Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Makina Seçemiyorum Yardımcı Olur Musunuz?

• Konuyu başlatan Umut Aslan
  • Başlangıç tarihi
Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye
Merhaba,

İnternette denk geldiğim güzel ve aktif forumlardan bir tanesi olarak ilk defa bir balıkçılık forumuna üye oldum. İlk konumu da böylelikle burada açıyorum. Umarım uygun yere açmışımdır. Bu konuya verilecek mantıklı ve güzel cevaplar birçok kişinin de istifade etmesine vesile olacaktır. Gelelim konumuza,

Küçüklükten beri balık tutmaya olan ilgim son zamanlarda had safhaya çıktı. İlk olarak aldığım çok ucuz bir olta takımı ile balık tutmaya başladım. Fakat araştırmalarım sonucunda büyük balıklar için, aldığım bu kamış ve makinenin yetersiz olduğunu gördüm. (İzmir' de kıyıdan 2-3 kiloluk çupra ve akyaların çıktığını duyduğumda ve tekne ile açılınca yine boyutu büyük balıkların gelebileceğini öğrendiğimde)

Orta halli geliri olan ve henüz balıkçılıkta profesyonelleşmemis biri olarak 3-4 bin liralık ekipmanlara hiç bakmadım. çünkü bunun bir sonu yok, eğer istenirse bir araba fiyatına bile olta takımı alınabildiğini gördüm ve çok şaşırdım.

Benim kullanımıma uygun olan aynı zamanda fiyat olarak da çok sarsmayacak makineler aramaya başladım. Varsın konforu biraz eksik olsundu...  Ben istiyorum ki satın alacağım makine ,  hem kıyıdan rahatlıkla atabileyim hem de tekne avına giderken tekne kamışına makineyi takıp sorunsuz kullanabileyim...  Tavsiye edilen markalar Daiwa, Okuma ve Shimano oldu.  Aslına bakarsanız kafamın karışıklığından ve araştıra araştıra beynimin şişmesi dolayısıyla Okuma marka alayım dedim kendi kendime. Ve Okuma marka makineler arasında iki tanesini gözüme kestirdim. 

Okuma Azeros Z 65s  (310 TL)

Okuma Blue Hawk Bh-765A (320 TL)

Sizce benim tespit ettiğim bu makineler istediğim tarz kullanıma uygun mudur? Yani Kıyıdan ileri atarak kullanma aynı zamanda da teknede kullanıma uygun mudur?  Yoksa tavsiye edeceğiniz başka bir makina var mıdır?  Kafayı yemek üzereyim...

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Merhaba , öncelikle aramıza hoşgeldiniz.grup ta konu ile ilgili uzman arkadaşlar mevcut.özelliklede Övünç kardeşimiz.kendisi oldukça uzmandır bu konuda ve yardımcı olacaktır .makine ile ilgili bütçeniz sanırım 300 TL civarı.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye
Cevabınız için teşekkür ederim. Siteyi biraz inceledim de başından kalkamıyorum şuanda:) gerçekten çok güzel bir site ve bilgili insanlar var. Evet 300-350 gibi bir bütçe ayırdım makine için. Araştırmalarıma göre Bluehawk daha güçlü bir makine ama onun devir sayısı azerosa göre düşük. makara çapı büyük falan kafam karıştı yani:) Belki de bambaşka daha güzel bir makine önerisi gelecek bakalım..

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Okuma markası bana hep abartılı gelmiştir(tamamen benim düşüncem).forumda genelde shimano, daiwa ve penn gibi markalar daha çok konuşuluyor.yinede dediğim gibi üstad Övünç arkadaşımız,konuyu görünce yardımcı olur.ben onun yardımı ile penn spinfisher almıştım(sizin bütçenizede uygun)ve çok memnunum.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Umut öncelikle selamlar hoş geldin konuyu ve talebini saatlerce konuşuruz yazışırız tartışırız fakat avlanma türü bir birinden iki farklı konsepti bir araya getiren doğru ürünü bulamayız surf ve spin av için ortak kullanıma uygun makinalar ne yazıkki bir çok forumda var mış gibi konuşuluyor yazılıyor. Ben henüz Tica Talisman hariç bu iki konsepti bir araya getiren ürün görmedim.

