Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kıyı Sürütmesi ile Levrek Avı

• Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kıyı sürtmesi ile levrek avı özellikle ilkbahar ve sonbaharda limanlık (sakin) havalarda kıyıya yakın bölgelerde uygulanır. kıyı sürtmesi takımı için 0.70mm, 100m, tercihan yeşil veya kirli sarı renkli
misina gamı alınıp esnettirildikten
sonra sıkıca bağlanarak orta boy bir mantara sarılır.

Misinanın boş ucuna tercihan siyah renkli bir 5-6cm fırdöndü bağlanır sözkonusu fırdöndü akıntı durumuna göre ağırlık yapması bakımında daha da büyütülebilir/küçültülebilir. Fırdöndünün boş ucuna 0.60mm yarım kulaç civarı bir arabeden eklenir ve ucuna 1cm çelik tercihan siyah bir fırdöndü bağlanır.

Fırdöndüden sonra 0.40mm, 6 kulaç beden eklenir (bedenin her av gününde yenilenmesi ve yenilenirken de gamının alınıp esnetilmesi gerekir) bedenin sonuna ise mutlaka düz (çapraz iğne yemi döndürür) dövme (forged) kısa pala beyaz, 5/0 iğne bağlanır.(Mustad Ref.92553)

Kıyı sürtmesi takımının tek yemi canlı Teke'dir.

Resim 1

Canlı iri karidesin başının önünde yer alan sivri çıkıntı (rostrum) ve arka yelpaze kuyruğun orta parçası kopartılır, ilk karidesin mümkün olduğunca arka ortasından daldırılan iğne sırttan kabuk altından ilerletilerek baş taraftan çıkartılır (burada en önemli unsur iğneye uygun boyda karidesi seçmektir) ikinci karides ise sondan ikinci boğumundan iğneye takılır.

İkinci Teke'nin sıçrama hareketini yapabilmesi lazımdır.

​

Yemlenmiş iğne hemen suya veya livara bırakılır. Av mahaline gelindiğinde takım yavaşca koyverilir, kürek üstünde çok ağır yollu ve sakin-sessiz ilerlenirken, takım arada bir ileri-geri oynatılarak balık kıskandırılır (balığın yemi görmesi sağlanır.

Yem kah yüzdürülerek, kah dibe çöktürülerek balık aranır. Balık iğneye takıldığında dikkat edilmesi gereken husus balık istedikçe kaloma vermek ancak takımı bollatmamaktır. Balık fırsat bulduğunda misinayı çık keskin olan galsama kapaklarının kenarı ile kesebilir.(kulak arkası yapar.)

Canlı Teke'nin İğneye takılışı

[video=dailymotion;xdp44h]
https://www.dailymotion.com/embed/video/xdp44h

Alıntıdır.

Moderatörün son düzenlenenleri:
safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
levrek için kıyıdan kefal yavrusuyla at çek yapsak işe yararmı yoksa ikinci üçüncü atıştan sonra yem balığı parçalanırmı ?

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
levrek için kıyıdan kefal yavrusuyla at çek yapsak işe yararmı yoksa ikinci üçüncü atıştan sonra yem balığı parçalanırmı ?
Denemekte yarar var elbette, neden işe yaramasın ki ? Fakat su içindeki yem balığın aksiyonu nasıl olacak... Hedef balık Levrek akıllı bir balıktır... Levreğin ilgisini çekmesi için yem balığın canlı gibi durması lazım...

Ancak elbette bir süre sonra yem zarar görecektir... Değiştirmeniz şart... Uğraşmaya değer mi ? bence değmez... O kadar çok at-çek sahtesi var ki... Sizin takacağınız kefal yavrusundan  çok daha ilgi çekici dururlar suyun içinde...

Bence bırakın yavru kefaller büyüsün...

safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
amatörce bi soru daha sorucam :) :) ilk defa levrek avına çıkıcam önümüzdeki haftalarda surf kamışım var kıyıdan üç köstekli yemli takım atmayı düşünüyorum . atıp beklimmi ,yoksa  yemli takımla çapari gibi atçek mi yapsam yada tavsiye edeceğiniz başka bi yöntem varmı ?

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
doğru diyosunuz yavru balığada kıymaya içim el vermezdi çünkü ben  yine rapalalarımdan şaşmim gitmeden bi kaç destek sahte çeşidi daha alırım :) :)

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
amatörce bi soru daha sorucam :) ilk defa levrek avına çıkıcam önümüzdeki haftalarda surf kamışım var kıyıdan üç köstekli yemli takım atmayı düşünüyorum . atıp beklimmi ,yoksa  yemli takımla çapari gibi atçek mi yapsam yada tavsiye edeceğiniz başka bi yöntem varmı ?
At-çek her daim daha avantajlı olacak diye bir şey dönemsel olarak değerlendirmek gerekir bazı aylarda yemli takım bazı aylarda rapala ;

Rapala olacaksa da bana sorarsanız slikon sahteler uygundur derim.

safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
Kefal yavrusu Bölgede kullanırılır hatta bu aparatı kullanın...

