Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kamışlarda Yüzük Onarımı - Değişimi

Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Bugün sizlere biraz saçmada olsa girdiğim girişimi anlatmak istiyorum ,

Saçma kelimesini neden ele aldığımı sona doğru anlatacağım :) :) ...

Aranıza katılalı bir kaç ay oldu ama inanın Oltamisina'da oluşan veri akışı çok diri ve hareketli bunda tüm dostlarımızın katkıları varsa benimde olsun istedim!

Bildiğiniz gibi ben tatlı su avlarına gönül veren biriyim, denizde ki kadar da olmasada zamanla Tatlı suda kullandığınız kamışlarında yüzükleri paslanarak ip yada monofil kesmeye başlıyor yada zarar veriyor , yeni bir kamış alsanız hassasiyet kavramına alıştığınız noktayı yitirirmiyim diye düşünüyorsunuz?

Silisyum karbür veya Seramik yapıda olan yüzükler hepinizin bildiği gibi korozyona karşı dayanıklı olsalarda bazen değişimleri şart oluyor , yada çok beğendiğiniz bir kamışın yüzüklerini Fuji yüzüklerle yenilemek en doğal hakkınız diye düşünüyorum ben bugun sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğim Nerden esti diyecekseniz Oltamisina'dan ... :) :)

Kamışlara Ayaklı Fincan Takılması

Yüzükler hakkında kısa bilgi,

• A- İç çerçeve -saramik yapı (Bir yüzükte A yoksa - Yüzük olmasada olur diye düşünün ve bu şekilde kullanmayınız)
  • B- Dış ana çerçeve (Korozyona Karşı korumalı yapı)
  • C- Açı ve dereceler ile ölçülmüş eğimli alan
  • D- Sağ ve Sol Kenarlar
  • E-Dikey Açı Bacağı
  • F- Kamış Birleşim Noktaları
İlk olarak kamışa uygun yüzük seçimi ve  gerekli malzemeler için çok geziğimi zorda olsa bulduğumu bildirmek isterim.

Yapım aşaması sizin malzeme aldığınız bölgeye göre değişir desem sanırım yanlış olmaz!

Övünç'ün konuda belirttiği İbrişim isimli öğe mesela ipek ip sizin bulunduğunuz bölgede başka bir isimle anlıyor olabilir yada bunun kullanıldığı alan için farklı bir nesne :) :) ...

İpek İp sağlamlı yönünden bu tarz onarımlarda sanırım her yerde kullanılıyor.Aradığımda kolayca buldum.Hatta size de şöyle bir cümle kurayım eskiler belki bilir;

''İbrişim kuşaklı ince bellidir, benim gelişinden belli olan yarim.'' diye bir şarkı vardı. :) :) ...

Neyse konuyu dağıtmadan sonuca gidelim işte aldıklarım,

• İpek İp - Parlak ve Mat seçenekleri var.
  • Epoksi -Şeffaş Boya
  • Reçine Sertleştirici
  • Nitroselüloz inceltici (Tiner Değil Dikkat) İz bırakmayan matlık engelleyici son katman
  • Fırça
  • Kağıt Bant - Yüzey Boya Bandı
Ben sağlamlaştırmak, değiştirmek stediğim yüzükler için uygun ölçüde yeni yüzükler aldım bunu listeye eklemedim belki siz sadece onarımda kullanırsınız diye!

İlk olarak yüzüğü kamışa eski nokta ile aynı noktada olmak şartı ile ipek ip ile sıkıca sarıyoruz.Kamışa uygun bir renk seçimi yaparsınız!.

Zaten bunu yağtığınız anda işin %50 oranı bitmiş oluyor.

Şimdi kamışlarda gördüğümüz o katmanı oluşturacağız;

Bize gerekli olanlar Epoksi , reçine sertleştirici bu iki kalemi aynı miktarda olmak şartı ile bir kap yardımı ile karıştırıyoruz, ben eşit olması için şiringa kullandım.

Karışımı hazırladıktan sonra listede olan kağıt bant yardımı ile karışımı süreceğin yüzeyi sınırladım.

Sardığımız ipin üzerine karışımı sürüyoruz, sürerken koku sizi başka bir aleme götürebilir fazla çekmeyin!  :) :) ...

5 saat beklemenin ardından mat bir kaplama olduğunu göreceksiniz.

İşte artık sona yaklaştınız, parlak ve kaygan bir yüzey ile işi pürüzsüz olarak noktalamak için devereye Nitroselüloz giriyor!

Bunu ararken dikkat edin Bomba yapımında kullanıldığı için size hangi amaçla kullanacağınızı sorup ne kadar istediğiniz hakkında bilgi alabilirler.

Nitroselüloz cila olarak bulma şansınız olmaz ise bayanların Tırnak cilası olarak kullandığı maddede işinizi görür diye düşünüyorum.

Yine son yüzeye bu işlemi fırçamız yardımı ile uyguluyoruz, ve işlem tamamlanmış oluyor.

Saçma kelimesini neden ele aldığımı sona doğru anlatacağım :) :) ...
Demiştim, sebebi şu aldığım malzemeler ile sanırım bütün eyalaetin kamışlarını onarabilme ihtimalim var :) :) ...