Markası modeli ne olursa her türlü ürünü incelemeye çalışıyoruz bunuda satma yada reklam gayesi ile birleştirmeden. Şuan yoldayım 1 saat içinde evde olacağım detaylı bir yorum yazacağım görüşmek üzere.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Şimdi yukarıdaki yazdıklarımdan sonra senin örnek verdiğin iki ürünü değerlendirelim,

İlk olarak, Okuma Bluehawk

Okuma Blue Hawk BH765 Makine, Teknik Detaylar

• 3.8:1 Dişli Devri
  • 6+1 BB
  • 657gr Ağırlık
  • Aluminyum Makara
  • Çekiş Gücü: 15kg Maksimum
  • Alüminyum Kol
  • Çinko Döküm Dişli
  • Yedek Makara

Bu makina tamamen surf için üretilmiş bir üründür teknede asla kullanamazsın....

Makinanın kafa yapısı, dişlilerinin çelik olmaması, tekne avcılığı için hiç uygun değil.

Surf makina olarak bile eksi yönü çok,  devir hızı düşük, ağırlığı surf makinalara göre oldukça fazla neredeyse jig makinaları bu gramajda.

Aşağıda bulunan resimdeki sorunlar döküm dişlilere sahip tüm surf makinaların teknede kullanıldığında kaçınılmaz sonudur,

1. Dişli tırnakları zamanla aşınır drag düşer.

2. Rotor ana gövde dişlisine sürterek boşluk yaratır, bu sürtünme başta sarma kolunun sadece yavaşlaması ile hissedilir. 

Şimdi sen bu makinayı teknede spin için kullanırsan misina sarımın zamanla A 'dan B'ye sonra da C'ye dönecek.

Surf makinelerde alt çanak sistemi farklıdır,

Genelde ağır ve buyuk oldugu için teknede kullanacagın kamışta uyum saglamaz. aşagıdan yukarı toplama-sarma esnasında derin suda iseniz vede balıkta varsa üzerinde , komple sistem saga-sola salanma yapabilir yani her kolu çevirişinde bir defa sag bir defa sola salınım yapar ve kamışı tuttuğumuz elin - avucun -parmakların gücü zaman içinde bu salınımı önleyemez hale gelebilir.

Yazdıklarım bilmişlik taslamak için değildir çatalla yediğiniz yemeği kaşıkla da yersiniz lakin zorlanırsınız tadınız kaçar : : :).

Ekonomik olması açısından tercih iki yönlü olacaksa,

Bu alınacak makinenin ucuz değil daha performanslı ve çift yönlü kullanımı uyumlu olması için fiyatın artmasına sebeb olur...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
İkinci ürün,

Okuma Azeros Z 65s

360 Derece Görsel  (Tıklayınız)

Okuma Azores Z65 S Makine, Teknik Detaylar

DFD Hassas tıklama ayarlı çift sürükleme sistemi

Hassas Makine Kesimi Prinç Pinyon Dişli

Çift Renk Anodize LCS Dudaklı Aluminyum Makara

Ergo Grip Topuzlu Alüminyum Katlanır Kol

Hassas Eliptik Dişli Sistemi

Hassas Makine Kesimi Prinç Pinyon Dişli

CRC Anti-Korozyon kaplama sistemi

Yüksek Yoğunluklu HDGII Ana Dişli

ALC Aluminyum Alaşım Gövde/Rotor/Yan plakalar

MSS Mekanik Sabitleme Sistemi

Ağır Hizmet Tipi Aluminyum Misina Kılavuz Teli

Hydro Block Su Blokaj Sistemi

Çok Diskli Carbonite Sürükleme Pulları

5.4:1 Dişli Devri

6+1 BB

700gr Ağırlık

Çekiş Gücü: 20kg Maksimum

Bir Turda Misina Sarımı: 106.7cm

Misina Sarım Kapasitesi(mm/mt): 0.35-330

Bu ürün tamamen tekne için   :)

Birçok makinenin bilya sayısı belirtilirken 5+1 veya 3+1 veya 12+ 1 gibisinden bir ibare görürsünüz. + 1 deki bir, bildiğimiz rulmanlardan biraz daha farklı bir rulmandır, genelde ”geri dönüş bilyası ” olarak adlandırılır.  Bunuda ek bilgi tekrar yazalım.

