Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Okuma Cedros Cj55S Bakim

• Konuyu başlatan Bünyamin Kanatlı
  • Başlangıç tarihi

Bu makineyi kullanıyormusunz

• evet

Kullanılan: 4 30.8%
  • hayır

Kullanılan: 9 69.2%

• Kullanılan toplam oy
    13
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Hobidaşlar..Üstadlarım hepinize merhaba..Balığa gidememenin verdiği boşluktan istifade, bir ihtimal önümüzdeki hafta sonu çıkacağımız jig serüvenine hazırlık yaparken, aklıma jig ve yemli av için balikdunyasi.com dan aldığım OKUMA CEDROS CJ55S makinemi temizleyip ava çıkmaya hazır hale getirmek geldi..Sadece bir defa kullandığım makine ne kadar kirli olabilirdi ki? diye düşünüyordum..Bende herkes gibi en doğal yoldan bunu düşündüm..Taki söküp içindeki çamura dönmüş gres yağını görene kadar..Birazdan resimlerden de göreceğiniz gibi bir defa yemli avda kullandığım makinemin için çamura dönmüştü..İlk olarak eve gidip makinemi aldım..

Ancak rafta kutuda duran bir makinem daha vardı..OKUMA IMPACT IM65..Ne kadar ilginç ki, OKUMA ürettiği her makinesini kutularken bile görsellikten kaçmıyor.

Makinemizi sökmeden önce elimizde mutlaka;
Yıldız uç tornavida takımı
Düz uç tornavida takımı
Havlu peçete
Toz tutmayan bez
Kalitesini denemiş olduğunuz gres yağı
Somun anahtar takımı
Karga burnu
Küçük pense
Sert ve sivri uç cımbız
Çekebiliyorsanız video ve Fotoğraf
Atmamışsanız makinenin fabrikasyon parça listesi kağıdı

Antakya da 3 yada 4 balık malzemesi satan iş yeri var..Ne yazık ki bu tarz makineleri orada bulamıyorsunuz..Hoş, elinizde kullandığınız hiç bir iğneyi bulamazsınız..Yani bir circle iğne daha bize uğramadı..Dolayısı ile bu tarz orta veya üst sınıf makineleri sökeceğiniz zaman dikkatli olun..Arkadaşlarımın, kendimin, dayılarımın bir sürü makinesini temizledim..Ha bu arada dayım demişken.Benim anne tarafı arsuzludur..80 kilometre uzakta olsalarda telefonla sürekli görüşme fırsatım oluyor..Dayım kendisine küçük bir taka almış..6 metre civarında..Her ava çıktığında bana hava atmadan durmaz:) Bir de 3g yapmış kendisine :) :) tuttuğu her balığı, bana nispet olsun diye "göster oğlum amcaya pipini" deyip arar: :) :)..Lafı fazla uzatmadan temizliğe yavaş yavaş girelim isterseniz..Benim özellikle dikkat ettiğim şeylerden biri, bu makinenin kutularından çıkan parça listesidir..Bu çoğu zaman gereksiz gibi dursada emin olun işimize yarar..Unutmadan söyleyeyim..Bu yazdıklarımı okurken üstadlarımı tenzih ederek konuşuyorum..

Aslında çok karışık görünüyor ama öğle değil..En küçük parçasına kadar söktüm..Toplasanız 200 parça yok..OKUMA kullanıcısına ürün satarken onun rahatlığını sanırım ki düşünüyor..Sağ veya sol el ile kullanmaya alışkın olan kullanıcıları için 2 adet pim göndermiş..Birinin üzerinde "L" diğerinin üzerinde "R" yazıyor..

Çevirme kolunun ters pasolu olmasından dolayı sevindim..Tabii ki ilk başka kıcık almıştım ama sonrasında kullanırken ne kadar işe yaradığını anladım..Ters yöne çevirdiğiniz kol, kendiliğinden yerinden çıkıyor..Yani karşısında onu tutan bir şeyin olmaması, koldaki boşluğu neredeyse sıfıra indiriyor.

Kolda kullanılan malzeme her ne ise çelik gibi duruyor..Üzerin lazer ile kazınarak yazılmış OKUMA yazısı pek çıkacak gibi durmuyor..

