemi patatesler çözüldüğünde onların dahada yumuşamasını sağlar.Yaklaşık 1-2 gün derin dondurucuda kalan patatesler çıkarılıp,iki kutuplarında kabuk kalacak şekilde ortaları soyulur ve içinde pekmez veya melas bulunan(Melas: şeker pancarından şeker üretimi sırasında ele geçen, koyu pekmeze benzeyen bir madde. bünyesinde kristalize olmamış şekerler, bazı mineral maddeler ve suda eriyen farklı bileşikler bulundurur.) bir kavonoza konulup saklanır.

İğne,tam ortasından(iki kabuklu kutup arası),beden tarafından bir çuvaldız vasıtası iletakılır ve iğne iyice patatese gömülür(Şekil:1)

Kızartma:

Avlanacak hedef balık boylarına göre patatesler seçilir(yaklaşık 3-5cm yarıçaplı) soyulup bir kutupları düzlenir.Una bulanarak,kızgın yağda dış yüzlerinde kabuk oluşacak şekilde kızartılır.Sıcakken düzeltilen kutuptan iğnenin içinden geçebileceği çapta bir tükenmez kalem iç tüpü geçirilir,tüpün içi bir kürdan vasıtası ile temizlenir ve fazlalıkları kesilir.Melasa veya pekmeze bulanarak muhafaza naylonuna sarılır ve buzdolabında saklanır.Av sırasında,beden,tükenmez kalem tüpünden geçirilip,iğne bir parça ekmek kabuğu takılarak patatese gömülür.Ekmek kabuğu fırlatış sırasında şoku absorte edip,iğnenin patatesi kesmemesi içindir.(Şekil:2)

II.Patates püresi:

Bir kg patates iyice haşlanır.Haşlanan patatesler iyice ezilir,bir tatlı kaşığı hardal,bir tatlı kaşığı zeytin ezmesi ile çok iyi haşlanır.Karışıma bir paket hazır çorba (tercihen sebze çorbası) eklenir ve gevşek hamur kıvamına gelmesi için,un veya bayat-kuru ekmeklerden çekilerek elde edilen un ile karıştırılarak yoğurulur.

Ceviz büyüklüğünde topaklar yapılıp,strech film'e sarılarak(veya vakumlanarak)buzdolabında saklanır.

Kullanılacağı zaman,iğneye takılan bir parça kabuk ekmek üzerine uygulanır.,

Bu,yumuşak hamurun fırlatma sırasında formunu kaybetmemesi içindie.

Dibe varan yemler,suyunda etkisi ile yavaş yavaş eriyerek suya dağılırlar ve uzak mesafelerde bile Sazanı tahrik ederek kendine çeker.

Yemleme açısından,bir miktar yem dibine misina bağlanmış bir ilaç kutusu ile fırlatmak sureti ile,uzak mesafelerde çevre yemlenir.

 

 

Alıntıdır...
 
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
3,893
Yaş
56
Hiç kullanmadığım yem,ama kullanmamda demem,deneyip iş yaparsa mutlaka yazarım,

sağolasın Ramazan.
 
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1,670
Yaş
40
Patatesi denemiştim iş yapıyor.Paylaşım için teşekkürler...:):)
 
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
3,893
Yaş
56
Sezon açılınca bir deneyelim Ulaş,

iğnenin birine kuru üzüm,birine darı, birinede patates taktıkmı güzel balık alırız herhalde,açık büfe yaparız:in:
 
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1,670
Yaş
40
Valla ben zorunlu kullanmıştım yemim bitti ve erzak torbasında patates vardı biraz ateşe koyup bekledikten sonra tam kıvama geliyor ne çiğ nede pişmiş olacak ayrıca renkte sapsarı oluyor ....dikkat çekiyor yani:oops: :oops: :oops: :oops:

Patatesle de 5 yada 6 parça sazan yakalamıştım yanlış hatırlamıyorsam... :oops:
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37
Bizde yanlış olmaz :evil::evil::evil: iş yapmasa yazmayız buraya ok kaddaarrr :evil::evil::evil:
 
Üst