Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Mercan Avı Nasıl Yapılmalıdır?

• Konuyu başlatan Vedat Abayoğlu
  • Başlangıç tarihi
  • Etiketler
    bilgi
Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu

Üstad
Değerli üyeler

Artık kanıksanmış hale gelen mercan avlarıma ne yazıkki devam ediyorum.

Sebep ise benimle avlanmaya gelmek isteyen kardeşlerimin israrı.

Öte yandan bunu gelir amacıyla yapan bazı oltacıların hep balıksız dönmeleri,bu bakımdanda gerek forumumuzda ve gereksede face ortamında bazı sahte silahşörlerin beni yıpratma çabalarına girmeleri,beni inada sürüklemekte.

BU kadar hırs ve inat kişiye iyi gelmez ,hatta hadiseyi keyf almaktanda çıkarır diyebilirsiniz.

Ama ben böyleyim,geçmiştede tüm balıkcılık hayatımdada yani 58 senedir böyleyim ve böylede kalacağım.

Bakınız mercanların genelde tercih ettikleri dipler kayalık taşlık olabilir bu doğrudur.Özelliklede Fangri mercanlar için bu durum geçerlidir.

Demir atmayı,onu dibe tutturmayı iyi becerirde avlanırsanız verim alırsınız.

Ancak hemen her eski kafalı mercan avcısının artık kabul etmesi gereken durum ise, sadece demirli olarak avlanılması gereğinin geçerliliğini kaybeder olduğudur.

İnce takım kullanma gereğide iyice anlaşılması gereken ikinci bir durumdur.

İnce takımda yeterli incelikte beden misinası kullanılması gerekir.Ama elle yapılan avlarda bu ince beden kolayca dolanır,dolaşır ve av zehir olabilir.Kaldıki biraz daha derinde balığın yoklamalarını dahi hissedemeyebilirsiniz.

Keza ip misinayı elle kullanamayacağınıza göre kalınca bir beden kullanılması zaruriyeti doğarki bu kerede balık suyunda olabildiğince dik, apikoda kalamazsınız.

Ayrıca artık özellikle kıyı ve orta sularda kaya üzerinde sabit kalarak avlanmak eski hükmünü sırf şu yüzden kaybetmiştir.

Artık bu bölgeler ağ artıkları,parekete artıkları ile kaplanmış kör mera haline gelmişlerdir,balıklar uğrasada buradaları çabucacık terketmektedirler.Ha tekneniz uygundur,denize dayanıklı ve hızlıdır,açık sulara gider olabildiğince az ellenmiş kayalık bölgeleri bulursunuz ve iyi av yapabilirsiniz.

Ben son 6-7 ayda nerdeyse 400 kg geçen mercan avı yapa bilen birisiyim.

Bu avlarımda belki birkaç kerenin dışında demir atıp avımı kısıtlamadım.Aşırı rüzgar olmadığı zamanlarda hep akarak avlandım ve çok dahageniş bir alanı tarayıp,berbat hale yukarda anlattığım şekilde gelen taşlardan uzaklaşan mercanları aradım buldum vede yukarı aldıım.

Sanırım çoğunuza bıkkınlık veren mercan resimlerim yaptıklarımın kanııtıdır.

Böylesine bir avı ince ip misina kullanmadan asla yapamazsınız.orularınız varsa cevaplarım.

Sevgi ve saygımla kalınız

İşte bazı kareler

Moderatörün son düzenlenenleri:
almaph

almaph

Kayıtlı Üye
ah ah ne guzel av olmus

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kaç ay oldu mercan avına gitmeyeli... :(   Teşekkürler üstadım....