Ters pasolu kolu sarım yönünün tersine, makarayı zorlamadan çevirdiğinizde kendini otomatik olarak gevşettiğini göreceksiniz..

Kolu çıkarttığınız anda çalışma prensibini anlayabiliyorsunuz..OKUMA neredeyse ürettiği her makinede ters diş kullanıyor..Yani sıkmaya çalıştığın yön aslında gevşettiğiniz yön oluyor..

Makinenin kol tarafını söktükten sonra ana kol yatak milini çekmeniz için gayet basit bir mantıkla monte edilmiş, geniş ve uzun ağızlı düz tornavida ile çok az kastırarak sökebileceğiniz bir kapak var..Onu söküp kolun bağlı olduğu anakol yatak milini çıkarıyoruz.

İşte anakol yatak mili ve karşılayıcısı olan ters pasolu diş somunu..

Şimdi kola tekrar geçelim..Üretim esnasında kullanılan parçaların kalitesi, dokunduğunuz ilk anda size sağlamlığını hissettiriyor..Kolu tamamen sökebilmek için bir ucu mil, diğer ucu ters diş olan pu pimi orta ağız ve dar bir düz tornavida ile çıkarıyoruz.

Orta kol yatak mili ile el tutamağı arasında ince bir destek şase pulu koyulmuş. Sürtünme ve aşınmayı minimuma indiriyor.

Sıra geldi orta kol yatağına bağlı olan el tutamağını sökmeye..Az önceki fotoğrafta gördüğünüz,anakol yatak milini tutan kapağın aynısı aynı malzemeden farklı renk olarak takılmış.Geniş ve uzun ağızlı düz tornavida ile çok az kastırarak söküyoruz..

Karşımıza hem düz hemde yıldız tornavida ile sökebileceğimiz alt kol yatak milinin vidası çıkıyor.

Yavaşça ve destek alarak söktüğümüz alt kola yatak mili iki adet paslanmaz ince pul ile bu küçük vidaya tutturulmuş..Orta kol yatak milinin kiri beni çok şaşırttı..

Temizledikten sonra gözüme daha güzel göründü..

El tutamağının alt ve üstünde iki adet yüksek basınçla sıkıştırılmış malzemeden imal yüzük burç kılavuzu var..Alt kol yatağı, pullar ve kılavzları temizlemek için onlarıda çıkarıyoruz..

Ohhh mis gibi oldular :) :)

Temizleme işlemi bittikten sonra sırası ile bu elemanları, el tutamağına diziyoruz..

Temizleme işleminden sonra, makine elemanlarının hareketlerinin artmasını ve korozyondan korunmasını sağlamak için, WÜRTH HHS 2000 üstün özellikli yağlama maddesi kullanıyorum..Hastanemiz sterilizasyon ünitesinin makinesindeki dişli-bilyalı bütün aksamlara bunu kullanıyorlar..Bir ürünü öneriyorsam emin olun kullandığım içindir..Aksi halde "BUDUR" kelimesini benden çok duymazsınız..

Temizlendikten sonra alt kol ışıl ışıl oldu..Zaten havlu peçetenin üzerindeki kiri görebiliyorsunuz..

Şimdi söktüğümüz bu parçaları yavaş yavaş ve sırasına göre birleştirelim..

Yukarıda bahsi geçen pul..

El tutamağından sonra, orta kol yatağı ve çevre elemanlarınıda toplayalım..

Bakalım kalama ayarının yapıldığı misina sarma bobin bölümünün içinde neler var..Öncelikle kalama ayar başlığını, kalamayı gevşettiğimiz yönde kapak çıkana kadar çevirelim..

İşte başlık..Farklı segmentlerdeki bir çok makinede bundan bir kaç yıl öncesine kadar, kalama ayarı bobinin alt kısmında ve şaft üzerindeki papatya çarkı ile sağlanıyordu..Artık bütün ayar bu başlıkların içinde toplanıyor..Kapağın hemen alt kısmında 2 adet vidamız var..Bunu yıldız tornavida yardımı ile sökelim..Ancak dikkat etmemiz gerekn bir kaç husus var..Her yıldız tornavida her vidayı sökmez..Bu yüzden elimizde farklı ebatlar bir kaç adet tornavida olmasında yarar var..

