Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

malzeme seçimi

• Konuyu başlatan Mazhar Üzümcü
  • Başlangıç tarihi
Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Değerli dostlar genç üyemiz mehmet kardeşimin olta kamışı ve makara önerisi istemesi vesilesi ile ilgi bende önerilerde bulunmuştum. fakat bu konunun hepimiz açısından çok önemli olduğunu bildiğim için, bir konu başlığı ile tekrarlamak sureti ile seçimimizi özellikle olta kamışı ve olta makarısında nelere dikkat ederek yapmalıyızda edinebildiğim bilgiyi paylaşmak istedim. çünki bu yaşa geldim ama, bana hiç yol gösterilmediği için deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulabildim, buda bayağı maliyetli oldu benim için. o yüzden seçimi yapma aşamasında nelere ve nedenleri ile dikkat edilmesi gerektiğini örnek kamış ve makaralar ile açıkladım. amacım yukarıdada belirtiğim gibi sağlıklı bir seçim tabiiki malzeme tanıtımı değil umarım faydalı olabilirim.

1.olta kamışında(surf)3.90 cm yi geçmeyin hem taşıma hemde dar kıyı mesafesi nedeni ile sıkıntı olur.

2.kamış ucu mümkün olduğunca en ince buna mukabil bükülme olanağı fazla olmasın

3.kurşun atarı 200 gr üstüne bakmayın çünki yüksek ağırlık atabilmek için uç kısımı çok kalın olur hassasiyette buna mukabil çok azalır.

4.takılan oltayı kamış ile kurtarma çabasına girişilirse uç kırılır çok zorlamayın elle kurtarın.

5.makara surf kafalı model olsunki misina eksilsede dert olmaz, 60 lık makara en ideal büyüklüktür.

6.makaranın yedek kafası mutlaka olsun ki diğerine daha kalın misina sarıp iri balık şansını kaçırmayalım.

7.makarayı mümkünse otomatik kalamalı modellerden seçinki balığı yakalamada altenatifiniz çoğalsın.

8.surf makara da devir diğerlerine göre biraz daha düşüktür buna mukabil yüksek ve kaliteli(4,8) arası bilyeli model bu eksikliği giderip artıya dönüştürür.

yukarıdaki seçim şartlarına örnek 4 öneri

1.captan marka long cast,camelon modelleri 3.60, 3.50 cm 80,180 gr atarlı

2.remixson marka falcon modeli 3.90 cm 100.200 gr

3.spro marka lcs 460 surf model makara

4.okuma marka power liner 860 pl surf model makara

sevgilerimle.

köylü

köylü

Balıkçı
Üstad 'ım bu aydınlatıcı ve öğretici değerli bilgiler için çok teşekkür ederim ellerinize sağlık

saygılar

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Bilgiler için teşekkürler Mazhar.

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
köylü' Alıntı:
Üstad 'ım bu aydınlatıcı ve öğretici değerli bilgiler için çok teşekkür ederim ellerinize sağlıksaygılar
vahap bende ilgi ve saygına teşekkür ederim

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Ali Rıza Acar' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler Mazhar.
bende ilgine çok teşekkür ederim hürmetler alirıza abim.

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Bilgilendirme için teşekkürler Mashar abi:in:

Emeğine sağlık oldukça net ve açıklayıcı

bir ifade ile anlatmışsın...:):):)

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Ulaş Kayhan Güren' Alıntı:
Bilgilendirme için teşekkürler Mashar abi:in:Emeğine sağlık oldukça net ve açıklayıcı

bir ifade ile anlatmışsın...:):):)
ulaş teşekkür ederim. bu konu en zevkli ve en dertli konumuz.

kilim1

kilim1

Tayfa
Sevgili Mazhar Abi,

bu bilgiler için çok tekrar çok teşekkürler.

Saygılarla

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
kilim1' Alıntı:
Sevgili Mazhar Abi,
bu bilgiler için çok tekrar çok teşekkürler.

Saygılarla
bendende sevgiler mehmet umarım seçimlerin esnasında iyi bir kılavuz olur.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Mazhar Abi ellerine sağlık aydınlatıcı bilgiler olmuş.

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
Övünç Dinç' Alıntı:
Mazhar Abi ellerine sağlık aydınlatıcı bilgiler olmuş.
sağollasın övünç, kardeşlerim benim gibi tabiri caiz ise düdüklenmeden, malzeme seçiminde tecrübe edinip güzel avlar yapabilmeleri açısından faydalı olur inşallah.

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
kurşun takılmalarını ve bu yüzden takım kayıplarını asgariye indirmek için ben fırdöndülü kurşunun fırdöndüsüne

plastik vantuzlardan takıyorum. (plastik vantuz; tükürükleyerek cama yada fayansa taktığımız havlu falan takmakta kullanılan

aparat).  çiviyi ısıtıp tepesinden deliyorum ve fırdöndüyü içinden geçiriyorum. bu kadar basit istenirse silikonla da iyice sabitleştirilebilinir. kurşun ve takım kayıplarını asgariye indiriyor. surf castingçiler için biraz sıkıntılı olabilir. uzak atımlarda sürtünmeden dolayı mesafeyi

kısaltır.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
süper sistem :) denemekte fayda var...

Moderatörün son düzenlenenleri: