Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Levrek Avı Hangi Zamanda Nerede Yapılır?

• Konuyu başlatan Caner Akalın
  • Başlangıç tarihi
Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Her ne kadar göç eden bir balık olsa da, azımsanamayacak miktarlarda levrekler, bazı yerlerde kalırlar ve göç etmezler. Bu yerler hemen hemen 12 ay boyunca levrek avlanabilecek yerlerdir ve tüm denizlerimizde bu tarz meralar mevcuttur.
Levreğin göç macerası Ağustos sonlarına doğru, suların soğumasıyla Karadeniz’den büyük gruplar halinde başlar. Güneyde sıcak sularla buluşunca geri dönüşe geçer. Mayıs ortaları, Haziran başı gibi Karadeniz’e geri dönmüş olur. Tüm bu göç hareketleri tamamen suların sıcaklığı ile alakalıdır.

Levrek tam bir kıyı balığıdır. Sadece sular soğuduğunda derinlere çekilirler.Etçil bir balık olduğundan küçük balıkların yoğun olduğu mendirek içi gibi yerlerde, özellikle yağmur sularıyla derelere düşüp denize sürüklenen avların olduğu, nehirlerin denize karıştığı yerlerde yoğunlaşırlar. Hatta nehirlerin içine bile girerler.

Dip yapısı olarak eriştelik olan yerler, kayalıkların kumlarla buluştuğu yerler levreğin tercih ettiği yerlerdir.
Ürkek ve dikkatli bir balık olduğundan, avlanırken bile, önce kendini diğer yırtıcı balıklara ve su üstünden gelebilecek diğer tehlikelere karşı emniyete alırlar. Bu sebeple, hem kendi emniyetleri için, hem de avladıkları balıkların kendilerini fark etmemesi için, nehirlerin denize dökülüp suyu bulandırdığı yerlerde daha çok bulunurlar.

Sesten, su kenarındaki hareketlerden çok rahatsız olurlar. Bu sebeple, ıssız, sessiz, sakin yerlerde bulunmayı tercih ederler. Bu sebeple levrek avında mutlaka sessiz olunmalı, gerekirse fısıltıyla konuşulmalıdır. Suya görüntü verilmemeli, at çek yaparken gerekirse, sürekli orada bulunan ve levreğin görüntüsüne alışık olduğu bir elektrik direğine veya ağaca yanaşılmalıdır. Eğilerek veya oturarak atış yapılmalıdır.
Deniz dalgalı olduğunda, levrek dalgaların kırılmaya başladığı yerlerin hemen arkasında avlanır. Bu sebeple gerekirse su içine girilerek bu noktalara mümkün olduğunca paralel atışlar yapılmalıdır.

Ne Zaman Avlanılır?

Yukarıda da değindiğimiz gibi, göç etmeyen yerli levrekler hemen hemen bütün denizlerimizde mevcuttur. Ancak en güzel avı, levreğin büyük gruplar halinde göç ederken, yani akım zamanında, bulunduğumuz yerden geçtiğinde olur. Bu zaman her yer için farklı olup, ancak tecrübe edilerek bilinebilir. Örneğin kabaca, Karadeniz kıyılarına yaz ayları iken, Marmara için kış sonu, bahar başı gibidir.
Günün her vakti levrek avlanabilir. Ancak en verimli zamanları, sabah havanın aydınlanmaya başlamasından güneşin gökyüzünde yükselmesine kadar ve akşam güneşin batmaya başlamasından havanın kararmasına kadar olan zamanlardır.
 Rüzgarlı havalar ve dalgalı denizler levrek avı için en uygun ortam şartlarıdır. Denizden karaya esen rüzgar, denizi de dalgalandıracağından av için daha verimli zamanlardır. Örneğin Kuzey Marmara’da güney rüzgarları verimi arttırırken, Güney Marmara’da kuzey rüzgarları verimi arttırır.
Sakin havalarda ve denizlerde iyi gözlem yapılırsa, yer yer levreğin oynak yaptığı görülebilir. Şayet bu oynaklar sırasında o noktaya atış yapılabilinirse verim alınabilir.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Abi ellerine sağlık , gerçekten güzel bir anlatım olmuş faydalı bilgiler.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Bilgilendirme için teşekkürler.

Ah bir de ben yakalayabilsem.

Reactions: Cem
Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
Caner seni başka adresten daha tanıyorum daha hiç burda rapor açmadın ama avlarını biliyorum bence  Dostların gözlerinin pasını silsen iyi olur artık :) :) ...

Konulara diyecek birşey yok açtıklarını zevkle okuyoruz.

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Caner seni başka adresten daha tanıyorum daha hiç burda rapor açmadın ama avlarını biliyorum bence  Dostların gözlerinin pasını silsen iyi olur artık :) :) ...Konulara diyecek birşey yok açtıklarını zevkle okuyoruz.
Evet bir kaç yerde yazmadım değil ama yoruldum be kardeşim bıktım huzursuzluktan milletin tek derdi av görmek avcının derdi avı milletin gözüne sokmak!!!

Ben bu döngüden yoruldum...

Yunanistan ve Avustralya ' da  turnuvalarına katıldım , Popping Tekniği üzerine sayısız avcılık gezisine gittim , gördüm, yakaladım kaçırdım sonuç?

İnsan Doyumsuz :) :) 

Şimdilerde bana farklı duygular yaşatacak şeyler arıyorum işin avcılık yönü benim için artık ikinci planda ama isteğini kırmayıp bir kaç rapor yayınlarım :) :) ...

Yarı Ankaralı -Yarı İstanbul 'lu biri olarak güzel bir tuzlu su avı için günü birlik 800 km yol yaptım akıllı bir adam bunu yapar mı?

İşte öğle bir sevda ....

Evlilik ve yaş bazı şeyleri biraz yavaşlatıyor :) :) 

Bu konu aslında benim kaleme aldığım bir yazı değil bazı bölümleri okuduğum bir dergide ismini veremiyorum çünkü yazmıyordu :) :) bir Dostumuza ait aslında uzun bir yazı ben özetledim daha güzellerinde inşallah birlikte olacağız.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Evet bir kaç yerde yazmadım değil ama yoruldum be kardeşim bıktım huzursuzluktan milletin tek derdi av görmek avcının derdi avı milletin gözüne sokmak!!!Ben bu döngüden yoruldum...

Yunanistan ve Avustralya ' da  turnuvalarına katıldım , Popping Tekniği üzerine sayısız avcılık gezisine gittim , gördüm, yakaladım kaçırdım sonuç?

İnsan Doyumsuz :)

Şimdilerde bana farklı duygular yaşatacak şeyler arıyorum işin avcılık yönü benim için artık ikinci planda ama isteğini kırmayıp bir kaç rapor yayınlarım :) ...

Yarı Ankaralı -Yarı İstanbul 'lu biri olarak güzel bir tuzlu su avı için günü birlik 800 km yol yaptım akıllı bir adam bunu yapar mı?

İşte öğle bir sevda ....

Evlilik ve yaş bazı şeyleri biraz yavaşlatıyor :)

Bu konu aslında benim kaleme aldığım bir yazı değil bazı bölümleri okuduğum bir dergide ismini veremiyorum çünkü yazmıyordu :) bir Dostumuza ait aslında uzun bir yazı ben özetledim daha güzellerinde inşallah birlikte olacağız.
Ben bu güzel yazıdan almam gereken nasihatı aldım ama görmem gerekenleri ve merak ettiklerimi dile getirmek istiyorum  :) ...

Caner Akalın kimdir ? Yahuu....

Korktum ben şimdi :) ....

Abi şöyle ortaya karışık birşeyler koy eskilerden de olsada görelim vallahi merak kötü şey bak biliyorsun :) ...

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Caner abi baştan aşağı okudum '' cevaplarıda ''  Övünç e katılıyorum bende korktum :) :)  Alalım bi ortaya karışık :) :)

Aramıza katıldığın günden beri bilgini ve tecrübeni hepimize yansıtıyorsun.. Benim gibi bu işin başında olanlara çok iyi örnek oluyorsun Caner abi..

Kendi adıma çook çok teşekkür ederim...

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Caner abi baştan aşağı okudum '' cevaplarıda ''  Övünç e katılıyorum bende korktum :) :) :)  Alalım bi ortaya karışık :) :) :)
Aramıza katıldığın günden beri bilgini ve tecrübeni hepimize yansıtıyorsun.. Benim gibi bu işin başında olanlara çok iyi örnek oluyorsun Caner abi..

Kendi adıma çook çok teşekkür ederim...
Söz Yarın işten gelince bir kaç resim video yükleyeceğim :) :) ...

Ama artık geç oldu yatalım Dostum :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Söz Yarın işten gelince bir kaç resim video yükleyeceğim :) ...Ama artık geç oldu yatalım Dostum :)
Gözüm ekranda, Ama :)

Bencede sabah iş var.. İyi geceler...

cemo kaya

cemo kaya

Kayıtlı Üye
Yorum larınız  yüzel gerçek ten ama ben ce heerşeyden önem li si  şans levrek iyi dir ama bide fare yemese :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bizde tavuk yiyoruz :) tuvalette civciv çıkarmıyoruz sonuçta cemo kardeşim... Bu bakımdan levrek ne yerse yesin pek mühim değil :)

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Bizde tavuk yiyoruz :) :) tuvalette civciv çıkarmıyoruz sonuçta cemo kardeşim... Bu bakımdan levrek ne yerse yesin pek mühim değil :) :)
+1907

biz levreği yiyelim gerisi önemli değil.

:zuhaha:

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Paylaşım için teşekkürler faydalı bilgiler emeğinize sağlık.....