Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

El Yapimi Misina Sarma Aparati ,,

• Konuyu başlatan akdeniz
  • Başlangıç tarihi
akdeniz

akdeniz

Editör
Selamlar degerli Oltamisina mensübu arkadaslar,

Sizlerle bu gün yaptigim bir misina sarim aparatini paylasmak istiyorum, Amatör balikci hobisi sahibi olubda! misina sarma ile ilgilenmiyen kimsenin olacagini tahmin bile edemedigimden,sizlerinde bu aparat ile ilgileneceginizi umuyorum,,Tabiki hemen hemen hepiniz bu isi ,ya balikci dükkaninda sardirarak veya aparati satin alarak yada elle sararak bir cözüm buluyorsunuz ! Burda elle sarim aslinda en son care yapilmasi gerekli olan ve misinanin gam yapma riski fazla olan bir cözümdür..

Mesela semadaki resim de anlatildigi gibi.

Dogru olanida  asagidaki resimdeki gibi olmali.

Gelelim simdi uygun resimdeki aparatin yapimina ; Aslinda her nalburda cok basit bulunan bir adet kösebent demiri "L" seklinde bir adet 12 cm ebatlarinda makina vidasi, yay  ve sari olmasi kaydiyla makarayi sabitlemeye yarayan tutucu,

Bu islemleri yapabilmek icin gerekli alet ve edavatlari olanlar evde yoksa tarif ile sanayi ve herhangi demircide ucuza mal edilebilir! 12 cm kadar olan 8,lik makina vidasinin somun kafasi kesilip uygun poliyen(parlatma) yapilinca orta mil oluyor disli tarafida "L" demire vidalaniyor (isteyen direk kaynak yaptirabilir) burda önemli olan yay, yayin gergin veya serbest  tutulmasi  ile misina sariminin gerginlik ayarida saglanmis oluyor 

Saridan yapilmis olan makara sabitleme parcasina bir üc veya dörtlük vida disi(yuvasi) acilmasi gerekiyor cünkü sarim miline sabit lestirmeye yariyor,,

Ve son görünüs asagidaki gibi ,,ben burda özellikle genis makara örnek gösterdim aslinda her ebattaki makaralara göre ayarlanabiliyor ,tahta duvara veya dikey olarak nasil isteniyorsa öyle saglam vidalanarak  kullanilabir  ,, Umarim hosunuza gitmistir Ben sahsen kendi aparatlarimi kendim üretince dahada keyif aliyorum sizlerinde ilgisini cekecegini umdum saglicakla kalin..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ahmet Abi konu sabitlenmiştir.

Ellerine sağlık şahane bir anlatım ve görsellerle uyum içinde olmuş , isteyen elinde buna benzer parçalarla bile bir şeyler elde edebilir.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
çok güzel,bu tip yaratıcı buluşların hep yanındayım :)

Teşekkürler :) 

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
emeğine sağlık ahmet abicim.

gayet kullanışlı olmuş.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ahmet abi süper gözüküyor... Bizi Büyük bir zahmetten kurtaracağı kesin... Çok teşekkürler...

akdeniz

akdeniz

Editör
Iyi günler arkadaslar,öncelikle degerli yorumlariniz icin bir kere daha tesekkür ederim..Almanyada paskalya bayrami dolaysi ile dört günlük tatilin son gününde bulunuyoruz malum buralar hala kis günlerinden kurtulamadi ve kar yagisi bile devam ediyor !! sinirli  Bende bu tatil sürecinde biriktirdigim islerimi hal etmeye calistim havalarin kötü olmasi sebebi ile balik tecrübemi yapamayacagimdan ,ilerki günler icin takimlari misinalari sarmayi ekipmani hazirlamayi düsündüm. Bunun icin yukardaki Misina Sarma aparatini kullanilir hale getirip ilk denememi yaptim ve gayet kullanisli oldugunu gördüm ilave ettigim metre sayaci ile hangi makina kafasina hangi misina ölcümü kadar sarilacagini saglikli bir sekilde yapmis oldum,,Bu sayede daha uzun kapasiteli bobinlerden istege göre misina sarimini kendim yapmis olacagim  :) :) ..Ilerki günlerde motor sarimli devresinide eklemeyi düsünüyorum..Teknik bilgi ve donanim olarak daha üstün aparatlari yapabilme imkanim var ,fakat gayem gayet basit ve kullanisli sistemleride arkadaslarla  paylasmak ..

Hepinize bir kere daha selam eder ,bereketli avlar dilerim..