Tek iğne ve gezer kurşun levrek için daha etkili olacaktır.
bu alete bayıldım ya hep kafamda nasıl böyle bişey yaparım diye tasarlıyodum meğer başka biri yapmış :) :) belki de yaygın bişeydi ama ben ilk defa gördüm açıkcası hoşuma da gitti teşekkürler :) :)

safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
At-çek her daim daha avantajlı olacak diye bir şey dönemsel olarak değerlendirmek gerekir bazı aylarda yemli takım bazı aylarda rapala ;

Rapala olacaksa da bana sorarsanız slikon sahteler uygundur derim.
slikonlu sahteleri ne zamandır denemek istiyodum benim içinde iyi olucak :) :) yardımlarınız için teşekkür ederim ...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
bu alete bayıldım ya hep kafamda nasıl böyle bişey yaparım diye tasarlıyodum meğer başka biri yapmış :) belki de yaygın bişeydi ama ben ilk defa gördüm açıkcası hoşuma da gitti teşekkürler :)
Birde bu konuyu ve bunu inceleyin  derim!!!

Sizi tanısak biraz kendinizden bahsetseniz? :)

safakmetin

safakmetin

Kayıtlı Üye
istanbulda oturuyorum beylikdüzünde , hem öğrenciyim hem çalışıyorum :) :) işletme dördüncü sınıfa geçtim balıkçılığada babamdan gelen bi merakım var çocukken balığa gittiğinde benide götürürdü şimdi fırsat buldukça da ben gitmeye başladım genelde kıyıdan bazen kiralık teknelerle açıktan avlanıyoruz , kara avlarından keklik tavşan çulluk vb... avlarada katılıyorum senede en az bir iki defa , etrafımdaki arkadaşlarıda alıştırdım baya kendi halimizde takılıyoruz boş zamanlarımda şimdilerde nişanlıma bile öğretiyorum yavaş yavaş :D onun dışında boş zamanlarımda kickbox antremanları yaparım çocukluğumdan beri , yaradanın sıradan bi kuluyum sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum ....

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
istanbulda oturuyorum beylikdüzünde , hem öğrenciyim hem çalışıyorum :) işletme dördüncü sınıfa geçtim balıkçılığada babamdan gelen bi merakım var çocukken balığa gittiğinde benide götürürdü şimdi fırsat buldukça da ben gitmeye başladım genelde kıyıdan bazen kiralık teknelerle açıktan avlanıyoruz , kara avlarından keklik tavşan çulluk vb... avlarada katılıyorum senede en az bir iki defa , etrafımdaki arkadaşlarıda alıştırdım baya kendi halimizde takılıyoruz boş zamanlarımda şimdilerde nişanlıma bile öğretiyorum yavaş yavaş :D onun dışında boş zamanlarımda kickbox antremanları yaparım çocukluğumdan beri , yaradanın sıradan bi kuluyum sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum ....
Şafak bey bende memnun oldum.. Aramıza Hoşgeldiniz..

Bu mesajı tanışalım bölümünde bir konu açarak paylaşırsanız daha çok dostumuza ulaşacak ve daha çok kişi sizi tanıma şansı bulacaktır... :)

http://www.oltamisina.com/forum/8-tan%C4%B1%C5%9Fal%C4%B1m-dost-olal%C4%B1m/

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Canlı yemle atçek olayını tavsiye etmem,ama  bırakma yaparsan eğer civarda levrek varsa kesin alırsın,

Önemlidir,

levrek avında etrafın kalabalık olmayacak ve dalgalı havada av yapacaksın,

ben rahatsızlığım nedeniyle sadece madya ve yengeç bırakma yapıyorum, tembel işi :)

Kumluk yerdede mamun atarım,orda levrek varsa gelmemezlik yapmaz :) 

akdeniz

akdeniz

Editör
Canli yemle atcek yapilirsa en fazla üc kere atilir dördüncü atista  yem ligme ligme olur dagilir yapilabilirse sürütme veya birakma en uygunu,, cesitli uygulamalar mevcut suyun derinlik ve veya akinti durumlarina göre arastirilip uygun olani yapilmali..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Levrek için kıyı sürütmesi çok mantıklı..Çok güzel açıklamışsın ramazan..Ancak dediğim gibi teknesi olmayan için birşeyler yapmak lazım..At-çek bence çok güzel bir yöntem levrek için..Raglolu silikonlar yada sahte kullanmak çok mantık..Şimdilerde bir levrek şemsiyesi var..Onuda değerlendirmek lazım..