Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kayak Fishing - Kano Balıkçılığı

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Beğeniler
2,960
#1
proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.incecizgi.net%2Fresman%2Fuploads%2Feditors%2Fimages%2Fkayak-fishing.jpg&hash=eec9ae033da42b327570386f74d1604c


KAYAK FISHING - KANO BALIKÇILIĞI

Kano, düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif teknedir. Kano kelimesi Karayipliler'in dilindeki kenu kelimesinden gelmiş ve İspanyolca'ya canoa olarak geçmiştir. Türkçe'ye Fransızca'dan geçmiştir. Dünyada bulunan en eski kano M.Ö. 8.200 ile 7.600 yılları arasında yapıldığı tespit edilen ve Hollanda'da bulunup müzede sergilenen bir kanodur. Danimarka'da bulunan ağaçtan oyma kanoların M.Ö. 5.300 ile 3.950 yılları arasında yapıldığı tespit edilmiştir.

Bu tekneyle akıntılı ve durgun sularda yapılan spora da kano sporu denir. Kano 1936 Berlin Olimpiyatlarından itibaren olimpik spor kategorisine dahil edilmiştir.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.incecizgi.net%2Fresman%2Fuploads%2Feditors%2Fimages%2Fkayak-fishing-2.jpg&hash=ba3da7623d624c04cd7f03d0b2dcd159


Kano balıkçılığı yurtdışında son derece yaygın olan bir spordur. Denizde veya gölette tek başınıza ya da arkadaşlarınızla beraber adrenalini yüksek eğlenceli vakitler geçirebileceğiniz bir uğraştır. Kanolar genelde fiber malzemelerden yapıldığı için bir bota kıyasla çok daha hafiftirler.

Kanodan balık avı için kanosuna fishfinder (balık bulucu) dahil monte edenler vardır. Kano balıkçılığında öncelikle kuru kalmayı başarmak ve üşümemek gerekmektedir. Bunun için su geçirmeyen tulumlar, montlar ve eldivenler tercih edilmelidir. Yaz mevsiminde isek bunlara gerek yoktur. Fazla çırpıntılı olmayan, güven veren havalarda eminimki kano ile balık tutmanın zevkini ne tekne ne de başka birşey verebilir.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.incecizgi.net%2Fresman%2Fuploads%2Feditors%2Fimages%2Fkayak-fishing-3.jpg&hash=86b6e1f5adddfeef8641c41f15ecd7af


Kano ile balık avlarken bizi fazla zorlamayacak, hafif ve kullanışlı ekipmanlar kullanmak gerekir. Maksimum 210cm boyunda bir kamış ve 40'lık bir makina işimizi görecektir. Kepçe ve livar gibi ekipmanlarıda yanımızda bulundurmamız gerekmektedir. Kanodan at-çek (spinning) tarzı avlar, sırtı avları ve yemli avları gerçekleştirebiliriz.

Kano balıkçılığının avantajları çok, bu yüzden oldukça popülerleşti ve gittikçe daha da yaygınlaşıyor.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fwww.incecizgi.net%2Fresman%2Fuploads%2Feditors%2Fimages%2Fkayak-fishing-4.jpg&hash=db9cde3529965857d1c368be0651b1ea


Size kano balıkçılığının bir kaç avantajından bahsedelim istiyoruz:
· Tekne ile kıyaslandığında kano çok daha az yer kaplar, dolayısıyla muhafazası çok daha kolaydır.
· İstediğiniz her an kanonuzu aracın üzerine bağlayıp istediğiniz yere balık avına gidebilirsiniz. Çok pratik ve ekonomik kano taşıyıcılar ile kano taşımak artık zahmetsiz.
· Siz çok heveslisiniz ama her defasında sizinle gelebilecek bir arkadaşınız yok ya da yalnız olmayı seviyorsunuz, o halde çok büyük sandal/teknelerle uğraşmaya ve yatırıma gerek yok, tek kişilik bir balıkçı kano size fazlasıyla yeter.
· İki kişilik balıkçı kayaklarda tüm detaylar yine sizin konforunuz için ayarlanmış durumda. Hem tek kişilik hem iki kişilik tüm kayaklarda sabit olta tutucuları, geniş ambarları, ayak destekleri ve kürek sabitleme noktaları ile su üzerinde keyfiniz yerinde.
· Denizde, gölde balık tutan, kamp yapan, seyahat eden bizler doğayı oldukça severiz, işte kano size suyla en yakın olma fırsatını veriyor. Suya bu kadar yakınsınız, aynı zamanda kanonun dengeli gövdesi sayesinde güvendesiniz.
· Kanonun en güzel özelliklerinden biri size aynı zamanda spor yaptırması ve formunuzu koruması, size sağlık kazandırmasıdır. Günübirlik turlar ile hem kürek çeker, formda kalır, hem de turunuzdan balıklarla geri dönebilirsiniz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Similar threads

Üst