Oysa sadece tamire verseydim yaptığım harcamanın yarısını yapacaktım ! Pişmanmıyım tabiki de Hayır :) :) ...

Kısaca anlatmaya çalıştım , ben başarılı oldum belki daha detaylı uygulayacak olan arkadaşlar daha net gelişmeler alabilir.

Hepinize saygılar.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Bitmeyecek sandım, zormuş!!!

Övünç Sen delisin bunuda anlamış oldum :) :) ...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Evren harikasın!!!

Gerçekten şahane bir anlatımla her şeyi sunmaya çalışmışsın eline koluna sağlık çok güzel olmuş...

Sabitledim.

Bitmeyecek sandım, zormuş!!!

Övünç Sen delisin bunuda anlamış oldum :) ...
Alıntına gelince ;

Evet bazen gerilmemin , kızmamın ama yılmadan bir şey aktarmak isteği içine girmemin belki de tek sebebi bu işi severek yapmak!

Bu tarz bir konuyu hazırlamak en az 30 dk. kimisi görüp yorum yapma değerini bile layik görmeyebilir bu seni yıldırmasın!!! 

Deli olduğumu çok uzun süredir saklıyordum, senin yüzünden ortaya çıktı!

Sen akıllı olduğuna inanıyor musun?

Bana aklıselim bir Balıkçı Göstersene?   :) ...

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Evren çok değerli bir konu olmuş, eksiksiz herşeyi belirtmiş resimlemişsin...... Emeklerin için çok teşekkürler....

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Teknik ve sonuç olarak oldukça başarılı bir çalışma olmuş Tebrikler Evren.

Bizlerle paylaşıp anlatmaya çalışman da  oldukça ince bir hareket.

Bu arada Evet bu işe gönül vermiş Tüm Dostlar biraz delidir...

Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Bugün yine baktımda çok güzel olmuşlar, ben yaptım diye demiyorum yüzüğün bir kalk gidelim diyordu ben hep yapıştırıyordum. :) :)

Oysa şimdi canavar gibi sizlerinde güzel mesajlarınıza teşekkür ederim.

Bende Övünç Kardeşime teşekkürü borç bilirim tekrar söylüyorum önemli olan ilk konu ve o konu şahane!

Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
Evren Uçmuşsun tebrik ederim çok güzel işçilik.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok güzel olmuş Evren eline sağlık,

demişinki 

hazır yaptırsaydım yarısına mal olacaktı,

bende diyorumki;

eğer bir işi sen yapıp sonucunun harika olduğunu görüyorsan bundan iyi olay varmı :)

el emeği,alınteri,fikir,kabiliyet sonucu böyle oluyorsa bırak biraz pahalı olsun.

Akşam yatarken huzurlu ve tatlı bir tebessüm varsa daha ne olsun be abisi :)   :)

Evren Yılmaz

Evren Yılmaz

Kayıtlı Üye
Çok güzel olmuş Evren eline sağlık,

demişinki 

hazır yaptırsaydım yarısına mal olacaktı,

bende diyorumki;

eğer bir işi sen yapıp sonucunun harika olduğunu görüyorsan bundan iyi olay varmı :) :)

el emeği,alınteri,fikir,kabiliyet sonucu böyle oluyorsa bırak biraz pahalı olsun.

Akşam yatarken huzurlu ve tatlı bir tebessüm varsa daha ne olsun be abisi :) :)   :) :)
Haklısın Abi gönderin sizinkileri de gözden geçireyim diyecektim ama kargo parasınla bir düzine kamış alırız  :) :) ...

Sonuç itibari ile birşeyler kazandık önemli olan bu.

Bu arada kamışı denedim şahane olmuş.

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Ellerine sağlık Evren ...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Valla kendime pay biçeyim çoğu işi kendim yaparım,evet çoğu zaman piyasanın üzerine mal oluyor,ama içime siniyor,önemli olan bu değilmi,

dediğim gibi el emeğin bitince kendi kendine süper beee dediğindeki haz hiçbir şeye değişilmez.Ama kurcalayıpta çöpe gidiyorsa o zaman birşey elleme derim :)   :)

akdeniz

akdeniz

Editör
Eline saglik Evren,,Cok güzel bir paylasim insan sevdigi bir isin malzemesini egerki kendisi  tamir veya bakim yaparsa , gercekten dahada kaliteli oluyor ,cünkü "ne iscilikten kaciyor nede malzemeden cekiniyor ortayada kaliteli bir is meydana cikiyor,en azindan yaptigi isi icine sindirebiliyor ,,paylasimlarin devamini bekleriz ..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Pek yakında bir kamış onarım tezgahı yapacağım..O zaman bu sorun ortadan kalkmış olacak:)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Merak etmiyorum yapacağını biliyorum :)  Heyecanla fotoğraflarını bekliyorum :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Merak etmiyorum yapacağını biliyorum :) :)  Heyecanla fotoğraflarını bekliyorum :) :)
Her ne kadar sanat fotoğrafları eğitmeni olsamda hem ben icra edip hemde Foto çekmeye çok eriniyorum..Video daha şekilli ;) :oops: