Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Okuma Cedros Pro 180 cm Jig - Bot Olta Kamışı İncelemesi

 • Konuyu başlatan Övünç Dinç
 • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983Sanırım bu inceleme bir çok konuda kararsız kalan arkadaşlarımız için iyi olacaktır.Jig ve Bot kamışı olmak üzere aslında çift yönlü kullanum olanağı olan kamışları tercih ettim.Bunun nedeni bildiğiniz gibi malzemede sonu olmayan uçsuz bucaksız bir durum söz konusu herşeyi almak isterseniz mümkün değil yetişemezsiniz biraz da ekonomik yönden doğru ve kullanıma uygun kararlar almak sanırım en önemlisi.


 Okuma Cedros Pro Kamış inecelemesine geçmeden ince bazı ufak detayları sizlerle paylaşayım,
Bu kamış inanın o kadar hassas ki ileri doğru uzatıp bir arkadaşınızın sakallarına sürtseniz tek tek her dokunuşu hissedersiniz.Bunu Almanın için yazmıyorum zaten böyle bir niyetim de yok ama bu farkı hissetmeniz için benimle birlikte ava gelen arkadaşlarım için getirebilirim böylelikle kendi yorumlarını yaparlar.
Kamışın Spefikasyonlarını detaylı şekilde değerlendirecek olursak, kendi arasındaki seçim ve sınıflandırmasına göre değişiyor ben satın almış olduğum elimdeki seri için sizlere değerlerini sunacağım, ama tüm serinin resminide eklemeden geçmeyelim.
1.80mt boyunda, 160-325 grama kadar jig yeme uygun çeşitleri, ve sınıfının içinde ayrıca tek ve parçalı çeşitleri ile trolling ve jig kamışı, porselen misina klavuzları, karbon malzeme, 470gr ağırlık, ergonomik sap, normal makine veya çıkrık makine ile kullanılabilir.

 • BOY : 1.80
 • AKSİYON : 20 -90 GR - Bendeki Ser
 • Cedros Marka Kamışların Özellikleri
 • E-cam (bir tür fiberglas) halkalar inanılmaz bir çekme gücü sağlar
 • Örgülü misina kullanıldığında, fiberglas halkalar darbeyi azaltıcı bir rol oynar
 • Zirkonyum ara kılavuz parçaları örgülü misinadan kaynaklanan sürtünmeyi azaltır
 • Yüksek çıkıntılı ALPS 316 kalite paslanmaz çelik kılavuz çerçeveler
 • Yüksek çıkıntılı çerçeveler misinanın yuvadan ve ön kabzadan çıkmasına engel olur
 • İki farklı renk tonunda eloksal kaplamalı ALPS piramit şekilli alüminyum makine yuvası
 • Piramit şekilli makine yuvası daha ergonomiktir ve daha yüksek kontrol sağlar
 • Kaburgalı EVA ön kabza kamış ve kabza üzerindeki kontrolü artırır
 • Parçalı sap şeklindeki arka kabza kamış üzerindeki kontrolü artırır ve tekniği iyileştirir
 • Suni Yem Tutucu: Suni yemin hareket halinde iken yalpalanmasını önler
 • 561XXH ve 601XH modellerinde makinede işlenmiş alüminyum yalpa çemberleri mevcuttur
Mükemmel özelliklere sahip bir dikey jigging (sırtı) kamışına sahip olmayı arzulayan bir Amatör balıkçı iseniz, Cedros Speed Jig Kamışları tam aradığınız kamış tipidir. Eşi olmayan bir esneklik-güç dağılımı sağlayacak şekilde tasarlanan bu kamışlar, bir balığın oltaya vurmasının oluşturduğu darbeyi yenerek balığı küpeşteye çıkarmak için gerekli kuvveti kamışa uygulamanız sırasında, kamışın uç kısmının kullandığınız suni yemin işlevini gerektiği şekilde yerine getirmesine olanak tanır. Bu kamışın tasarlanırken büyük yenilikler uygulamaya konulmuş, suni yemin istenmeyen bir hareketine ve büyük bir sıkıntıya yol açabilecek elbiselerinize takılma gibi bir olaya neden olmadan kamışı kontrol etmenizi sağlayan spiral bir şekle sahip EVA ön kabzası ve geniş boyutlu bir arka kabza ile konforlu bir kullanım sağlanmıştır. Cedros marka kamışınıza bir makine taktığınızda, bu kamışların neden gerçekten piyasada bulunan en kaliteli jig kamışları olduğunu anlayacaksınız.


CEDROS JİG KAMIŞLARIN İNANILMAZ SAÐLAMLIÐI ,DEV ORKİNOSLARLA YAPILAN TESTLER SONUCUNDA KANITLANDI.Okuma ile orkinos avı


Plymouth (Massachusetts) açıklarında avlandığım son seyahatimle ilgili bazı resimleri sizinle paylaşabileceğimi düşündüm.

Stelwagan Bankte avlandık ve amacımız Kaptan Rich Antonino ile birlikte Black Rose teknesinde orkinos yakalamaktı. Bu yolculukta 7 gün boyunca 4 kişiydik ve tüm balıklarımızı dikey jigging ile yakaladık. Yaklaşık 65-70 kg ağırlığındaki bir orkinosun örgülü misinaya sahip bir jige vurduğunda ne kadar sert bir etki yaptığını kelimelerle anlatmak mümkün değil. Bu makineler jigging sırasında devredeler ve bu, makara serbestken canlı yem ile balık avlamaktan çok farklı bir şey. Tüm vücudunuza şok dalgaları gönderen inanılmaz bir duygu. Ancak, daha da şaşırtıcı olan, kullanmakta olduğumuz donanımdı.

Benim balığım Cedros-10S kademeli önden çekişli makineye gelmişti. Bu, normal olarak, Kaliforniya açıklarında 7-18 kg ağırlığındaki orkinos balıklarını yakalamak için kullanılan yüksek hızlı bir makine. 23 kg.lık Western filament misinalı makinemle çektim ve balığı yaklaşık 25 dakikada serbest bıraktım. 80 kg civarında olduğu tahmin edilen en büyük balığımız, bir Salina-80 döner makara yardımıyla dikey jigging ile ve 2,1 metrelik bir Cedros jigging kamışı ile yakalanmıştı. Bunun ne kadar işkenceli

olduğunu gördükten sonra, bu devlerden birini döner donanımla yakalamak isteyeceğimi artık hiç sanmıyorum. İyi çalışıyor, ama uzun iş. Diğer balıklarımızın tümü 65 ila 75 kg arasındaydı ve Cedros-15S kademeli önden çekişli makineler ile Cedros jigging kamışları kullanılarak tekneye alınmıştı.

Bu şekildeki balıkçılık kesinlikle olağanüstü. Hiç bu hacimde bir orkinos görmemiştim. Seyahatimiz boyunca bazen tekne etrafında zıplayarak 360 derece dönen 45-90 kg ağırlığında orkinoslar gördük. Gün boyunca sudan çıkan balıklar gördük. Bu hem sinir bozucu hem de çok heyecan vericiydi. Bu adamlar Haziran ayından Kasım ayına kadar orkinos peşindeydi ve bunlar arasında dev gibi olanları da vardı. 70 veya 200 kg civarında mı bir balıkla karşılaşacaksınız bilemiyorsunuz. Hafif donanımla ve jiglerle bu devleri yakalamayı seven mükemmel bir test cihazımız var.
Gördüğüm en şaşırtıcı şeylerden biri, kaybettiğimiz bir balıkla ilgiliydi. Yüzeye çıktıklarında orkinoslara su üstü yapay yemi atıyorduk ve içimizden biri çaprazımızdan 10 metre kadar ileride dev bir orkinos yakaladı. Balık net bir biçimde suyun içinden dışarı çıktı. Bu orkinos bir Slugo ve bir Salina-80 döner makarası ile yakalanmıştı. Makarayı 37 saniye içerisinde sardığından turbo şarjlı bir Ferrari yakalamış gibiydik ve bu videoya alınmıştı. Adamların ikisi balığı teknenin arkasından tam hızla yüzerken gördü. Balık rahatlıkla 140 kg vardı.

John Bretza
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1,670
Yaş
40
Oldukça güzel ve kaliteli bilgiler :in:
 
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Teşekkürler Ulaş...
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Emeklerine sağlık kardeşim.... Bu kamışta gözüm var :evil::evil::evil:
 
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
köylü

köylü

Balıkçı
Katılım
17 Şub 2012
Mesajlar
228
Yaş
45
süperrr bir kamış ben kullanıyorum :) :)
 
Üst