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Gerçekten bu işi severek yapıyorsunuz . Size herkesin imrenmesini dilerim.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi

Abi imrenmemek mümkün mü :) Baksana şu fotoğrafa :) Ben böyle konularda çok beceriksiz olduğumdan dolayı  Bir an aklıma Ahmet abi şu yukarıdakileri kargola yolla bana diyesim geldi vallahi :)

akdeniz

akdeniz

Editör
Tesekkür ederim Caner bey ,Haliyle bu isleri sevmeden olmuyor ! hangimizde yokki bu sevgi ? ve hic de eksik olmasin temennisi ile  :) :)

akdeniz

akdeniz

Editör
Abi imrenmemek mümkün mü :) :) Baksana şu fotoğrafa :) :) Ben böyle konularda çok beceriksiz olduğumdan dolayı  Bir an aklıma Ahmet abi şu yukarıdakileri kargola yolla bana diyesim geldi valla
Canin sagolsun Ramazan,Bitanede senin icin yaparim,, :) :)

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Ahmet Abi düzeneği kurmuşsun, bravoooo :) ...

Balık çekmekten yıpranmış misinaları yenilersin inşallah :)...

akdeniz

akdeniz

Editör
Ahmet Abi düzeneği kurmuşsun, bravoooo :) :) ...

Balık çekmekten yıpranmış misinaları yenilersin inşallah :) :)...
Saol Övünc tesekkür ederim,,

Düzenegi kurdum,sadece misinalari yipratmak kaldi  :) :)  insallah  O dediginde olur..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Benim aklımda buna benzer bir şey var Ahmet ağabey..Ancak biraz daha ekli..Şöyleki; bu misinalar sarılırken statik olarak elektriklenirler..Bilinçsiz sarım yapılırsa zaten hepimizin bildiği dolaşma, atış esnasında makaranın kafasından yanlış boşalma olayı meydana geliyor...Kurduğunuz bu mükemmel düzeneği bir kabın içine vidalama şansınız olursa, içine konulacak suyun faydasını mutlaka göreceksiniz..Eğer sizinde izniniz olursa bu düzeneğin üzerinde geliştirme yapmak isterim..Gerçekten çok yaratıcı olmuş..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Moderatör arkadaş konuyu el emeği göz nuru köşesine taşırsa daha forumda daha çok ilgi çekeceği kanaatindeyim...çünkü son zamanlarda arama motorlarında forumlarda bulunan icatlar çok fazla aranır oldular..

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Moderatör arkadaş konuyu el emeği göz nuru köşesine taşırsa daha forumda daha çok ilgi çekeceği kanaatindeyim...çünkü son zamanlarda arama motorlarında forumlarda bulunan icatlar çok fazla aranır oldular..
Teşekkürler, Haklısınız hemen konuyu sabitliyorum...

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
Ahmet bey hayranlık uyandırıcı görseller teşekkürler

akdeniz

akdeniz

Editör
Benim aklımda buna benzer bir şey var Ahmet ağabey..Ancak biraz daha ekli..Şöyleki; bu misinalar sarılırken statik olarak elektriklenirler..Bilinçsiz sarım yapılırsa zaten hepimizin bildiği dolaşma, atış esnasında makaranın kafasından yanlış boşalma olayı meydana geliyor...Kurduğunuz bu mükemmel düzeneği bir kabın içine vidalama şansınız olursa, içine konulacak suyun faydasını mutlaka göreceksiniz..Eğer sizinde izniniz olursa bu düzeneğin üzerinde geliştirme yapmak isterim..Gerçekten çok yaratıcı olmuş..
Tesekkürler Bünyamin, Benimde sahsen aklimda olan bir düzenek var ,,Tuzlu suyu temizleme amacli olarak düsünmüstüm vakit darligi sebebi ile bir süredir ilgilenemedim ,,Egerki siz fikrinizi uygularsaniz cok memnun olurum gayem bu ise gönül vermis kardeslerime bir nebze yardimci olabilmek ,Cünkü misina sarimi bir balikci icin önemli bir sorun yaptigim bu basit düzenek gercekten cok güzel isliyor ,istedigim makinaya istenilen uzunlukta misinayi santimetresine  kadar düzenli sarabiliyorum,,dahada gelistirib motorlu sarim ,kafadan makaraya veya kafadan kafaya  gibi düzeneklerde eklemeyi düsünüyorum,,tabiki hep beraber olursa dahada mutlu olurum,, :) :)