Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Palau'da Kaçak Avlanan Tekneler Ateşe Verildi...

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
  


Yıllardır yasadışı balıkçılıkla çok az ilerleme kaydedildiğini gören Palau, daha radikal önlemler almaya başladı. Vietnam'a ait balıkçı tekneleri ülkenin sularında yasadışı balıkçılık yaparken yakalanınca Palau sahilinin birkaç mil ötesinde yakıldı.
Ufak bir ada devleti olan Palau, balık avlamak için sularına giren büyük ülkelerin kaçak avlarına son vermekte kararlı.
Büyük Okyanus'taki ada ülkelerinden biri olan Palau’da yetkililer, yasadışı balıkçığa karşı aldıkları sert önlemler kapsamında geçtiğimiz hafta Palau kıyılarına fazla yaklaşan Vietnam balıkçı teknelerini ateşe verdi.

Palau’nun kolluk kuvvetleri ahşap tekneleri son birkaç haftada ele geçirmişti. Gemilerin kaptanları Palau’da göz altına alındı; toplam 77 kişilik mürettebat ise kalan iki balıkçı teknesiyle, yanlarına yeterli miktarda yiyecek ve Vietnam’a gidebilecek kadar yakıtla evlerine geri gönderildi.

Palau Devlet Başkanı Tommy E. Remengesau, Jr., National Geographic’e yaptığı açıklamada “Deniz ortamımıza tecavüz eden kaçak avcılara çok net bir mesaj gönderdiğimizi umuyoruz,” dedi. “Sürdürülebilir olmayan eylemleri bundan böyle hoş görmeyeceğiz. Palau, bu insanların geriye eli boş döneceğinin sözünü veriyor.”

Kıyı açıklarında görülen balıkçılar denizhıyarı olarak bilinen boru şeklindeki omurgasızları kovalara doldururken yakalandı. Devlet başkanlığından yapılan açıklamaya göre Palaulu yetkililer güvertede ağırlığı sekiz tondan fazla denizhıyarı ve resif balığı buldu.
Balıkçıların ülkenin sularında faaliyet gösterme izni yok. Tekneleri de, 2014 yılından beri Asya’da karaborsada satılmak üzere 25 ton balıkla yola çıkmışken Palau’da yakalanan diğer 15 Vietnam teknesinin arasına katıldı.
Remengesau “Sularımızda yasadışı balıkçılıktan kaynaklanan ve giderek büyüyen korkunç bir tehditle karşı karşıyayız,” diyor. Tekneleri yakarak “ülkelerinin can damarı olan balıkçılık kaynaklarını çalanlara” engel olmayı umuyor. Bu insanlar kimi zaman insan ve uyuşturucu kaçakçılığı da yapıyor.

Remengesau’nun bu kaçak avcılar nedeniyle uğradığı hüsran giderek artıyor. Suça karışanlar sınır dışı edilse de ya daha sonra tekrar geliyorlar ya da yerlerine başka birileri geçiyor.

Balıkçılıkla ilgili yaptırımları güçlendirmek ise küçük bir ülke için oldukça zor. Zira ordusu olmayan Palau’nun hukuki yaptırım uygulayan sadece bir gemisi var. Tekneler, kalıntılarının resiflere zarar vermesini önlemek için sahilden 40 kilometre uzaklıkta yakılıyor.
..
22.06.2015 / DenizHaberAjansı
 
ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
1,263
Yaş
52
palau kadar olamadık ne acı
 
Üst