Gördüğünüz üzere tasarım mühendisliğinin sınırları zorlanıyor her defasında..Bir makine kolay kolay yapılmıyor..Temizlik işlemi için biz sökerken bu kadar yoruluyoruz..İmal aşamasını siz düşünün..

Başlığın her parçası temizlenebilsin diye OKUMA çok ince düşünmüş..Temizlik bitince bu dağıttığımız başlığı toplamaya geçiyoruz..

Su blokaj sistemi kalamanın kapağından başlıyor...Kalama başlığının hemen altındaki elastik contanın asıl görevi bu..

Misina makarasını ters çevirip alttan sökmeye başlayalım..Gördüğünüz üzere, papatya durdurma sekmanı söküldükten sonra şaftın girdiği anapulun içinde, "önden kalama" diye tabip ettiğimiz sistemin küçük bir yardımcısı bulunuyor..

Papatya sekman.

Şaftın girdiği ilk pulun hemen üzerinde emme keçesi var..Onun içinde de yukarıda adı geçen kalama yardımcısı var.

Contanın altında kalama sisteminin gövdesini oluşturan bir sekman, birde küçük çark var..Malzemelerin kalitesini sorarsanız..Görmeniz gerekiyor..

Sekman..

Sekman ve çark..Temizlenmek için beni bekliyor..

Buradaki işlemimiz bittiğine göre hemen üst tarafa geçiyoruz..Deminde bahsetmişttiğim contayı çıkarıyoruz..

Ardından Drag gücüne yardımcı olan pulları tutan papatya yada yıldız sekmanı dikkatle çıkarıyoruz..Kırılırsa yenisini bulamazsınız..Ancak OKUMA nın bu konuda size gerekli desteği vereceğini düşünüyorum..

Burada gödüğünüz cımbız :) :) Yakın çekim olduğu için karga burnu gibi görünebilir :) :)

Hemen altta kendinden yağlanabilen yada yıkanabilen Drag gücüne yardımcı olan 3 adet ana pulu yerinden çıkarıyoruz..Buradaki yıkayıcı keçeler mükemmel görünüyorlar..Gerçi bunu zaman gösterecek..Şükür ki zemine ulaşabildik..Köşelerde gördüğünüz, yıkayıcı keçelerin üzerinden topaklanan tüyler..onları çıkartıp, hemen ortada gördüğünüz 2 adet şaft yatağını çıkarıp temizliyoruz..

Dağıttığımızı adım adım toparlamak daha sağlıklı diye düşünüyorum..Üstadlarım başlarına gelmişse bilirler..Bana bu konuda hak vereceklerini düşünüyorum...Pulları temizledikten sonra,gördüğünüz yıkayıcı keçeleri sırasına göre üst üste koyuyorum.

Son olarak sekmanı yerleştiriyoruz..

Contayıda kapatıp, makaranın alt tarafına geçiyoruz..

Alt tarafta kalama yardımcısının pulu ile yıkayıcı keçesi oldukça etli..Temizlikten sonra toparlamaya geçiyoruz..

Üst kapakta olduğu gibi durdurma sekmanını takıp misina kılavuzuna geçiş yapalım..Bu arada..Bu HHS 2000 çok işe yarıyor..Hemen hemen söküp temizlediğiniz her malzemenin üzerine güvenle uygulayabilirsiniz..

Misina kılavuzunu sökmeye onu tutan tek vidadan başlıyoruz..

Entrümanlarımız..Soldan ücüncü HPB bilyası..

Yakından HPB

Temizliği yapıp montajlıyoruz..

Misina kılavuzunu tutan mandal ve yayın olduğu bölümü tek vida ile söküp temizliyoruz..

İşlem bittikten sonra tekrar kapatıyoruz..

Misina kafasını tutan bölgeyi sökmeden önce şöyle bir özelliklerine bakalım makinenin..

Şaftı sabitleyen sonsuz dişliyi tutan ters diş somununu sökmeden önce, somunu tutan vidayı ona uygun yıldız uç ile söküyoruz..

Ardından şaft milinin üzerindeki pulları tutan rondelleri ve çıkmasını engelleyen pulları söküyoruz..

Ben ilk başta karga burnu ve pense yardımı ile sökmeye çalıştım..Bu bir hata aslında..Neyseki Hiçbir yer zarar görmeden somuna uygun 13 anahtar ile sökmeyi başarabildim..

Ana gövdeye geçebildik sonunda..Ana gövdeyi kapatan kapağın üç adet vidasını uygun yıldız uç ile söküyoruz..

Sonsuz dişlinin üzerinde 3 adet pul var..Hemen altında da bilyas..Karşıma çıkan bilyanın büyüklüğünü görünce şok oldum..

Pullar ve bilya..

Sonsuz dişli ve yatağı..

Geri gönüşü engelleyen anında durdurma sisteminin bağlı olduğu minik bir yay var..Takılma yönüne dikkat ederek onuda çıkarıyoruz..

Şimdide rulman ve yatakların olduğu kısmı çıkarmaya geldi..Plastik bir çubukla çok rahatça çıkıyor..Burada yapacağınız bir hata sizi makinenizden eder..Hadi metal kısmı bir şekilde torna ile yaparsınız..Ancak bu plastik aksam işi zor..Dikkat etmek lazım..

Geri dönüşü engelleyen anında durdurma sistemi..Oldukça pratik bir şekilde düşünülerek üretilmiş..

Rulman yatağı ve onun ana yardımcı pimleri..

Rulman seti temizlenmek için hazır...

Ana gövdeyi sökmeden önce, yan kapağı ana gövdeye tutan küçük bir vidamız var..Ona uygun yıldız ucu seçerek zorlamandan sökebiliriz..

Kolay bakım kapağını tutan düz tornavida ile sökülebilecek vidası..

Kolay bakım kapağının altında ana gövdeye monte edilmiş yan kapak var..3 adet vidanın tuttuğu kapağı yavaşça söküyoruz..

Çok Şükür..Sonunda Helis dişlisi, HPB bilyalarının olduğu sistemin kalbine ulaştık..Ortalık batmış ve çamur deryası..

Şaft milini tutan kareketli yatak ve üstün teknoloji kullarak ürettiklerini iddia ettikleri helis dişliler..

"Bu kadar rahat salınım nasıl sağlanıyor" diye düşünürken oval olarak dövülerek üretilmiş helisleri görünce işin mantığını anlıyor insan..

Temizlik bitti...Bir çay kaşığın geçmeyecek kadar kalitesine güvendiğiniz gresi sürdükten sonra makineyi topluyoruz..Bu şekilde bakım ilkelerine bağlı kalarak yaptığınız temizlik sonunda hiç bir vida ve pul arttırmadan makinenizi toplayabilirsiniz...

Gelelim bu makinenin fabrikasyon özelliklerine;

balikdunyasi.com sitesinden alıntı yapıyorum..

Jig - yemli avlarda her türlü hava koşullarında bile güven ve rahatlıkla kullanabileceğiniz OKUMA CEDROS CJ-55 ortaboy makina, karşılacağınız balığın cinsi yada büyüklüğü ne olursa olsun sizi yarı yolda bırakmaz..

Teknik özellikleri:

ÇİFT GÜÇLÜ ÇEKİŞ SİSTEMİ : Ana çekişin çok-diskli bir sistemden oluştuğu bu çekiş sistemi en iyi çekiş sistemidir.
Yardımcı sistem ise, büyük boyutlu bir SUS conta, ufak mandal dişli yerine kullanılan ve makaranın altına bitişik olan büyük boyutlu bir çekiş contasından oluşur.
Büyük boyutlu plaka sayesinde maksimum denge ve aşırı yüksek uç çekişi sağlanır.

ÜSTÜN ÖZELLİKLİ RULMANLAR : Bu rulmanlarda, standart paslanmaz çelik rulmanlara göre korozyona 10 kat daha fazla dayanıklı olduğu test edilmiş seramik, korozyona dayanıklı toplar kullanılmaktadır. Seramik toplar geleneksel rulmanlara göre daha az sürtünme ve ısı yaratırlar ve bu sayede maksimum yumuşak çalışma ve uzun ömür sunarlar.

ALUMALITE : Alüminyum gövde yapısı: Alumalite gövde, Okuma'nın hem olta makinelerinde hem de "baitcasting" makinelerinde kullanılan yeni alüminyum gövde teknolojisini içermektedir.
Alüminyum gövdeler çok sağlamdır ve muazzam büyüklükteki basınçlara ve torklara dayanırlar. Ayrıca, bu gövdeler mükemmel derecede yumuşak çalışma ve uzun ömür için hareketli parçalar arasında olması gereken hassas toleransları da sağlarlar.

ELİPTİK SALINIM SİSTEMİ : EOS, olta salınım sistemlerinde devrimci bir teknolojik gelişmedir.
EOS tasarımında, mükemmel misina sarımını, daha yumuşak çalışmayı ve daha fazla dayanıklılığı sağlayan eliptik şekilli dişliler kullanılır.
En önemlisi, EOS sistemi geleneksel olta makinesi salınım sistemlerinden daha dengelidir ve daha uzun ömürlüdür.

RES II : ROTOR BALANS SİSTEMİ
RES II Sistemi, Rotor Balans Sistemi anlamına gelir. Bu ikinci nesil RES sisteminde, rotoru balanslamak için bilgisayar tarafından bir ağırlığın rotora yerleştirilmesi söz konusudur. Bu ağırlık sayesinde çok hassas balans sağlanır ve makinanın sarsıntısı ortadan kalktığı için, dengeli bir atış yapmak ve makina ile düzgün şekilde çekmek mümkün olur.

EFR II -DÜZGÜN AKIŞLI MİSİNA DOLAMA SİSTEMİ
Düzgün Akışlı Misina Dolama Sisteminde, verimliliği maksimize etmek için misinanın sarıldığı döner kısmın altında bir bilyalı rulman bulunur. Bu döner kısım sürtünmesiz bir şekilde ve serbestçe bilyalı rulmanın üstünde dönerek, misinanın bükülmesini azaltmaya yardımcı olur. Bu özellik olmadan misina çekildiğinde doğal olarak bükülecektir.

ERGONOMİK TUTUŞ
Ergonomik tutuşlu sarma kolu tutamağı, hem hız hem de güç için tasarlanmış, olağanüstü rahat büyük bir tutamaktır. Bu yumuşak dokunuşlu tutamak avucunuzun içine sığacak şekilde ergonomik olarak tasarlanmıştır ve bazı Okuma çıkrık makinalarında, star drag çıkrık makinalarında ve bazı olta makinalarında bulunmaktadır

SUYU ENGELLEYİCİ TASARIM
Suyu Engelleyici Tasarımda, bir olta makinasındaki makaranın üstünde bir kauçuk conta bulunur. Bu kauçuk conta suyun ve yabancı maddelerin çekme sisteminin içine girmesini engeller. Suyu Engelleyici Tasarım çekme pullarınızın daima en uygun seviyede performans göstermelerini sağlar.

HIZLI AYAR
Bu sistem, sarma kolunun anında kilitlenmesini sağlar ve birçok makinada sıkça rastlanan sarma kolu boşluğunu ortadan kaldırır. Olta takımını sabit bir şekilde tutmak için makinayı bir yönde kilitleyen, korozyona dayanıklı paslanmaz çelik bir bilyalı rulman kullanılır.

E2BB : ÜSTÜN ÖZELLİKLİ BİLYALI RULMAN
Üstün Özellikli Bilyalı Rulman: Bu yüksek sınıflı paslanmaz çelik mevcut en ağır korozyon şartlarına dayanmak üzere kullanılır. E2BB lerde, daha az sürtünme yarattıkları ve tümüyle korozyona dayanıklı oldukları için çok uzun bir süre boyunca daha düzgün çalışan seramik bilyalar kullanılmaktadır. Bu rulmanlar, standart paslanmaz çelik rulmanlara göre tuzlu suya 10 kat daha dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

HPB : YÜKSEK PERFORMANSLI BİLYALI RULMAN
Yüksek Performanslı Bilyalı Rulmanlar: YPBR ın özellikleri, bilyaların dışında tümüyle ÜÖBR ile aynıdır. YPBR de kullanılan bilyalar rulmanın kendisiyle aynı yüksek sınıf paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu rulmanlar standart rulmanlara göre tuzlu suya 10 kat daha fazla dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu rulmanlar makinanın kendisinden bile daha uzun dayanabilir.

EOS : ELİPTİK SALINIM SİSTEMİ
Eliptik Salınım Sistemi: devrim yaratan ESS tasarımı tüm dünyada bir çok ülkede patent ile korunma altına alınmıştır ve Okuma?nın orta ve üst sınıf makinalarının ruhunu oluşturmaktadır. ESS tasarımda, olağanüstü düzgün misina sarımı, çok düzgün çalışma ve maksimum kullanım ömrü sağlayan eliptik biçimli salınım dişlileri kullanılmaktadır. ESS dişlileri daima birbirine tam oturur ve pazarda bulunan birçok makinalarda sıkça rastlandığının aksine makinanın sıçrama yapmasını önleyerek çok düzgün bir olta atımı sağlar.

DFD : ÇİFT ÇEKİŞLİ ÇEKİŞ SİSTEMİ
Çift Güçlü Çekiş Sistemi: Çekiş basıncını, verimliliğini ve düzgün çalışmayı maksimize etmek için ÇGÇ sisteminde makaranın her iki yüzeyi de kullanılır. Makaranın üstüne monte edilmiş olan ve Suyu Engelleme Sistemi tarafından korunan bir çok-diskli keçeden yapılma çekiş sistemi bulunur ve makaranın altına monte edilmiş olan ikinci bir çekiş sistemiyle birlikte çalışır. Maksimum stabilite için makaranın her iki yüzeyine de eşit basınç uygulanır.

ALC : ALUMILITE ÇERÇEVE TASARIMI
Alumilite Çerçeve Tasarımı : Alumilite tasarım, Okuma nın sağlam aluminyum gövde teknolojisini spinning, trolling ve fly reel olta makinalarında kullanmaktadır. Aluminyum çerçeveler daha sağlamdır ve daha dayanıklıdır ve geleneksel grafit çerçevelere göre daha fazla basınca ve torka dayanabilir. Bu hafif döküm aluminyum çerçeveler, dişlilerin daha hassas bir şekilde yerleştirilebilmesi, maksimum stabilite ve çok uzun süre dayanmak için daha hassas toleranslar sağlarlar.

Böyle bir makineyi dağıtırken, Mutlaka yanınızda bir arkadaşınız olsun..Hiç birşey yapmasa bile en azından söküp dağıttıklarınızın resimlerini çeker..Ben biraz talihsizdim..Yanımda kimsem yoktu..Hem söküp hem temizleyip hemde telefon ile çekimlerini yapmaya çalıştım..Sonuç olarak..Hangi disiplini icra ediyorsanız edin..Mutlak surette makinenizi ilk aldığınız zaman bu tarz bir çalışma yapın..Ekipmanlarınızı ne kadar iyi tanırsanız..Onların davranışları hakkında o kadar muhakeme yeteneğiniz olacağı kanaatindeyim..Avınız daim şansınız bol olsun..

(Çektiğim bütün resimler, yazdığım her yazı istenilen yerde kaynak bile gösterilmeksizin paylaşılabilir)

Moderatörün son düzenlenenleri:
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bünyamin Ellerine sağlık kardeşim... Müthiş bir çalışma olmuş....

Ancak ben şunuda söylemeden edemeyeceğim...

Övünç ve sen ne içiyorsanız söyleyin bizde içelim ondan   :) :) :) :) :)

Dağıtmak ve tekrar toplamak çok uzun ve emek isteyen bir iş yahu....

Her zaman söylediğim gibi :) ben beceremem...

Benim makinayı Övünç'e vereyimde söküp parçalasın kardeşim :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Bünyamin Ellerine sağlık kardeşim... Müthiş bir çalışma olmuş....

Ancak ben şunuda söylemeden edemeyeceğim...

Övünç ve sen ne içiyorsanız söyleyin bizde içelim ondan   :) :) :) :) :) :) :) :)

Dağıtmak ve tekrar toplamak çok uzun ve emek isteyen bir iş yahu....

Her zaman söylediğim gibi :) :) ben beceremem...

