Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Sarma Telsiz Olta Makinaları - Bail Less Reels

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Sarma Telli ve Sarma Telsiz Makinalar - Bailed and Bail less Reels

Konu başlığında anlaşıldığı  "Bail less" ve Bailed nedir öncelikle kısaca bir vurgulayarak başlayalım;

• Bailed : Sarma Telli Olta Makinaları
  • Bail less : Sarma Telsiz Olta Makinaları
Bu konuyu 5 soru başlığı altında detaylandırıp açıklamak sanırım en doğru bakış açısını bize kandıracak diye umuyorum,

1. Bail less  Makinaların Avantajları Nelerdir?

Balıkçılar, makina üzerinde  sarma telinin olmazsa ne faydası olabilir ki diye kendi içinde bu konuyu tartışır durur tabi bu tartışmalarda kazananı yada kaybedeni bulmak mekanik ve teknik bilgiye dayanır.

Çünkü bu avantajı sağlayacak olan sadece telin kendisinin olmayışı değil tüm rotor sisteminin değişiyor olmasıdır. Balık yeme müdahele ettiğinde ilettiği kuvvet uç noktada çok daha çabuk ve şiddetli hissedilir, 

Biraz daha basit anlatacak olursak misinanın elde tutulduğunda balığın vuruşunu nasıl hissediyorsak öğle düşünün... 

Surf atışlarda tel açma derdinin olmayışınıda avantaj sayanlar yok değil :)...

2.Bail less Makinaların Dezavantajları Nelerdir?

Dünyada hiç bir nesne sadece  avantajları ile meydana gelmez.

Sarma telinin olmayışı da bir çok dezavantajı beraberinde getiriyor ne yazık ki;

• Misina sarımının eksene eşit dirençle dağılımının sağlanamaması,
  • Beklemeli avlarda misinanın ansıjın yüksük dışına çıkabilme olasılığı,
  • Bir çok makinada Pirinç malzemeden yapılan Yüksük üzerine binen kuvvetin eşit dağılamadığı için yüksük rulmanlarının sık sık aşınması

3. Bail less Makinalar En çok Hangi Avcılık Türüne uygundur?

Sanırım şuana kadar yer alan başlıkların içinde en kolay soru bu, Surf Casting Shore Fishing, Spinning avcılarına yönelik tasarlanan Bail less makinalar bu bağlamda pazarda yıllar sonra yeniden görünmeye başladı.

ICAST 2015 ve ICAST 2016'da PENN Bail less makinalara biraz daha ağırlık vermeye başladı kıyı, at-çek ve uzak atış avcıları kolay ekipman bulabilme şansına daha fazla sahip olduğunda deneme yada yorum bulmada doğru orantılı artacaktır.

4. Türkiye'de Bail less ile avcılık ne durumda?

Bir malzemecide aşağıdaki soruyu sorup muhtemel cevabı alacak mısınız deneyin;

• Soru - Elininde Bailess makina varsa görebilir miyim?
  • Beklenen Cevap - Ney Abicim buyuuuuur? Biz o markayı satmıyoruzzzz :)
Bailless Makineler konu başlığında  Yücel Abi "yucel35ege" bu satırları hazırlamama vesile oldu aslında daha önce yanıtlayacaktım fakat işlerden ve kendisinin bir çok forumda aynı konuyu soru olarak açmasından sonra beklemek istedim. Kim ne biliyor nasıl yorumluyor üstatlar ne diyor görmek istedim

Ne mi gördüm peki?

Birşey görmüş olsaydım zaten bu konu olmaz dı :)... Bu yüzden Türkiye'de bailess pek tutulur bir tür demek zor.

5. Bailed Makinalar - Bail less olarak Modifiye Edilebilinir mi?

İlk soruda bir telin değil bir sistemin değişiminden bahsetmiştim peki bu normal bir makinaya nasıl uygulanıyor nasıl yaparım diye soracak arkadaşlar ilk olarak mevcut makinalarının yedek parçalarının  bu iş için uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli.

Moderatörün son düzenlenenleri:
yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Kardeşim ellerine sağlık.uzun zamandır merak ettiğim bir konu idi.işi uzmanın dan öğrenmek çok iyi oldu.tekrar teşekkürler

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Hakkıyla anlatmışsın ve bu konuda soracak soru bırakmamışsın.

Teşekkürler Övünç.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Ne yalan söyleyeyim ne gördüm daha önce nede aklıma geldi,

misinanın yüzükten boşa çıkması çok önemli dezavantaj ama,

eline sağlık Övünç.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ellerine sağlık kardeşim..

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Yorumlar için herkese teşekkürler :)....

Kısa ve öz olan şu ki; Bail-Less pek akıl işi değil :)

halilak

halilak

Moderator
Bu makina beni boza abi... :oops:

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Yinede şu Zeebass zx 27 yi biri bana hediye etse hayır demem:))

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Zeebass mı? Kim hayır der o makinaya?

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Ancak dikkat edilirse Yukarı resimdeki Van Staal makina ile Penn in yüzükleri arasında bayağı fark var.

Van Staal da yüzük kafaya oldukça yakın. Penn e göre misinanın boşalması daha az olacak gibi duruyor.