Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Mezgit Adı Ile Panga Balığı...! Aman Dikkat...!

• Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Aşağıdaki okuyacağınız cümleler Facebook'ta bir balık severin paylaşımıdır... Anlatılanlar doğruysa herkesin bilmesi gerekmektedir diye düşünere paylaşıyorum...

Arkadaşlar bugün Antalyada öğlen yemeğinde balık yemek istedim.. istediğim balık mezgitti ancak gelen balığın iyi tanıdığım panga balığı olduğunu gördüm.. bu balık mezgit değil ki dedim işletme sahibine.. adam bu balığın Antalyada mezgit olarak her yerde verildiğini söyleyince şok oldum çünkü panga balığı Vietnam'dan ithal edilir.Amerika ve Avrupa'nın birçok ülkesinde bu balığın yenilmesine izin verilmez.

Panga balığı kimyasal maddeler, bakteri, ağır metaller ve yüksek hormon içermektedir..Bu balığın esas olarak yetiştirildiği vietnamdaki Mekong nehri dünyanın en kirli nehirlerinden biridir..nehrin etrafı tabakhanelerle dolu ve hiç bir şekilde arıtma yoktur.. tüm evlerin kanalizasyonu nehre akmaktadır..( poliklorlu bifeniller zehirli ve tehlikeli endüstriyel atık, arsenik, DDT ve metabolitleri (ölçülmüş), metalik kirlilikler, (CHLS) izomerleri Hekzaklorosiklohekzanın klordan ilgili bileşikleri, ve geksahlorbenzol.)

Balığın dondurulma işleminde aynı nehrin suyu kullanılmaktadır.Çinlilerin üretmiş olduğu bir hormon balıkların gelişimini 4 kez hızlandırmaktadır.

Avrupa'da ürün kalite düzenleyici kurumların istemesine rağmen üretici firma bu konuda detay vermemiştir.. Bu balık orada çok düşük maliyetli olduğu için sadece yoksul halk tarafından satın alınmaktadır.

Rusya'da yazan bir makalede bu balığı yiyenlerde karaciğer hasarı, kan hastalıkları , iç organlarda lezyonlar ..vs.vs

Hastalık konusu benim duyduğum ama Mekong nehri gördüğüm bildiğim yer..

Yeme konusunda karar sizindir..

Kaynak: Facebook-Derya Atamer

facebook.com/derya.atamer.58/posts/10152527218371021

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
sağol Ramazan,

her zaman olduğu gibi bu ürünler avrupaya giremezken,bizim uyanık girişimci ve siyasiler bunları bize yedirmişlerdir bile,Allahtan ben dondurulmuş ve hazır gıda almamaya çalışan biriyim :)

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Ramocum çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Bizim buralarda marketlerde dahi varmış. Kilosu 14. tl. den satılıyormuş. O kadar işlem görmüş taaa bilmemnereden gelen balığın navlun, gümrük vs. bu kadar ucuza satılması manidar değil mi?

Face de o kişinin sitesine girerek paylaştım. Gelen cevaplarda Foça da balık-ekmek olarak satılan yerler ve yiyen arkadaşlar bile varmış.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kimlere nerelerden ne hediyeler geliyor da bu sağlıksız tehlikeli ürünlerin ülkemize girmelerine izin veriyorlar acaba...!!!

enisssss

enisssss

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar,

Ağır metal, PCB, pestisit, vs vs kimyasalları aklınıza getirip acaba hangi balığı yesem diye düşünecekseniz önerim en güzeli hamsi ve sardalyadır. Besin zincirinde aşağılarda olduğu için riski az (ama risk her zaman var unutmayın).

Bende mümkün olduğunca dondurulmuş gıdalardan uzak duruyorum. Dondurulmuş gıda da alacaksanız bilinen markaları alın, naçizane önerimdir :) :)