Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kıyıdan At-Çek Yöntemi

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36

 ​

 
 
Sevgili
oltamisina
.com
dostları,kıyıdan at-çek yöntemi ile balık avlamak için bazı özelliklerin bir arada olması gerekmektedir. Bunlar sırasıyla,iyi bir spin kamış,hafif bir makina ve kullanılan rapala ve silikonlar.Spin kamışları özellikle 2.10 cm ve 2.40cm seçiniz.
 
Spin kamışın seçilmesinde en önemli hususlardan biri kamışın makara takılan kısmı ile bitim noktası arası uzaklığının fazla olmasıdır.15-40 gr atarlı olması yeterlidir.Makina seçiminde özellikle çok pahalı makinalara yönelmeyiniz.Makinadaki bilye sayısının dört(4) ten yukarı olmasına özen gösteriniz.Devir hızı yüksek makinaları tercih ediniz.Yani kolu bir kez çevirdiğinizde makara dönüş hızı mutlaka 5 in üstünde olmalıdır.Özellikle Lüfer için hızlı sarım gerektiğinden bu tip makinalar tercihiniz olmalıdır.
 
Makinanızın bobinine saracağınız misina ince ve çekeri yüksek olmalıdır.Misinanızın ince olması rapalanızı çok daha uzağa atma imkanı sağlayacaktır.Rapala ve silikon seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus balığın dikkatini çekecek ve onu tetikleyecek özelliklerin bulunmasıdır.Silikon seçimlerinde örnek olarak Prologıcin Ee 180 modeli.
 
Rapala olarak örnek vermek gerekirse ise X-RAP WALK 13 serisi olabilir.Bu seri su üstünde çok muhteşemdir.Özellikle Glass ghost,Go gold olive,gold ve Silver serileri çok iyi iş yapmaktadır.Bu rapalaları kullanırken yaptıracağınız eskivlerin,aksiyonların önemi çok fazladır.Balığı cezbedecek hareketlerdir bunlar.Çok çalışarak yapabilirsiniz.
 
Örneğin Zigzak hareketi yani balığın sağa sola hareketleridirki bu aksiyonu siz kamışı bileğinizle sağa ve sola döndürerek yaptırabilirsiniz.İkincisi kamışı vurdurarak yaptıracağınız kısa ve sert hamleler,üçüncüsü ise uzun hamleler ve son olarakta durdurup ani hareketlendirmedir.şeklinde kısaca özetlenebilir.
 
kaynak: syn:cemal kaptan'a teşekkürler.
 

Similar threads


Üst