Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Sardalya

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37Sardalya bildiğiniz gibi sularımızda bolca bulunan bir balıktır. Sardalya lezzetiyle, parlaklığıyla sualtında yaşan canlılarında en sevdiği beslenme kaynağıdır, çünkü sardalya kokulu ve yağlı olması bir çok balık tarafından çabuçak farkedilmesini sağlıyor.

 

Balık avında kullanılacak sardalyanın günlük olması, taze dipdiri olması çok önemlidir, sardalyayı elinize aldığınızda sertliği ile bunu anlayabilirsiniz, bayat, yumuşamış sardalya ile av yapılmaz. Yapılsada fayda alınamaz.

 

Av kadar sardalyanın hazırlanışıda çok önemli, kullanacağınız sardalyaları öncelikle su altında elinizle yıkayın, yıkarken elinizi hafifçe derisine ovuşturarak pullarınında çıkmasını sağlayın, ama en önemli parlak gövdesine zarar vermeyin. Sardalyaları yıkadıktan sonra pisliklerini ayıklamanıza gerek yok, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır

Avda kullanılacak sardalya yukarıdaki yazıdada söylediğimiz gibi iyice sualtında yıkanıp, pulları üzerinden dökülmesi sağlanmalıdır. Sardalyayı iki şekilde oltanıza takabilirsiniz;

1) Parçalar halinde lokma olarak takmak

2) Fileto yapılarak iğneye takılması

Sardalya fileto veya yaprak halinde kullanılmasıda avda çok verimlilik sağlar, fileto için özel bıçağımızla sardalyanın ortasındaki kılçıkla eti birbirinden ayırır ve fileto elde etmiş oluruz. Bu filetoları ikiye bölerek her sardalyadan 4 iğneye takılabilecek yem yapabilirken, iğnenin büyüklüğü ve balığın avına göre bir sardalyadan 2 iğneye takılabilecek yem elde edebiliriz. Ayrıyetten filetoları dahada küçük parçalara bölerek yem sayısı arttırabilir ve iğne büyüklüğüne göre ufak parçalar halindede kullanabilirsiniz.

Sardalyadan yaprak yem ve fileto elde edilmesi, oltamızda iğneye birebir uygulaması hakkında bir video hazırladım, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:
Hangi Sezon Daha Verimli Olur

Sardalyanın yem olarak kullanılması kışın pek verimli değildir, kışın çipura, levrek gibi balıkların derin sulara çekilmesiyle sardalya ile avcılık zorlaşır, herzaman etkili olan bir yem değildir, mayıstan itibaren ekim ayının sonuna kadar en verimli şekilde yem olarak kullanılır ancak onun haricindeki aylar kullanılmaması tavsiye edilir.

Muhafaza Edilişi

Aldığınız sardalyayı (kilosu hiç önemli değil), ilk önce pullarını bıçak kullanmadan suyun altında temizleyin, zaten elinizle ovuşturunca hemen pulları dağılıyor.. eğer bıçak kullanırsanız o parlak en önemli gövdesine zarar verirsiniz.. sardalyanın pullarını ayıkladıktan sonra pisliklerini temizlemenize gerek yok..

Hemen 2 kat gazete kağıdı açın ve sardalyaları sıra halinde yan yana dizin ve her dizdiğimiz sıra üzerine güzelce tuzlayın, ardından ikinci sırayıda üzerine diziyoruz ve tekrar tuzluyoruz. ( 2 kat balık yeterlidir. Fazlası sağa sola dökülür )

Tuzladığınız sardalyaları gazeteyle sardıktan sonra üzerine hafifçe nemlenecek şekilde su serpin ıslak olmalı gazete kağıdı. Bu işlemden sonra sardalyayı buz dolabında saklayın ama buzlukta değil buz dolabında. .

 
M

Murat Gökçeoğlu

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Tem 2016
Mesajlar
2
Çok yararlı olmuş teşekkürler
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37
şu an tam zamanı... yağlandı balık çıtır çıtır yenir.... :)
 
ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
1,263
Yaş
52
boş verin yem yapmayı balığa malığa gittiğimiz yok nasılsa.

al 1 kilo. at tavaya yanına bir salata götür aslanlar gibi.
 
M

Murat Gökçeoğlu

Kayıtlı Üye
Katılım
13 Tem 2016
Mesajlar
2
:oops:   :oops:  olabilir.. Çipura çok seviyor sağolsun. :) :)  şaşkın
 
Üst