Bu ürün fiyat&performans açısından teknede kullanılabilecek iyi ürünlerden biridir. Seçimin için tebrik ederim.

Telefon konuşmamızda zaten fikrimi beyan ettim  300 tl limiti aşacaksın ve her durum için ayrı bir makina alacaksın (Tekne için bu uygun bence sadece 150 civarı bir surf al ve bu işi böyle bitir) 

Yada yinede limit buysa ben olsam aşağıdakini alırım.

Okuma Trio White TW-65

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Umut kardeşim hoşgeldin keyif verdin... Umarım kalıcı ve katılımcı bir dost kazanmış oluruz seninle...

Makina desteği olarak sana bu işin uzmanı yardımcı olmuş, bana da bu durumda sadece; ne diyorsa onu almanı tavsiye ederim demek düşer :)

Rastgelsin :)

Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bundan daha ucuza bu özellikleri sağlayabilen başka bir makine yoktur diyorsanız (Farklı markalar da olabilir), tekne için Okuma Azeros Z 65s, kıyı için de Okuma Trio White TW-65 i almayı düşünüyorum..

Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye
Umut kardeşim hoşgeldin keyif verdin... Umarım kalıcı ve katılımcı bir dost kazanmış oluruz seninle...

Makina desteği olarak sana bu işin uzmanı yardımcı olmuş, bana da bu durumda sadece; ne diyorsa onu almanı tavsiye ederim demek düşer :) :)

Rastgelsin :) :)
Sürekli istifade edilebilecek faydalı bir site. burayı kullananlar da gördüğüm kadarıyla hep birbirine yardımcı olmaya çalışan sıcak insanlar. Dolayısıyla müdavim olurum diyebilirim:)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Sürekli istifade edilebilecek faydalı bir site. burayı kullananlar da gördüğüm kadarıyla hep birbirine yardımcı olmaya çalışan sıcak insanlar. Dolayısıyla müdavim olurum diyebilirim:)
Böyle düşündürebildiysek ne mutlu bize... Hoşgeldin :)

Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Övünç Hoca nın tavsiyesi ile kıyıdan yapacağım avlarda kullanmak üzere bağlantıdaki fotoğrafta gördüğünüz

Okuma Trio Whte TW 65 makine ile Captain Stron Cast kamışı bugün aldım. Tecrübelerimi yine buradan paylaşacağım.

Rast gele...

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Güle güle kullan. Kısmeti bol olsun.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Malzemeleri Kaça aldın nerden aldın?

Kamışı bulmana çok sevindim canavar mübarek  :)....

Hayırlısı olsun derim şans getirmeleri dileği ile....

Umut Aslan

Umut Aslan

Kayıtlı Üye

Kamışı bulmana çok sevindim canavar mübarek  :) :)....

kamışı 90 TL ye aldım. ama dükkanın ismini unuttum konakta. makineyi Alamatra'dan (yine Konak'ta) 270 tl ye aldım. Yarından sonra Ayvalık'ta bir hafta boyunca denemeler yapacağım. Bakalım nasıl olacak.. haberleri veririm:)

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye

Kamışı bulmana çok sevindim canavar mübarek  :) :)....

övünç selam,100-150 TL arası( 3.90-4.20 ) hangi surf kamışını tavsiye edersin.60-120 gr arası olabilir .

R

Resul

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benim gibi balık hastası amatör biri için gayet güzel bilgiler var emeğinize sağlık

Ben okuma trio 100-250 atarlı 425 cm surf kamış aldım fakat makine konusunda çok kararsızım bu konuda sizden destek alabilirmiyim istanbul boğazında balığa gidiyorum ve malum akıntıdan dolayı en az 150 gr 175 veya 200 gr kullanılıyor (ben 175 gr kurşunun üzerine henüz çıkmadım )

Biraz araştırdım shimano aerlex 8000 xsa makine hoşuma gitti ama sizin fikriniz ve tecrübeniz benim için çok önemli şimdiden ilginize çok teşekkür ederim