Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kalamar Avı Hakkında

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Kalamar avlamadan önce :

  • Kalamar nerelerde kıyıya yaklaşıyor
  • Hangi saatlerde kıyıya yaklaşıyor
  • Hangi zamanlarda yakalanabiliyor.
  • Ne tür malzeme kullanıyor
gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Aslında bunlar her tür av için bilinmesi gereken noktalar ancak kalamar gibi bir av için biraz daha derinlemesine incelenmeli.Kalamar İçin Yem Seçimi :

Kısa cevaplarla kalamar özellikle otlukların bulunduğu kıyılara akşam hava kararmaya yakın saatlerde yaklaşmaya başlar. Mevsim olarak seçiminiz daha çok sonbahar ortası ile kış ortası olmalıdır. Genel olarak her malzemecide bulabileceğiniz kalamar zokaları ile tutulabilir fakat zokalarda püf noktası ” Işık ” konusudur. Dolayısıyla bir kaç tip kalamar zokası mevcuttur.STANDART MODEL ZOKA

Bunlar fosforlu olanlar, alaca renkli olanlar, kendinden ışıklı olup tek kullanımlık olanlar ( ki bunların ışıkları yanıp söner )  olanlar ve içerisine fosfor çubukları konabilenlerdir. Işıklı modeller kısa devre mantığıyla çalıştığı için suya girdiğinde veya ıslak olduğunda çalışan modellerdir. Eğer kaliteli bir marka alma şansınız varsa bu durumda zoka tek kullanımlık olmaktan çıkacaktır 
TEK KULLANIMLIK IŞIKLI ZOKA

Işık kalamarın ilgisini çekmek için çok önemli bir etken olduğu için ışıklı olan modelleri ( özellikle fosfor çubuğu gömülebilenleri ) kullanmanızı tavsiye ederim. Piyasada çok fazla bulunmayan bir model ancak bulduğunuzda mutlaka edinin. Ayrıca gideceğiniz yerin derinliğine göre kurşun ağırlığınıda dikkatli seçmelisiniz. Çok derin olan bir yerde 35 gramdan fazla kurşun gerekebilir. Kendiniz kurşun takmak isterseniz bu durumda zokanın haraketlerinin değişebileceğini unutmayın.FOSFOR ÇUBUĞU TAKILABİLEN ZOKA

Gelelim renk seçimine, benim görebildiğim kadarıyla en popüler renk pembe ve tonları. Ancak zokanın fiyatı ışıklı modeller dışında çok pahalı olmadığı için yeşil, mavi ve pembe renkli olanlardan kutunuzda birer tane bulundurun derim. Bu arada yanılgıya düşmemeniz açısından belirtmekte fayda varki kalamar zokasında kanca yerine ucu sivri, birden çok iğne vardır ve amaç balığın zarar görmeden kollarından yakalanarak dışarı alınmasıdır.

Kıyıdan Kalamar Yakalamak :

Kalamar olduğunu bildiğiniz bir bölgeye yukarıda da belirttiğim gibi hava kararmaya 20-30 dakika kala ulaştığınızda ufak bir makara ve kısa bir kamış ucuna takacağınız zokanızı atıp dibe indirdikten sonra isteğe göre 1-2 kez kamışı yukarı doğru çalarak zokanızı haraket ettirin. Makara sarımınızı kısa ve yavaş tutun. Eğer bulunduğunuz bölgede kalamar gerçekten varsa sonuca çok rahatlıkla ulaşacaksınız demektir. 

Kalamar yakalamak zevklidir çünkü geriye doğru haraket edebilecen bir canlı olduğu için kollarıyla yakalandığı zokayı zıt istikamate doğru çekmeye çalışacaktır. İri bir kalamarın oltaya yakalandığını hissederseniz onu zorlamak yerine aralıklarla yorarak kıyıya getirmeye çalışın. Kolların kopması hem onun için hemde sizin için zararlı bir sonuç doğuracaktır.

Tekneden Kalamar Yakalamak :

Eğer tekne sahibiyseniz yada kiralık tekne ile açıldıysanız istihbarat alabildiğiniz sürece işiniz çok kolay. Yakalama tekniğiyse dikey olarak çalışma şansınız olacağı için kamış veya el oltanızı 1-2 sefer yukarı doğru sertçe çektikten sonra oltayı çekmeden süzülmesi için kendi haline bırakmak.

İpuçları :

  • Kalamarı kıyıya yaklaştırdığınızda mürekkep püskürtmeye çalışacağı için kamış kaldırma mesafesinden biraz ilerdeyken suyun dışında tutmaya çalışın ( Sadece havaya kaldırın, denizle irtibatını kesmeyin ). Bu sayede mürekkepten nasiplenmeniz zorlaşır.
  • Oltanızı takmayacak şekilde mümkün mertebe dibe yakın gezdirin.
  • Kalamar sürü halinde dolaşır. Bir tane yakaladığınızda vakit kaybetmeden atışlara devam edin.
  • Bazı durumlarda hava karardıktan sonra av başlayabilir ve bir kaç saat sürebilir. O yüzden sabırlı olmayı unutmayın.go2fishing'den alıntıdır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
3,893
Yaş
56
Oltaya poşet takılmış gibi gelen, yemesi gayet güzel bir deniz canlısı :)

Ildırıda süper avı oluyor.Sabaha karşı ve gün batımında benim şansım daha çok oldu o bölgede,ne zamandırda gitmiyorum oralara ava.
 
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Kalamar avlamak  tam bölgesinde olunca çok zevkli yavaş yavaş takımın üstüne çöküşünü bile anlıyor insan temizlemesi de kolay tadı da kolay kolay sevilmeyecek tarzda değildir  :) ... 
 
ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
Katılım
29 Ocak 2013
Mesajlar
1,263
Yaş
52
hem yakalaması hemde tadı muhteşem.
 
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Katılım
11 Nis 2013
Mesajlar
591
Yaş
36
İlhami kolgak diye bir ağabey var, onu bazılarınız tanır..Baitcasting yöntemi ile antrenman yapayım dedi 5 kilo kalamar tuttu :) :) Allahtan antrenman yapmış :) :) Bencede tutması çok zevkli bir canlı..Eğer ki ciddi ciddi bir teke gibi düşünüp zıplatma aksiyonunu verebilirsek, tutması kadar zevkli neredeyse hiç bir canlı yoktur..
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
İlhami kolgak diye bir ağabey var, onu bazılarınız tanır..Baitcasting yöntemi ile antrenman yapayım dedi 5 kilo kalamar tuttu :) Allahtan antrenman yapmış :) Bencede tutması çok zevkli bir canlı..Eğer ki ciddi ciddi bir teke gibi düşünüp zıplatma aksiyonunu verebilirsek, tutması kadar zevkli neredeyse hiç bir canlı yoktur..
İlhami Abiyi tanırız evet bizde üyeydi ama ufak bir yanlış anlaşılma sonucunda ayrılmak istedi... Ama iyi insan ve iyi balıkçıdır kendisi... Bu kalamar olayınıda sizden duydum :) :) 5 kg kalamar az değil yani :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
1,148
Yaş
63
sonunda kalamarcı da olacağız yani ramo..yakalamadım ama yem olarak muhteşem ne çok sert matya gibi ne de çok yumuşak sülünes gib...i ideal bir yem...
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
sonunda kalamarcı da olacağız yani ramo..yakalamadım ama yem olarak muhteşem ne çok sert matya gibi ne de çok yumuşak sülünes gib...i ideal bir yem...
Abi ben yakaladım 1-2 kez gerçekten çekmeside - yemeside bi güzel oluyor :)
 
Orhan Yıldız

Orhan Yıldız

Oltacı
Katılım
19 Ara 2012
Mesajlar
265
Yaş
55
soguk cayla gidermi :) :)  :) :)  :) :)
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Sevene herşeyle gider abi :)
 

Similar threads


Üst