Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Omurgasızlar

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Bubble Coral


Balon şeklinde gözükmesinden dolayı bu isimle anılırlar ve reef akvaryumun gözde canlılarındandırlar.Orta derece akıntı ve ışık isterler.Işıklandırmada metal halideler uygundur.Haftada bir midye,karides olarak yemleyebilirsiniz.Diger mercanlarla aralarını uazak tutmalısınız,kendini korumak için diger mercanları yakabilecek kollara sahiptir.Ya da toksin madde salgılayıp diger mercanları zehirleyebilirler.Beyaz,gri,yeşil kahverengi ve pembe renklerde görmek mümkündür.Pasifik,Hint okyanus'ları ve Kızıldeniz'de görmek mümkündür.
Mushroom

Mantarlar anemon mantarları veya disk anemonları diyede bilinirler.Bu mercanlar çok güzel ve çeşitli renklerde ve boyutlarda olurlar.Orta derecede akıntı ve ışıga ihtiyaç duyarlar.Fotosentez yaparak beslenselerde haftada bir karides parçaları ve diger canlılar için hazırlanmış yemlerle beslenmelerinde fayda vardır.

Haıry mushroom:

Sert bir yapıya sahip ve tentakülleri gelişmiştir. Bu tentaküllerinin gelişmiş olmasından dolayı haıry (saçak) adını almıştır.Denizde sıg olan yerlerdede derinlerdede görülürler.Fazla ışık almayan ve az akıntılı yerlerde konumlanmalıdırlar.Florasanla aydınlatılan akvaryumlar için uygundurlar,eger metal halide olan akvaryuma konulacaksa gölgelik alanlara veya akvaryumun kenar bölgelerine yerleşmelidirler.Beslenmeleri ufak midye ve karides parçalarıyla agız kısmına bırakmak şeklinde yapılmalıdır.

Metallıc mushroom(Dıscosoma):

Tüm özellikleri haıry gibidir sadece tentakülleri kısadır ve besinlerini sudan alırlar.Özel olarak beslenmeye ihtiyaç duymazlar.

Mushroom Resimleri:
Branch Coral (EUPHYLLIA)Ana iskeletten çıkan dallar sayesinde bu ismi almışlardır. Dört çeşidi akvaryumlarda en çok tanınan türleridir.
1)Anchor Coral, polipleri çapaya benzer.
2)Hammer Coral,polipler çekice benzer.
3)Torc Coral,polipler meşeleyi andırır.
4)Frogspawn Coral,polipler kurbaga yumurtasına benzer.
Işık seven mercanlardır,direk ışık altına konmamalıdırlar.Güçlü akıntının oldugu orta yükseklikler uygundur.Sudaki planktonlarla beslenirler.Agresif canlılardır,poliplerinin uzanacagı yerlere başka mercanlar konmamalıdır


Tridacna

Dev istiridyeler iç organlarını örten derisinin muhteşem renkleriyle deniz akvaryumlarının vaz geçilmezleridir.
Suyu süzerek beslenirlerButterflay ve birçok deniz yıldızı türüne yem olurlar.Su kimyasına çok dikkat etmek gereklidir.Tuzluluk,ısı,ph degerlerinin degişmesine tepki verirler.Bu tepkileri öümle sonuçlanabilir.Tridacna beslenecekse su kimyanız çok güzel olamlıdır.


DendronephthyaÇeşitli renklerde görmek mümkündür.İçerisine su alarak anormal boyutlara ulaşabilirler,akıntının bol oldugu ve planktonların fazla oldugu yerlerde yaşarlar.Kayalarda baş aşagı dururlar.Fotosentez özelligi yoktur.Akvaryumda orta seviyeli ışıkta bakılabilirler.Akıntı onlar için çok önemlidir,hem besin saglar hemde daha fazla açmasına yarımcı olur.Akıntı direk mercanın üzerine olmamalıdır.Salyangozlarda onlar için tehlikedir,salyangozlardan arındırmazsak bir kaç gün içinde mercanı yiyerek tüketirler.Leather Coral (SARCOPHYTON)


Açık kahverengi,sarı,gri ve yeşil renkte olabilirler,polipleride kendi gibi renkli olabilir.Orta şiddette akıntı ve yogun ışık alan yerlerde yaşarlar.Zaman içerisinde üzerinde koruyucu bir tabaka oluşur.Bu tabaka çeşitli parazit ve yosunları mercandan uzak tutmaya yarar.Bu tabakayı kaldırmak için bir süre yüksek akıntıyı üzerine tutmalısınız.(Akıntı motorunu kısa bir süre mercana direk tutabilirsiniz)
Alcyonium

Kahverengi yada gri olurlar,polipler aynı rengin daha koyusu olurlar.Az akıntının oldugu yerlerde yaşarlar.Zedeledigi zaman yara alan yerden mikrop kaparbilirler ve mercanın kısa sürede ölümüne sebep olabilir.Başınıza bu tip olay gelirse zedelenen ve çürüyen kısmı kesip atabilirsiniz.Geriye kalan bölümü kurtarmış olursunuz.Polyp

Polipler çok fazla sorun çıkarmayan canlılardır,ve başlangıç için iyi seçimlerdir.Çok iyi su kalitesi olması şart degildir,ani su degişikliklerine hemen tepki vermez.Fakat sudaki fosfat ve nitratın artması polibi etkiler.Yozun seviyesi yükselecektir ve poliplerin üzerüni kaplayabilirler.Bu sonun başlangıcı olur.
Polipler yüksekakıntıya ihtiyaç duyarlar bu hem üzerlerindeki yosunları temizler,koloninin hızlı çogalmasını saglar vesudaki yemi onlara taşır.Kuvvetli ışık severler.Fazla ışıklı yerde bozulmalar başlar ise daha az ışık alan yere koyabilirsiniz.Işık az geliyor ise polipler ışıga dogru egilirler böle bir olayda ise ışıga biraz daha yakın yere koymalısınız.
 
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst