Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Jigging için Makina Seçimi

• Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Makine seciminde hedeflediginiz baliklar ve inmeyi düsündügünüz metreye göre secmeniz yaninda , ineceginiz derinligin 3 katina yakin uzunlukta bir misina rezervesiyle calismak en dogru olur. Yani 100 metreye inecekseniz, 200 metre civarı misina bobinde sarılı olmalıdır.

Sonra indiginiz derinlikten toplamaya calistiginiz misinanizin , bir kol turuyla sarilan miktari cok önemli. seçiminizi yaparken Makinanın her tur da sarma miktarına dikkat etmeniz ve buna göre alacağınız makinaya karar vermeniz gerekir.

Makinemizinde, freninin kuvvetli ve bir kol turuyla 90 – 110 cm arasi toplayabilmesi diger bir tercih sebebi. Yani avlanma derinligimiz ve kamisimizla cakismayan bir makine, ya agirligi yada zayifligi ile fiziki yorulmalarimiza sebeb olabilir.

Sonra nasil bir fren teskilatiyla donanimli bir makine düsünüyorsunuz ?
Zira jigging uygulamalari yaninda, bottan hareketli (SIRTI) ve kiyidan beklemeli avlar icin güclü seklinde tanimlamalarinizi göz ardi etmemek gerekir.

Neticede , önden frenli icin ( Cedros CJ65 /80) , ve cok yönlü olabilecegi (!) düsüncesiyle USA Baitrunner 6000 yahut 8000 gibi bir makinede çok faydalı olacaktır...

Cedros CJ65

Cedros CJ80

USABaitrunner6000

USABaitrunner8000

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
daha önce hiç jigging yapmadım pek bir bilgimde yok ama biraz video izledikten sonra yapmaya karar verdim. ama bilmediğim bir konu var makinem o işi yapabilir mi acaba penn 750ssm yoksa başka bir makine daha almalı mıyım sizce.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Penn spinfisher ssv ve ssm 7500  Penn Buttle 6000 kalite ve fiyat olarak olarak ta iyi makineler. İkisini de kullanıyorum ve çok memnunum.

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
bu makine ile jigging yapılabilir yani. abi kamış için bir önerin var mıdır peki kullanıp memnun kaldığın.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu çok eski bir konu bu makinaların üzerine ne canavarlar çıkardılar :) fakat yukarıdaki makinaların hepsi ile jig yapmak mümkündür tabi ki ... 

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
yanlış oldu gali ben benim makinem yaparmı diye sormuştum penn 750 ssm. 

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ben makinalar konusunda çok fazla teknik bilgiye sahip değilim fakat netten biraz baktığım kadarıyla güçlü bir makina 8-10 kg lik bir balığı rahatlıkla yukarıya alabileceğini düşünüyorum fakat daha güçlü bir balığı alır mı almaz mı açıkçası birşey söyleyemem...

Aslında bu konularda uzman arkadaşımız Övünç. Fakat son 1-1.5 aydır iş ile ilgili eğitimleri sebebiyle site ile pek ilgilenemiyor. Eminim siteye girdiği zaman konuyu görürse muhakkak ilgili birşeyler yazacaktır...

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
8-10 kilo bişey tutarsam zirvedeyken bırakırım zaten :) :)) yeni makine almama gerek yok anlaşılan en azından bu işi tam öğrenene kadar. cevap için teşekkürler.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Şimdi yabancı forumlara girdim. Her kes makineden memnun. Ancak Penn firması ve tüm yorumcular spin  uygun olduğunu ve drag ının çok iyi olduğunu yazmışlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Arkadaşım İstanbullu olduğunu gördüm. Jigg i nerede yapmayı düşünüyorsun?

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Bir tane Zeebass 27 makine aldım, penn jıg kamışı 80 lbs , Daiwa glow orange jig i saldım 80 metreye , bir Vuruş 1 saat mücadele , 12 kiloluk sinariti aldım. Mesela yani:)

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Hangi renginden aldın? Metalikleri bayağı güzel. Ondan alsaydın.

yucel35ege

yucel35ege

Kayıtlı Üye
Ali RIZA abi şakaydı, nerede o kadar para bizde:)))Yani aslında hayalim bu makine.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Ali RIZA abi şakaydı, nerede o kadar para bizde:)))Yani aslında hayalim bu makine.
Anladım gırgırı. Yedek kafası bile USD.299.- ama makina ha.

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
Arkadaşım İstanbullu olduğunu gördüm. Jigg i nerede yapmayı düşünüyorsun?
ali abi. benim memleket Edirne enez senenin 4 5 ayı oradayım. orda yapı cam kısmet olursa.

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
arkadaşlar abiler fikrinizi almak istiyorum. şöyle bir takım kurdum kendime iş yapar mı acaba.

Shimano Beastmaster Vertical Jig BX 1,83mt 160-4

Whiplash Crystal 0.24 mm Beyaz İp Misina 270 Metre                                                                                                                              

penn 750 ssm.                                                                                                                                                                                            

sinarit içinde jig öneriniz varmı ?

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
kurduğun takım gayet güzel...

sinarit için benim önerebileceğim jig yok..  o tarz bir av yapmıyorum söyleyeceğim yanlış olabilr....

emreerdem

emreerdem

Kayıtlı Üye
jig yapan arkadaşların önerisi varmıdır acaba 70 ile 120 metre ara

sı yapmayı duşunu yorum.