Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

El Yapımı inchuku Jigler

• Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Öncelikle hepinize merhabalar;

Bu aralar sıradışı alışala gelmiş şeylerde kafa yormak istedim umarım sizlerinde hoşuna gider keyif alarak bu makaleyi tamamlarsınız... :)

Hazırsanız Başlayalım!!!...

Diyeceksiniz ki İnchuku Ne..?

İçinizden bazıları bana bunun işi gücü yokmuda böyle garip şeyler çıkartıyor diyebilir :umursamaz:....

İnanın bu konu yaklaşık 1 hafta içerisinde hazırlandı ve büyük keyif alarak yazıyorum bu mısraları ...

Jigging deyince sanırım aklımıza ilk gelen şey kocaman bir balık...:kesfetmis:

Yahuu yıkın bu tabuları bizim sularda vardıda biz mi yakalamadık diyorsunuz içinizde değil mi?

Neyse ;

Son Yılların gözde avlanma tekniklerinden biri olan Kabura ve inchiku jiglerin aksiyon ve sistematiğinii kısaca gösteren bir video ile başlamak istiyorum;

[video=youtube;saVbBIPC84Q]

Aslında Light Jigging olarak , jig gramajlarının hafif kaldığı bu tip avcılıkta , bait casting tarzı makinaların kullanıldığını , normal jiggingte kullanılan ( 30 - 80 LB ) yüksek ağırlıklı kamışların yerini , daha hafif kamışlar yer aldığını görürüz.

Nitekim gerek Pelajik ( su üstü balık türleri ) gerekse dip balıklarının avlarında son derece olumlu değerlendirilen bu avcılık türü için , videoda , kol hareketlerli , su içi görüntüler , kamış ve makina örnekleri , az da olsa fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kısa bir ön bilgi verdikten sonra şimdi bu teknikleri uygulamak için kullandığımız Jigleri nasıl yapabiliriz bunu ele alacağız

Şaşırdınız değil mi?:sasirmis:

İnanın çok keyifli olacak bu konuda kullanıcıların yapamayacağı hiç bir şey yok yeterki gerekli teknik bilgi ve ürünlere sahip olalım.

Evet Başlıyoruz...

Öncelikle böyle bir jig için ağırlık kalıbımızı oluşturmamız gerekir, bunu tabiki hepimizin yapma şansı yok eğer 5d mark ile kalıp çıkarabilecek bir bilginiz varsa tabi ozaman ayrı...

Aslında amatörce başlayıp beyaz eşya köpüklerinden faydalanarak içine alimunyum folyo kaplayarak ilk kalıplarınızı böyle çıkarmanızı sizlere öneririm.

Bu iş için bizlere sayfalarca malzeme gerekmeyecek ama büyük bir el emeği harcayacağınızı baştan belirtelim...

Gerekli olan en önemli malzemelerimizin başında olan uzun saplı iğneler bu arada bunu şimdiden belirtelim lütfen eğer böyle bir niyetiniz olursa baştan iğne seçimine karar verip kalıbınızı sonradan dizayn ettirin çünkü ilk olarak kalıb seçiminizi yaparsanız sonuç olumlu olmayacaktır.

Döküm için kullanacağımız makinamız ,

Şöyle bir çırpıda neler lazım olacak diyecek olursak işte hepsi bu....

Fırını görünce hepinizin yüzü güldü başımıza neler gelecek diyorsunuz değil mi?

Korkmayın börek yada kek gibi unsurlara girmeyi düşünmüyoruz... :)

Şimdi kalıplarımıza belirlemiş olduğumuz iğnelerimizi yerleştiriyoruz,

Kalıbınızı sorunsuz şekilde kapattıktan sonra artık döküm işlemine başlayabilirisniz ;

Unutmayınız ki kurşunun erime noktası vücüdumuza zarar verecek sıcaklığa sahiptir ki bu yaklaşık 327 derece :demirgibi:,

Kendinizi tehlikeye atacak hareketlerden çekinerek gerekli tedbir ve güvenliğ sağladığınıza emin olun...

