Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Okuma Epix V2 360 3Lbs Sazan Kamışı

• Konuyu başlatan almaph
  • Başlangıç tarihi
almaph

almaph

Kayıtlı Üye
Üretici Firma: OKUMA

Ürün Modeli: Carp 12" 3lbs 3 Parça

Seri: Epix V2

Kamış Modeli: Sazan Kamışı

Kamış Boyu: 340-390cm

Kamış Atarı: 3-15 Lbs Çeker

Misina Klavuz Sayısı: 5

Ürün Satış Fiyatı: 165-200 TL

Kullanıcı Değerlendirmesi: 5

Tatlısu avı sevenlerin sayısı şimdilik az olsa da sazan avına gitmeyi sevenlerin sayısı umarım artacaktır.

OKUMA EPİX V2 Parçalı sazan karbon kamışı, 3,90mt boy, 134cm kapalı boy, 3,5lbs atma ağırlığı, 380g

toplam ağırlık, IM8 yüksek kalite karbon malzeme, sazan avı ve benzer avlarda kullanılan sert aksiyonlu

bir kamış.Kıyıdan uzak atışa müsait surf olarak kullanılabilir,ilk halka 50mm çapındadır.

Titanyum çift destekli sağlam ve korozyona dayanıklı misina klavuzları ile kullanmaktan keyif duyacağınız bir üründür.

Moderatörün son düzenlenenleri:
almaph

almaph

Kayıtlı Üye
burada neden bu kamışı seçtiğimi açıklamaya çalışacağım.

daha önce hepinizin kafasını sazan kamışı topiği ile şişirmişimdir. affola… 

gelelim benim bu kamışı neden aldığıma.

sazan kamışı deyince FOX,Shimano,Century gibi firmaların kamışları akla gelir. Fox bir ekol olsa da fiyatı 1200 avrodan başlar, Century de 500-800 avro fiyatına sahip müthiş kamışlar. Türkiyede CARP camiası geniş ve her geçen gün genişlese de malesef bazı nedenlerden dolayı tatlısu göletlerin ve barajların durumu çok vahim. Umarım en kısa zamanda buna müdahale edilip eski hatta daha güzel bir hale getirecekler. 

Şimdi sazan kamışın kalitesini ve özelliklerini anlayabilmeniz için halka boyutu, parça sayısı, halka sayısı, lb test miktarı vb bilmeniz gerekiyor. İlk halkanın 50mm veya daha büyük olması öncelikle uzak atmasında yararlı. lb miktarı anladığınızda kaç gramlık kurşun atılır bilgisine ulaşmış olacaksınız. Övünç isimle yüreyen ansiklopedimiz en kısa zamanda sizlere bu terimler hakkında bilgi aktaracak.  

Gelelim benim seçim nedenine...

Sazan avı düzgün yapmak istediğim için öncelikle çok pahalı olmayan ve aynı zamanda kaliteli bir kamışa sahip olmak istedim. Hem ucuz hem kaliteli, pek bir araya gelemeyen, siyah-beyaz, gece-gündüz gibi zıt özellikler olsa da fiyat/performans ürünü almak benim olmazsa olmazım. Piyasayı uzun zamandır araştırıyorum ve genelde herkes Shimano al diyordu, satıcılar teleskopik - uyduruk ürünlere carp yazısı ekledikleri için öncelikle onları satmaya çalışıyor. Fiyatı bazen 100 TL gibi rakamlarına yaklaştığı için ister istemez biraz daha pahalı ürünlere bakmak zorunda kalıyorsunuz. 200 TL'ye kadar piyasada bir kaç kamış var.

• Okuma Epix v2 serisi * 165-200 TL 
  • Shimano Alivio Carp Serisi * 150-200 TL
  • Lineaeffe Selection Carp * 70-90 TL
  • Lİneaeffe S-Curve Carp * 140-190 TL
  • K-Karp serisi * 140-180 TL
  • Lineaeffe 10 Kilos Serisi * 150-200 TL
  • Decathlon BigRunner Set * 130 TL
  • Discovery Carp Parçalı kamış * 120 TL
  • Fladen Carp Parçalı kamış *100-150 TL
Şimdi yukarıda yazılan listede hem 2 hem 3 parçalı kamışlar var. 360cm (12") ve 390cm (13") kamışların hem 2 hem 3 parçalı kamışlar mevcut. Genelikle şehir dışına seyahat ettiğim için 390lık ve 360lık 2 parçalı kamışları alıp araca veya ucağa,otobüse götüremeyeceğim için onları eledim. Geriye 3 parçalı kamışlar kaldı. Uzunluk için karar veremiyorken parçalı kamışı elimde bulunan ve en yakın zamanda inceleme yazacağım SPRO Panthera Feeder kamışın uzunluğundan daha uzun olmamasına dikkat ettim. Sonuç olarak 360lık kamışta karar kıldım.

