Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kumandalı Sırtı Teknesi (Ahşap)

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu güzel konuda şahane bir emeğin ortaya neler çıkardığını göreceğiz,

Ahmet Olgun bizler gibi Amatör Balıkçılığa gönül vermişli İzmirli bir balıkçı sırtı çekmek amaçlı arkadaşının yardımı ile tasarlamış oldukları şahane oyuncaklarını tanıtmak istedim.

Bu güzel teknenin ağırlığı 35 kg , genişlik 65 cm boy jet türbinin 20cm'lik çıkıntısıyla birlikte iki buçuk metre yükseklik 45cm motor benzinli debriyajlı 2 beygir italyan malı dışı hepoxi kaplama 4 km menzilli profesyonel kumanda ve ekipmanlı derinliği 10cm olan suda dahi hareket kabiliyeti 10 numara pervane olmadığı için teknenin altı sürekli çakıllara kumlara taşlara sürtse dahi yoluna devam ediyor.

Tasarım amacı sırtı çekmek olduğu için hızı 30 km.

Kullanılan Motor İtalyan Malı Profesyonel Çim Biçme Motoru 550 lira.

Kumanda Tertibatı 1.500 lira.

Moderatörün son düzenlenenleri:
ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Hobi amaçlı üretilmiş çok güzel bir tasarım...Bunu izlerken aklıma şu geldi.. :) :) .Hani varsayım ya...Ola ki, 5-6 kiloluk bir levrek veya 10 kiloluk bir akya sırtıya basarsa bu güzel oyuncağı zapt etmek ve kontrol etmek ne kadar mümkün olur acaba... yandık

akdeniz

akdeniz

Editör
Güzel bir fikir sahane beceri ,,yapanlari tebrik etmek gerekiyor,,Tek sorun motor acikta stop yaparsa !!  :) :) Bu kadar emegi ve masrafi denizin ortasinda birakmak olmaz yandık Yani her daim ikinci tekne hazir olmali  :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Çok güzel bir model tekne yapmışlar. Yapım aşamasında kullanılan malzeme ve motor ve pervanesiz gidiyor olması süper özellikler.... Üretenleri tebrik ederim... Eminim aşağıda değinilmiş konularada bir çözüm bulacaklardır :)

Kullanım amacı göz önüne getirildiğinde, hem İshak abinin hem Ahmet abinin söyledikleri çok doğru... Güçlü bir balık gelirse sırtıda ne kadar iş yapar ve teknenin kontrolü ne kadar elimizde olur...

Arıza halinde bu kadar emek ve para harcanan bir tekne için yedek te muhakkak bir teknenizin yada botunuzun olmasıda şart tabiki...

4 km menzil var fakat kıyıdan bunu ne kadar görebilirz ki :) ya menzil dışına çıkarsa ? ( ki bunun pek mümkün olduğunu sanmıyorum : : :)  Daha önce bizim üyemiz olan bir abimiz vardı ( bir süredir kendisini göremiyoruz umarım sağlığı yerindedir ) galiba onun teknesinde menzil dışına çıkılması halinde kendini otomatikmen denize açıldığı yere getirebilen bir özellik vardı. Bu tekneyede bu özellik yapılabilirse eğer keyfinden geçilmez :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel imalat olmuş,güle güle kullansın dostlarımız,

ahhhh ah,eski teknelerim aklıma geldi nedense,

Dostlar,

teknolojjle her şeyi yapabiliyorsun  artık,

benim teknelerde kumanda sinyali  kesilince tekneyi durdurma özelliği vardı.Burdaki kumandanın fiyatına göre emniyet tertibatı muhakkak vardır merak etmeyin.

Büyük balık yakalama olasılığına karşı kıyıdan misina bağlamıştım :) ,

ama denemeler sırasında su alıp elektronik sistem yanınca bıraktım bu hobiyi.Maliyeti çok yüksek çünkü.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
Arkadaşlar her şey tamam, iyi hoşta ben yine de elde oltada balığın çırpınışını/vuruşunu hissetmek isterim... :) :)

speed0972

speed0972

Oltacı
Güzel çalışma....Emeğinize sağlık..Balığı aldığında görmek lazım....Çırpınışı ,geri çekmesi...Bunda kalama ayarı olmadığı için  :) :) sıkıntı yaratırmı bilmem....Şimdiden rastgele....

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
bende yaptim bi tane kucuk. ama iki soruya cevap bulamadim. balik degilde suyun altinda buyuk bi agaca takildigini farzet. nasil kurtulmaliyim. iple alakayi kesmesi gerek. bide menzili uzatamadim. 

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
bende yaptim bi tane kucuk. ama iki soruya cevap bulamadim. balik degilde suyun altinda buyuk bi agaca takildigini farzet. nasil kurtulmaliyim. iple alakayi kesmesi gerek. bide menzili uzatamadim. 
Oltanın o kadar derinliğe indirilme şansı yok ki Murat bey... Suyun en fazla 3-4 metre derinliğine kadar indirilse yeter diye düşünüyorum... 

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Bu iki soruya şöyle cevap verebilirim,eski rc ci olarak;

Menzili siz uzatamazsınız,bunun için kullandığınız kontrol sistemi (alıcı-verici) nin menzilleri farklı, iyi bir kumandanın fiyatı  epey dolarları buluyor,bunlarıda gümrükle zor getirirsiniz,bildiğim kadarıyla hem fiyat olarak hemde yayın frekansı olarak  gümrük mevzuatı gereği anca tanıdık birinin getirmesi söz konusu.

Takılma konusuna gelince buna yapılacak pek birşey yok,ya yüzmeyi göze alacaksınız.Yada tekneye kumandayla açılan sistem yapabilirsiniz,bazı kumandalarda  boş tuşlar  var,bu tuşlara bir tane servo bağlarsanız misina bıraktırabilirsiniz.( alıcı verici takım olmalı )

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
sagolun arkadaslar. sorularima gerekli cevabi buldum gercekten. ben canli yemi uzaga atamama sorunu icin yapmistim. guzel is yapiyo gercekten.

Murat Celikbas

Murat Celikbas

Kayıtlı Üye
ovunc bey gercekten cok emek verilmis bi calisma gercekten. umarim istedigin performansi verir. av raporlarini merakla bekliyorum. 

Mustafa Sen

Mustafa Sen

Kayıtlı Üye
balık gelirse ne ala gelmese ile zevk için süper

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
hayırlısı olsun

Mustafa Sen

Mustafa Sen

Kayıtlı Üye
acaba bu teknelerin devrilmemesi için kataamaran tarzı tekne yapmak daha mı uygun olur...