Benim makinayı Övünç'e vereyimde söküp parçalasın kardeşim :) :)
Övünç ile ben..Bilmiyorum..Kan çekiyor..Sanırım hedef ve idealler..Bakış açımız bile aynıdır belki..Bu arada bana gönder reis..Ben çok zevk alıyorum :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
uzun sürer yahu sana göndermem :)  övünç 7 km mesafemde duruyor :)  sen gel izmir e sanada veririz, makinayı :)

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
adam sanki yapılması gayet kolay menemen tarifi gibi vermiş.

bünyamin ile övünç bunlar sıyrık derken haklıymışım değil mi?

sıyrık bunlar.

sıyrık.

bide utanmandan sıkılmadan gayet kolay sizde yaparsınız

diyorlar.

sıyrık bunlar sıyrık.

:zuhaha:

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Eline sağlık güzel anlatım olmuş Bünyamin.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
uzun sürer yahu sana göndermem :) :)  övünç 7 km mesafemde duruyor :) :)  sen gel izmir e sanada veririz, makinayı :) :)
Şeref duyarım..ne demek..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
adam sanki yapılması gayet kolay menemen tarifi gibi vermiş.

bünyamin ile övünç bunlar sıyrık derken haklıymışım değil mi?

sıyrık bunlar.

sıyrık.

bide utanmandan sıkılmadan gayet kolay sizde yaparsınız

diyorlar.

sıyrık bunlar sıyrık.

:zuhaha:
Murat ağabey, bir zamanlar bakım yapmadığımız için sıyırdığımız dişlilerden mütevellit, bu makinelerin de başına aynısı gelmesin diye söküp duruyoruz :) :)

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Paşam dibini görmüşsün..... :oops:

Extreme bir bakım olmuş sana layik olanı sunmuşsun bu konuyu okuyup baştan aşağıya göz atan adam  :bookworm:   bu işi sayende kusursuz şekilde tamamlar.

Bakım yapılacak makine illaki bozulma yada sorunlu olma değerini taşıyacak değil bu insanlarda sanırım yanlış anlaşılıyor.

Böyle güzel bir konu için teşekkür ederim Dostum eline koluna sağlık, iyiki varsın!....

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Paşam dibini görmüşsün..... :oops:

Extreme bir bakım olmuş sana layik olanı sunmuşsun bu konuyu okuyup baştan aşağıya göz atan adam  :bookworm:   bu işi sayende kusursuz şekilde tamamlar.

Bakım yapılacak makine illaki bozulma yada sorunlu olma değerini taşıyacak değil bu insanlarda sanırım yanlış anlaşılıyor.

Böyle güzel bir konu için teşekkür ederim Dostum eline koluna sağlık, iyiki varsın!....
Tarafından takdire şayan olmak güzel bir duygu..Bunu kalben söylediğine inanıyorum..sende iyi ki varsın..

Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Bünyamin , hehehe  yine kırmışsın saksıyı :) :) ...

Yahu size ne diyeyim ben bilemiyorum , inanın bir çok site gördüm ama Senle -Övünç Türkiye'de bu işi yurtdışı sitelerde yapıldığı kadar güzel hatta daha anlaşılır şekilde sunuyorsunuz sizi kutluyorum arkadaşlar bizler gibi arkadaşlarınıza zamanınızdan ayırarak böyle güzel konular hazırlamanız beni sizin kadar mutlu ediyor.

Ne yazayım bilemedim umarım toplayabilmişimdir.

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Bünyamin , hehehe  yine kırmışsın saksıyı :) :) ...

Yahu size ne diyeyim ben bilemiyorum , inanın bir çok site gördüm ama Senle -Övünç Türkiye'de bu işi yurtdışı sitelerde yapıldığı kadar güzel hatta daha anlaşılır şekilde sunuyorsunuz sizi kutluyorum arkadaşlar bizler gibi arkadaşlarınıza zamanınızdan ayırarak böyle güzel konular hazırlamanız beni sizin kadar mutlu ediyor.

Ne yazayım bilemedim umarım toplayabilmişimdir.
Yazmana gerek yoktu aslında kenk..varlığın yeter :) :)

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
bakım zamanı gelmiş 2 makinam var :oops:   :oops:   :oops:   :oops:   :oops: şaka bir yana çok güzel paylaşım olmuş

garuramon

garuramon

Kayıtlı Üye
selam,

Konudaki resimler görülmüyor rica etsem düzeltir misiniz.