Discovery,Decathlon,Fladen,Spro ve buna benzer firmaları direk eledim. Geriye Shimano,Lineaeffe, ve Okuma kamışlarında odaklanarak araştırmalarıma devam ettim. Türk Sazan forumda açıkça fazla inceleme olmazsa da Okuma'nın 390lık ve 360lık modeli karşılaştıranlar daha çok 390lık modeli önerirken, fanatik sazancı olmayanlar 360'nın gayet yeterli ve kaliteli olduğunu yazıyorlardı. 390lık kamış 3.5 -145gr lb atış testine sahip iken 360lık kamış sadece 3lb -125gr lık atış testine sahip. Shimano, Okuma, Cormoran ve Lineaeffe kamışları incelemek için Karaköyde bulunan ünlü balık marketine gittim. Açıkça aklımda Decathlondaki 130 liraya hem makine hem kamışı alsam mı diye şeytan dürtüyordu. Youtube'ta fransızların bir atış videosu vardı. 90+ metreye rahat atmıştı, ama 2 parça bunu bir yere götürmeye kalksam sığacak araç yok. Toplu taşımada büyük sıkıntı çıkacaktı… Neyse o dükkanda Shimano Alivio CX 12" 3lb'lık kamış vardı. 150 TL fiyat biçtiler, acaba derken bir de o ürünün tek kaldığını ve artık olmayacağı bilgisini aldım. kamışı incelerken gördüm ki alt taraflar çizik ve boyası soyulmuş. Sonuçta vitrin malı ve dikkatlı kullanılsa da carbon kamışı olduğu için en ufak çatlak direk kamışın çöpe gitmesi demek… pazarlığa girdim ama adam 140 TL son dedi… Biraz nette okuyayım dedim, aynı sazan forumda CX serisini sakın almayın çok sıkıntılı serisi. DX serisi onun iyileştirilmiş serisi. Onun fiyatına baktırdım ve 170 TL olur dedi. Napsam derken, Karaköyde bulunan başka balık dükkanlarına gittim. Her yerde 200TL ve üstü fiyatları aldım. Dikkatinizi çekerim - Fladex kamışın fiyatı 287 TL dediler… En ucuz bizde ve çok çok kaliteli, Shimano ile yarışacak kaliteye sahip olduğu vurgulandı. Hade lan deyip çıktım….

Ya şu bir ara bana Övünçün tavsiye ettiği 10kilos lineaeffe'ye bakayım diye CengizBalıkçılığa gittim. Oraya varınca herkes çapari, surf kamışlar felan telaş ederken ben sazan kamışlarına bakıyordum. Fiyatları sordum normalde her yerde olan fiyatları verdiler…Son ne olur diye başladığım pazarlık neticesinde Okuma Epix, Cormoran ve Lineaeffe 10 Kilos ve SCurve kamışları hemen hemen aynı fiyata söylendi. Bir de makine alırsam diye pazarlığa girdim. Hangi kamış acaba derken Carbon Kalitesine baktım ve Okuma Epix V2 Carp serisinin IM8 carbondan yapıldığını öğrendim. Hem kamışın elde duruşu, hem kalite hissi olarak Okuma Epix V2 daha öndeydi. Halkaların Titaniyum olması ayrı bir avantaj ve distribütörün İstanbulda olması açıkça hep bir + olarak gördüm ve çok komik  rakama Okuma Epix V2 Carp - sazan kamışı ve Okuma Safina Pro 65 makinesini almış oldum. Tahmini olarak kamış bana Fladen ve Discovery parçalı sazan kamışların fiyatına belki de daha ucuz fiyata geldi.

İşte böyle bir hikaye. 

Av'da henüz denemek nasip olmadı, kısmet diyorum. Bayram sonrasında bir arkadaşım ile sazan avına gitmeyi planlıyoruz. Gittiğimde hem test etmiş olacağım ve bir kaç fotoğraf belki video ile desteklemeye çalışacağım.

Vaktinizi çaldığım için özür dilerim….

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Vakit çalmak mı ????  şaşkın   şaşkın   şaşkın

Dostum o kadar güzel açıklamışsın ki bu tarz kamış almak isteyenler için iyi bir referans olmuş.... 

Bol nasipli avlarda kullanırsın inşallah.....

Ellerine sağlık.....

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Eline sağlık Alex,

güzel açıklama olmuş,mutlaka bir kaç dostun işine yar ve teşekkürü çok görmez.

almaph

almaph

Kayıtlı Üye
teşekkürler

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Şahane bir konu olmuş şapka çıkarılacak kadar açık ve net....

Ellerine sağlık dostum daha nice güzel ürünler kullanmak ümidi ile :)...

Ayrıca ikinci mesajında anlatımın için ayrıca teşekkürler.Sanırım artık bu konuda kararsız kalanlara öncülük edecek kadar ayrıntı var !

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu arada kamış tanıtımları için hazır template oluşturmak lazım bunu farkettim.

Listeye aldık :)...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu arada kamış tanıtımları için hazır template oluşturmak lazım bunu farkettim.

Listeye aldık :)...
Alex "Olta Kamışı İnceleme Oluşturucu" şablon tamamdır,

Konuda eksik yada hatalı gördüğün yer varsa revize eder misin? (Şablon için: Konuyu Düzenle-Görsel Editör-İnceleme Oluşturucu)

Kapalı Boyutu da şablona eklesek sanırım iyi olur!

almaph

almaph

Kayıtlı Üye
Alex "Olta Kamışı İnceleme Oluşturucu" şablon tamamdır,

Konuda eksik yada hatalı gördüğün yer varsa revize eder misin? (Şablon için: Konuyu Düzenle-Görsel Editör-İnceleme Oluşturucu)

Kapalı Boyutu da şablona eklesek sanırım iyi olur!
süpersin hacı