Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Makina,makara, Hangisi Uygun,nasıl Kullanılmalı,devirleri,drag Gücü

  • Konuyu başlatan Vedat Abayoğlu
  • Başlangıç tarihi
Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu

Üstad
Katılım
23 Eki 2012
Mesajlar
15
Yaş
71
Değerli üyeler

Zaman,zaman kendimin hiç ustası olmadığından bahisle,nerdeyse tüm birikimlerimin çoğunun,kulaktan dolma bilgilerin aksine,okuyarak,deneyerek,yanılarak edinildiğinden dem vurmuşumdur.

Sadece çocuk yaşlarda,o zamanlarda yaşadığımız Ankara Bahçelievlerden,vitessiz bisikletimle yarısı yokuş 22 km ötedeki Mogan gölüne bağlı Eymir gölüne kaçarak,orada avlanmalarına müsaede edilen,çoğu Amerikalı yabancıların yanlarına sızarak,onların bana oltacılığın ilk adımlarını öğrettiklerini anlatmışımdır.

Bugünde tüm dünya ülkelerinde oltacılar incelendiğinde Amerikalıların açık ara önde oldukları görülebilinir.

İclerinden illaki birkaç super,çılgın oltacı çıkar ve öne geçer.

Bir Amerikalıya Makara (Spinning Reel) yerine Makina derseniz anlamaz bile.Zira adı üstünde Reel yani Makaradır.Oysa bizler ona makina ve hatta motor falan bile diyoruz.

Sıkca sorulan,halende nedeni tam kavranılamamış bir diğer nokta ise,çoğu makaraların üstünde yazan ve kolun bir kere çevrilmesi halinde,makara bobinine(spool)misinanın sarılması için sarma bölümünün kaç tur dönmesi oranı,yani Gear Ratio oranı,genelde 1/3,2 ile 1/6,2 arasında belirtilmiştir.

Elbette aralarında 1/3,5 1/3,8,1/4,2 1/5 veya 1/5,7 gibi tur sayılarını gösteren ibarelerde vardır.

Kısaca Gear Ratio oranına tur oranı diyebilir yada basitce turu kaçtır diye bakabiliriz.

Turu düşük olanların daha güçlü sarıma sahip oldukları gerceği ise,kullandığımız arabalarımızlada aynı fiziki gerçeği ortaya koyduğunu kabul etmeliyiz.

Dik bir yokuşu yada daha tatlı bir eğime sahip olan bir yokuşu düşük vitesle çıkmamız mümkün olurken,dik olanları elbette 4.yada 5.vitesle çıkmamız yersiz olur,araba zorlanır ve motor bayılır.

Hadise aynıdır,yavaş ve güçlü,hızlı ve güçsüz.

Peki neden yüksek devirli makaralar imal edilmiş ve kimi avcılarca tercih edilir olmuştur.

Halende dünya avcıları arasında bu durum tercih meselesi olarak tartışılır durur.

Kanaatim ise şudur;

Şayet bir avcı kendi maharetine tam güveniyorsa,çekerken kamışını nasıl kullanması gereğini iyi biliyorsa,yakalanan balığı yorma,oynama safhalarını daha uzun tutupadrenalin dolu anları daha uzun yaşamak eğilimde ise yüksek devirli makaraları daha bir keyf alarakj kullanır.Bazı hallerde ise böylkesine yüksek devirlilere ihtiyaçta vardır.

Örneğin su üstü sahtelere WTD aksiyonu vermek,yüksek hızda çekmenin balığa daha cazip gelebileceği hallerde,yüksek devirliler önem kazanır.

Bence usta avcı yüksek devirli bir makarayı kullanıp,üstelik daha keyf alan avcıdır.

Yoksa,bir balık bindiğinde onu biran evvel dışarı alabilmek için paldır,küldür çekip dışarı almak üst,düzey bir avcılık değildir.

Maalesef yurdumuz avcısı ikinci eyleme daha yakındır.

Ancak bazı şartlarda düşük devirli vede güçlü makaralara elbette ihtiyaç vardır.Aksi halde bu kere avcı zor poızisyonda kalır ve randımanı düşer.

İşte avcı av becerisi ve tecrübesi geliştikce kendi yolunu çizecektir.Tek devirli makaralarla her avda başarı sağlamayı sanmak doğru bir düşünce tarzı değildir.

Son zamanlarda bazı satıcılar özellikle,iişte bu makaranın Drag'ı şu kadar kilo falan diye anlatmaktadırlar.

Şunu bilmelisinizki,Drag makaranın çekme gücünü ortaya koyan bir terim değildir.

Drag,makara dişlililerinin dayanma gücünü gösterir bir değerdir.Yüksek Drag'lı bir makara ağır ve güçlü bir balıkla mücadelede önem kazanır ve makaranın dişli yıpranmasının,balığın üstün çekme gücüne karşı koymasının belirlendiği bir dayanıklılık ölçüsüdür.

Konu hakkında soracaklarınızı sorunuz.

Sevgi ve saygımla kalınız
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Üstadım yine çok değerli bilgiler ve bunları sizin gibi tecrübeli birinden öğrenmek ayrı bir keyif veriyor.

Çok teşekkürler.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Similar threads


Üst