Kurşun dökümü piayasa yapılan en tehlikeli ve kimyasal sorunları olan işlerden biridir.

Standart donma süresi ve şekil kaybı olmaması için yaklaşık 10 dk beklemeniz ve eldiven ile kalıbını açmanızı öneririz,

Bu süreden öncesi jig donmuş ve sert olmasına rağmen hala şekil kaybı oluşturabilecek yapıdadır.

Kalıplardan çıkardığımız jigler ilk etap için hazır;

Artık onları renklendirerek daha çekici olmalarını sağlama aşamasındayız tabi bunun için sizler dilediğiniz fırın boyaları kullanabilirisiniz.

Ama amaç dipte balığı etkilemek olacaksa ?

Derinlikte bile fark edilebilecek bir seçim gerektirir bunun içinde karanlıkta bile dikkat çeken yeni toz fırın boyaları kullanacağız;

İşte demek istediğimizi şöyle düşünün,

Toz boyalarınızı avlak bölgenize göre seçebilirisiniz,

Biz seçimimizi Pro-Tec Toz Boya ile yapıyoruz ama bunun da ortaya çıkardığı extra bir iş oluyor oda fırınlama;

Ne zahmetli işmiş dediğinizi duyar oldum çok çılgınız değil mi?

Eee baştan söyledim...

Bu arada millet olarak bir işi balayıp yarım bırakmada lider olduğumuzu belirtmeden geçemeyeceğim:seytan:...

Fırın Hazır,

Artık boya işlemine geçiyoruz,

Boyanan jigler fırınlama ve boyanın stabilite değerlerine ulaşması için fırınlama sistemine tabi tutuluyor.

Bu arada siz sormadan yazayım jiglerimiz erimeyecek çünkü sıcaklığımız;

170 derece olacak ve bu işlem yaklaşık olarak 30 dk sürecek...

Boyaile gelen kitapçıkta bunlar size net olarak belirtiliyor;

Gelelim fırın boyamızın testine ;

Hepimizin genel huyudur bir şeyi illa sıkıp vurup, şöyle bir güzel ellemek : sinirli :...

Fırıncılar hep yazar ekmeği ellemeden alınız diye ...

Ama bizim boyada bu tarz bir sorun yok rahat olunuz...

Tüm işlemler bitiyor desek artık sonuna geliyoruz desek yalan olmaz ,

Güzel bir süsleme ile kendi jig tasarımımızı yaptık...

İşin sonuna gelince herşey daha keyifli bir hale geliyor....

Evet sevgili Dostlar;

İnanın amacım hep farklı ufuklarda yol almak ama bunu yaparken hepimiz adına birşeyler üretmeye hedefledim bazen dikkatimi çeken bir sürü şey oluyor zamanım olmasa bile not alıp geriye dönüyorum buda öğle bir konuydu umarım hepiniz keyif almışsınızdır.

Tekrar görüşmek üzere saygıyla kalınız...

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Paylaşım için teşekkürler..
.png' alt=': karizma :'>

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Yakında denemelere başlarım .ilgimi çekiyor bu konular,sağol Övünç.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Yakında denemelere başlarım :eek:perim:.ilgimi çekiyor bu konular,sağol Övünç.
Abicim ilgini cektigine sevindim.

Cok keyif veren ugraşlar bunlar biraz da kabiliyet varsa hersey tamamdir.Nasipse bu gece Senim bekledigin konuyu acacagim.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Açılacak konuya şimdiden teşekkürler,

Övünç,

benim hurdahaneyi gördün,her türlü takım,yer,beceri hepsi varda emekli olmama rağmen hala boş vaktim yok,

ama bu kış tüm angarya işleri bitirip bu tip hobilere yönelmeyi düşünüyorum.

Bu işlerin en can alıcı noktası kalıp çıkarmak.Gerisi dediğin gibi beceriye kalıyor.Şu kalıp olayını detaylı incelemek lazım.

kahraman

kahraman

Kayıtlı Üye
s.a. övünç bey kardeşim ben kalıplardan almak istesem nasıl yardımcı olabilirsin acaba??