Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kalamar Avı

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Kalamar avının heyecanı başkadır!

Hadi Canım demeyin !!!

Açıkça söylemek gerekirse kalamar, makinenizdan 100 metre misinayı alıp gitmeyecek veya saatler süren bir uğraşı gerektirmeyecek. Kalamarı teknenize veya kıyıya çekmek için mücadele etmeyeceksiniz. Peki neden kalamar avı en popüler avlanma türlerinden bir tanesidir?

• En iyi ve en fazla çeşit yem kullanılabilecek bir av olması
  • En güzel ve popüler deniz yiyeceklerinden biri olması
  • Yer seçiminiz uygunsa limitleri zorlayabilirsiniz
  • Her yaşta balıkçı için harika bir eğlence olması
… aslında liste çok daha uzayabilir. Peki livarınıza bu balığı koyabilmenin en iyi yolu nedir?

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi37.tinypic.com%2F2e6d9pz.jpg&hash=007f807b929c896cd2c440f554857331

Önce kalamarı tanıyalım

Kalamar büyük ölçüde teke, karides ve minik balıklarla beslenen ve yemini pusuya düşüren bir balıktır.

4-5 metre derinlikte, zeminin kayalık ve türlü otlarla kaplı olduğu bölgeler kalamarın verimli av vereceği yerlerdir. Çünkü bu tür yerler, kalamarın beslendiği balıkların yoğun olduğu ve kalamarın pusu özelliğini kullanabileceği bölgelerdir. Düzensiz kum parçalarının bulunduğu taşlık zeminler ve büyük kayaların bulunduğu bölgeler otların yetişebileceği ve kalamarın doğasına uyan yerlerdir. Kalamar, avını pusuya düşürmek için kaya köşelerinde ve otluk zeminlerde gezinecektir. En iyi sonucu bu tür yerlerde elde edeceksiniz.

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi34.tinypic.com%2F28iqgl1.jpg&hash=6c3d09044f3652b1ed98bf50c55ca1cf

Malzeme seçimi

Genelde kalamarlar 100 gram ile 4 kilo arasında olmaktadır. Bu nedenle max 6 kg çekerli, hafif, avlandığınız doğaya uygun renklere sahip mavi, yeşil veya şeffaf misinilar etkili olacaktır. Uca doğru yavaşça incelen hafif veya orta aksiyona sahip bir kamış yumuşak etli kalamarı rahatlıkla çekmenize olanak verecektir. Kamışın yavaşça incelmesinin espriside kalamarın saldırılarını daha iyi absorbe etmesidir.

Renk seçimi ise diğer bir tartışma konusu. Kalamarın av anında hangi rengi tercih edeceğinin kesinlikle bilinmeyeceği gerçeği göz önüne alınmalıdır.

Ama fikir vermek açısından açık havada açık renk seçimi daha uygun olacaktır. Kalamar zokaları kullanıldıkça renklerinde solmalar başlar. Kimi kalamar avcılarına göre solmuş renkli kalamar zokaları daha doğal göründüğünden daha etkili sonuçlar vermektedir. Tabi ki bunlar sadece tecrübelere dayanan öngörüler.

Kalamar zokaları direkt olarak misinanın ucuna bağlanabilir. Fakat akıntı ve sürüklenme şartlarında pek mümkün değildir. Kalamar % 80 ihtimal ile zokanız batarken yeminize vuracaktır. Bu nedenle zokanızın yavaşça batmasını sağlamalı, takımınızı ağırlaştırmamalısınız.

Kalamar zokasını direk misinanıza bağlamanın diğer bir avantajı ise, daha iyi hissetme ve zokanın kontrol kolaylığı yanında, suyun daha geniş derinlik mesafelerinde avlanma imkanıdır. Fakat bahsettiğimiz gibi, zokanızın yavaşça batmasına hatta batmasına izin vermeyecek şliddette akıntı durumunda, ağırlığın bir metre kadar yukarısında zokanın bulunduğu takımlara ihtiyacınız olacaktır.

Tekneden avlanıyorsanız sürekli hareket halinde olmalısınız. Böylece yeminizi izleyicilere daha iyi ve geniş bir alanda sunmuş olursunuz. Teknenizi avlanacağınız bölgenin rüzgar yönüne göre en uç kısmına giderek, rüzgarın sizi söz konusu bölgede gezdirmesini sağlayabilirsiniz. Rüzgara dik ve dalgaya paralel şekilde botunuzu tutabilmeyi başarabilirseniz, teknenizi çalıştırmanıza gerek kalmadan avlanacağınız yeri gezebilirsiniz.

Bunu teknenin burnunu rüzgara doğru yöneltecek şekle getirip sabitleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Akıntı yeminizin etkinliğini bozacak kadar hızlı ise, sürüklenme hızını düşürmek için çapa kullanımı gerekebilir. Süreklenme hızınızın istenilen düzeyde olduğunu düşünürsek, kalamar avlamaya başladığınızda, teknenizi sabitlemeye başlamayın. Vuruşlar azalana kadar sürüklenmeye devam edin. Vuruşlar azalmaya başladığında, ilk avınızı aldığınız yere tekrar teknenizi getirerek maksimum verimle avınızı sürdürebilirsiniz. Şayet eski yeriniz tekrar av vermez ise yeni yerler aramalısınız. Ama tekrar av alırsanız, avlanma limitlerine kolayca ulaşacaksınız.

Zokanızı akıntıya doğru atarsanız, botun sürüklenme güzergahında yeminizi en etkin şekilde gezdirmiş olursunuz. Ama akıntı ile atarsanız avlanma bölgenizi yeminizle çok iyi tarayamamış olacaksınız.

Kalamar zokası su içinde daima yukarı doğru çekilip bırakılmalıdır. Yeminizi adeta dans ettirmelisiniz. Zoka suya bırakıldığında ilk metrelerde yavaşça, derine indikçe daha şiddetli şekilde oynatılmalıdır. Bu metotla zokanız hedeflediğiniz derinliğe inerken olası kalamar vuruşlarının önünü açmanıza yardımcı olur. Sürüklenme hızınız yüksek ise misina sarmanıza gerek kalmayacaktır. Avlanma bölgenizde yeminizin maksimum zamanı harcayacağı şekil budur. Zokayı attığınızda yavaşça su dibine inmesine izin verin. Daha sonra zokanız birkaç metre yukarı gelecek şekilde kamışınızı kaldırın. Sonra tekrar batmasına izin verin. Bu avlanma tarzı, kıyıda, rıhtım veya teknede aynıdır. Sürüklenme hızınız çok fazla ise zokanızı konuşlandırmanız gerekecektir. Kalamar zokasını hareketlendirme şekli gerektiğinde çeşitlendirilmelidir. Bazen kalamar, yeminin hızlı ve düzensiz hareketlerine, bazen yavaş hareketlerine bazen de hareketsiz kalmasına ilgi gösterecektir. Bu nedenle yeme hayat verme tarzınızı değiştirmeye hazır olmalısınız.

Açık, durgun ve güneşli günlerde kalamar avında birçok fırsat ayağınıza gelebilir. Fakat suyun çok berrak olması da gerçek bir handikaptır. Kalamarın avlanma alanı rahatlıkla görülebilir ve bu durum avınızı yakalamak için gerçek bir savaş vermeniz zorunluluğunu getirecektir. Çünkü küçük balıklar her zaman çok dikkatli ve dişli balıklar da bu tür berrak sularda yemini pusuya düşürebilmek için çok tedirgin ve her an tetiktedirler. Bu gibi durumlarda zokanızı kendinizde 40-50 metre uzağa atmalı ve batmasını beklemelisiniz. Şayet bir hareket yoksa, yeminizi telaş içinde 10 metre mesafe ile çekin ve tekrar batmasını bekleyin. Bu tarz yeminizi yaralı veya korkmuş balık gibi gösterecek ve kalamarın yeminize yönelmesini sağlayabilecektir. Bu teknik, kalamar yeminize ilgi göstermediği zamanlarda da uygulanabilir.

Birçok balıkçı, kalamarın mürekkep salgılaması nedeni ile avını kaçırabiliyor. İğnenize takılan kalamarı biraz zaman harcayarak çekerseniz, balığı bota aldığınızda fışkırtacak mürekkebi kalmayacaktır. Diğer türlü, botunuzu temiz tutmak istiyorsanız 20 litrelik bir kovaya ihtiyacınız olacak. Kalamarı tuttuktan sonra kovaya koyduğunuzda, kalamar zemine değdiğinde mürekkep salgılamak isteyecektir. Bu yöntem ile mürekkebi botunuzdan uzak tutabilirsiniz.

Diğer bir metot olarak ta ağ kullanımını söyleyebiliriz. Dikkat etmeniz gereken kalamarın ters yüzdüğüdür. Bu nedenle kalamarı arkadan ağlamalısınız. Daha sonra ağı hafifçe yatırarak kalamarın mürekkebi havaya değilde suya boşaltmasını sağlayabilirsiniz. Büyük kalamar avında daha etkili bir yöntemdir.

Gelelim bizim avın görsellerine ,

proxy.php?image=http%3A%2F%2Fi33.tinypic.com%2F9kulgw.jpg&hash=4f14d0e15c540459f5f9c5b6e27b8c41

Toplamda 7 parça kalamar aldık, aslında son aldığımız sahteleri denemek için gittik (Black Minnow) denemek derken performans olarak değilde su yüzeyinde gösterdiği aksiyonu görmek için diyelim.

Bölgede yemli takıma sardığını fark edince bir kaç sahte ile yokladık sonrada ortaya bu konu çıktı işte;

Neyse çok fazla sıkmak istemem zaten uzun oldu ,

Lütfen, bu eşsiz türün ve balıkçılığın geleceği için yakalama limitlerini dikkate alınız.

Tüm Dostlara Rastgele...

Moderatörün son düzenlenenleri:
mgolebatmaz

mgolebatmaz

Kayıtlı Üye
Nitelikli paylaşım olmuş elinize sağlık. Ben sırtı ile çok kalamar aldım fakat tekneden kurşun ve zoka kullanarak hiç avlanmamıştım. Sırtıda  her mevsim iş yapmadığı için ilk fırsatta anlattığınız yöntemleri deneyeceğim. Teşekkürler...

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
paylaşım için teşekkürler, avınıda, lezzetinide çok sevdiğim kalamarın farklı tariflerini hep denerim,bu yönden de zengin olması herzaman liste başı yapıyor bende kalamarı :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Kalamar avı çok zevkli oluyor gerçekten...   Her av raporunun içerisinde muhakkak hedef canlı hakkında bilgiler veriyorsun...

Caner abi teşekkürler...

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu güzel örnekleme ve sunum için teşekkürler,

Caner Abi bize Kalamar tutmayı değil levrek Tutmayı öğret :) ..... :) :)

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Çok teşekkür ederim güzel konu için,

uzun süredir ne yakalıyor nede yiyorum,şimdi aklıma getirdin ama şuan için avlak bulmak zor :)

hazırıda donmuş olup tercih etmiyorum :)

ne olcek şimdi :)   :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Kalamar avının disiplini gibi, raporu yazmanın disiplinini çok göz alıcı bir şekilde icra ediyorsun caner ağabey..Senin doğa canlısı olman ne kadar hoşuma gidiyor..Hem avcısın..Hem öğretici..Hemde savunucu..Acaba böyle kaç tane daha insan olabilir ki? ellerin dert görmesin..Biraz daha fotoğraf ve video koysaydın boğazımızın kuruluğu giderdi :) :) avın daim şansın bol olsun..

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
hem yakalaması hemde yemesi çok zevkli.

ishak BALLICA

ishak BALLICA

Üstad
   Bir yaz günü buz gibi soğuk bir Efes in yanında kalamar tavasına kim hayır diyebilir ki? Yemesini çok sevdiğim halde tutmasını bir türlü sevemediğim bir balık türü.

Sevgili Caner bey bu güzel deneyimlerinizi ve av güncenizi bizler ile paylaştığınız için teşekkürler. :) :)

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Tüm Dostlara , güzel yorumları için teşekkürler.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Tüm Dostlara , güzel yorumları için teşekkürler.
Abi bir şey rica etsem senden bu resimler nerde çekilmiş?

Bize biraz bahsetten. Ayrıca özel bir mesaj attım acil dönersen sevinirim.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ansiklopedi gibi konu Övünç... Resimlerin nerde nasıl çekildiğinin ne önemi var ki :)

Süper konu olmuş :) tekrar teşekkürler   :)

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Övünç, mesajını aldım lakin sana bunu ileten kişiyi yazma cüretinde bulunsaydın daha mert olduğunu düşünürdüm.

Konudaki resimler, bir siteden alıntıdır evet bu doğrudur.

Ben her gün yüzlerce siteye giriyorum sen gezmiyormusun? Resimlerin eklenmesinde ki amaç görsellik katmaktır. Bu kimin zoruna gitmişte iletmişse benimle muhattap olma delikanlılığını göstersin ve son eklediğimi bulsun bulamazsa çok ciddiyim onu üzerim.

Bizler buraya kayıt olurken telefon numaralarımızı giriyoruz sistemde vardır ver beni arasın kalamarı gözüne sokayım.

Yazıyıda sormuşsunuz yazı buradan alıntıdır? sorun bakalım kim göndermiş?

Sene 2008 ozaman adres http://www.kilcikclub.com burda yazıyoruz  ilk burada paylaştım şimdi yine yazıyorum ben açık açık yazdım sende yaz kim?

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Abi mertlik ayrı sana sorduğum durum ayrı;

Lütfen buna dikkat et.

Sana konudaki resimleri sormam  gayet doğal belki fotoğraf sahipleri izinsiz alıntı yapıldığı için bana bunu iletti yada bir dostumuz bu site zarar görmesin diye bizi uyarmış olamaz mı?

Sen resimlerinin paylaşılmasını istermisin başkaları tarafından neyse , fazla uzatmaya gerek yok .

Oltamisina'da ben kimsenin bilgilerini bir başkası ile paylaşma hakkına sahip değilim bunu da rica ediyorum anlayışla karşıla.

Açıklaman için teşekkür ediyorum.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Şu soruna yorum yapmak istemiyorum. Bir iki kelime edip kendimce konuyu kapatmak istiyorum...

Bu ileti olayı yeterince canımı sıktı... Sanırım şu yazdıklarım anlaşılır olacaktır...

Gereksiz işlerin içinde olmak insana ne haz verir anlayamıyorum...!!!

Yazık...!!! 

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Dostlar şunu bilin ben istediğim resmi eklerim , sıkıntısı olan varsa bana yazsın, 

Hepimizin ortak amacı belli , ben bunu yaparken kime zarar vermişim? Kimin tavuğunu kış demişim?

Sinirlenmem bu yüzden yanlış anlaşılmak istemiyorum ama üzüldüm.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
değerli dostlar,

hepimiz burda hobilerimizi avlarımızı bilgilerimizi paylaşıyoruz,bu gayet doğal hakkımızdır,kimse niye paylaştın diyemez,

ama,

eğer alıntı varsa bunu belirtmeliyiz,bu hem hukiki yönden hemde bu tip tartışmaların önüne geçmesi içindir.

Ben kendimden örnek vereyim,

daha önce paylaştığım konu olsa bile bunu mutlaka belirtirİm,ilk yazdığım yerle polemik olmasın derim, Herhangi bir konuda uygun görselim yoksa netten arar bulurum ve bunu konumda mutlaka belirtirim,

bu  alıntının sahibinin emeğine - bilgisine haksızlık olmasın ve hukuki sorun yaratmaması içindir.

Benim yazacaklarımda bu kadar,lütfen yazılarımızda kırıcı olmayalım,karşılıklı saygıya dayalı bir forum ortamı yaratmaya çalışıyoruz,bizi diğerlerinden ayrı tutanda budur diyorum.