Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Kaçar Troller Akbük'lü Balıkçıları Canından Bezdirdi.

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,611
Yaş
36
Sonunda bu da oldu ve Akbük körfezinde 14 Nisan gecesi şebeke adıyla bilinen on metre boyundaki trol teknesi kaçak avcılık yaptığı sırada kendisini fark ederek uyarıda bulunan Akbüklü balıkçılara küfürler yağdırmış, hakaretler etmiş, çekiç, keser fırlatmış ve bununla da yetinmeyerek üstlerine tekneyi sürmüş ve Tecelli Kaçmaz a ait Teco reis isimli tekneye çarpmış ve büyük hasara neden olmuştur.

Daha sonra kaçak avcılık yapan trol teknesi hızla oradan uzaklaşırken kendisini takip eden tekneleri durdurmak için denize yüzen halatlar atmıştır. Bu halatların bir kısmı balıkçı teknelerinden birisinin pervanesine dolanmış ve motorun kitlenmesine neden olmuştur.
Çarpma sırasında kaçak avcılık yapan tekneden denize düşen bir şahış Akbüklü balıkçılar tarafından fark edilerek kurtarılmış ve limanda jandarmaya teslim edilmiştir.

Yasa dışı kaçak su ürünleri avcılığı yapan aynı teknenin geçtiğimiz ay içinde de Akbüklü balıkçılar tarafından bir kez daha yakalandığı ve uyarıldığını söyleyen Akbük Su Ürünleri Kooperatifi ikinci başkanı İbrahim Yılmaz sözlerine şöyle devam etmiştir” Bu ve bunun gibi yöntemlerle balık avcılığı yapan tekneler su altındaki canlı yaşama çok büyük zararlar vermekte ve deniz canlılarının üremesine engel olmaktadırlar. Avlanma sırasında denizin dibi tarandığı için binlerce yavru balık ve balık yumurtaları da yok olmaktadır”

Kaçak yollarla yasa dışı balık avcılığı yapan trol tekneleri yüzünden balıkçıların binlerce metre uzunluğundaki ağlarının ve paragat misinalarının parçalandığını ve bu nedenle de büyük maddi zararların meydana geldiğini belirten İbrahim Yılmaz yasa dışı balık avcılığının önüne geçilebilmesi için yasalarda yeni düzenlemelerin yapılmasının artık zorunluluk haline geldiğini belirterek kalıcı önlemlerin alınması için kararlılıkla mücadele edilmesinin herkesin görevi olduğunu belirtmiştir.

Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda birçok balık neslinin yok olacağını ve bir kısmının da aynı tehdit ile karşı karşıya kalacağının altını çizen İbrahim Yılmaz yetkililerden konuya ilişkin acil önlemlerin alınmasını istemiştir.

Kapt. Ünal BENLİALPER / DENİZ HABER / İZMİR
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Seon kapandıya ortaya kim bilir neler çıkacak :)...
 
Üst