Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Gemici Düğümleri Hakkında Kısa Bilgiler

  • Konuyu başlatan rkacar
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37


Hervey Garrett Smith'in hazırladığı "The Arts of the Sailor: Knotting, Splicing and Ropework" ilk kez yayımlandığı 1953 yılından beri kendi alanında bir klasik olarak kabul ediliyor.İnsanoğlunun denize açılmasıyla birlikte, ip ve halatlara yönelik ihtiyaç da ortaya çıktı. Denizciliğin vazgeçilmez malzemesi haline gelen halat ve ipler, teknolojik gelişmelerle paralel bir seyir gösterdi.

Denizciler, ilk dönemlerde bitki yaprakları gibi doğal malzemelerden yaptıkları halatlar yerine, hem daha sağlam ve kullanışlı, hem de bakımları kolay, dış etkenlerle kolay kolay yıpranmayan sentetik malzemeleri tercih etmeye başladılar.

Malzemenin bileşenlerindeki değişikliklere karşın, binlerce yıllık deneyimle beş temel kombinasyondan oluşturulan gemici düğümleri hemen hep aynı kaldı.

Binyılların tecrübesiyle günümüze ulaşan bağlama biçimlerinin en temel özelliklerini, kolay yapılması, zor açılması, yük altında sıkışmaması ve istenince kolayca çözülebilmesi şeklinde sıralayabiliriz. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise bağlarla eklenen halatların kuvvetinin yarısına yakınını kaybettiği. Bu nedenle denizciler kendi güvenlikleri açısından devamlı ekli kalacak halatları dikişle birleştirmeyi ihmal etmezler. Avrupa ve Amerika'daki denizcilik enstitüleri, bilinen bağların olası yeni konfigürasyonlarını araştırmaya uzun yıllardır devam ediyor.

İşte denizcilerin deneme yanılma yoluyla oluşturdukları ve kuşaktan kuşağa aktardıkları gemici düğümlerinden bazıları…

Camadan: Çok sağlam ve kolay bir bağ olan camadan, ismini anayelken küçültülürken atılan bağdan alır. Bağ, her iki çıma elde tutulurken ve sağ üstten, sol üstten yöntemi ile atılır. Çözmek için çımaya yakın bedeni gevşetmek yeterlidir.

İzbarco: En çok ihtiyaç duyulan bağlardan biridir. Bir cins kasa biçiminde olduğundan halat bağlandığı yer ile sıkışmaz. Bu yüzden daha çok kurtarma işlemlerinde kullanılır ve bu anlamda denizde hayati öneme sahiptir. Çözülmesi için bağ merkezini gerilim yönüne dik esnetmek yeterlidir.

Kazıkbağı: Mutlaka bilinmesi gereken bu bağın açılması kolaydır. Çeliğe (çubuk, koçboynuzu vs.) atılabileceği gibi, bir dayanaktan geçtikten sonra kendi üzerine de atılabilir.

Kropi: Bir halatın makaradan kaçıp kurtulmaması için, ucuna (8) rakamı biçiminde yapılan düğüme verilen isimdir.

Sancak bağı ve çifte sancak bağı: Her türlü halatın birbirine bağlanmasında, bilhassa sahile alınacak çımaların eklenmesinde emniyetle kullanılır.

 
Üst