Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Dragonya Balığı Soktuğunda Ne Yapmalıyız..

• Konuyu başlatan speed0972
  • Başlangıç tarihi
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Gelmiş geçmiş olsun abi....  desene ayağımızdaki bota falan güvenmek yok :) :) :)

kahkor

kahkor

Kayıtlı Üye
merhaba,

biz de bu yaz babamla balık tutmaya çalışırken babam bunun yavrusundan çekti. tabi eline almadı, "bu ne? tehlikeli bi şey olmasın?" diye bakıyordu. ama küçük olduğu için ( parmak kadar filandı) trakonya olduğunu anlamadı. ben de o an "sen alamıyosan ben alayım bab" diyerek gaza getirince olan oldu :( (blöf yapıyordum)

bayağı iyi ağrımış, parmağını sıcak suda tuttu. 

iyi bir tecrübe oldu. balıkla şaka olmazmış!

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Allah beterinden saklasın.... biraz büyüğüne denk gelseymişsin unutulmaz bir tecrübe yaşarmışsın  yandık   yandık   yandık   espirili   espirili   espirili   :oops:

kahkor

kahkor

Kayıtlı Üye
abi yine yasadik, acik saglik ocagi filan bulduk. nobetci doktorun konuyla ilgili bilgisi olmadigini filan ogrendik aci aci:) sonra internet yardimci oldu, protein bazli zehir oldugunu, sicagin iyi gelecegini okuyup uyguladik.

gazima gelmedi dedigine gore ama biraz da olsa gazima geldiyse diye suclu da hissettim kendimi. hala da hissediyorum sanki.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bu balık işi böyle suçlu hissetme kendini :)

Baban iyi düşünmüş aslında bu ne tehlikeli falan mı acaba diye... Aslında bilmediğin hiç bir balığa direk dalmamak lazım... 

Tehlikeli balık olayını şöyle düşün... Eğer bir balıkta fazladan yüzgeç-diken gibi çıkıntılar varsa orada bir hainlik vardır... Bilmiyorsanız bile en azından dikenlerine dokunmamaya çalışın...

Birde balon balığı var sularımızdaki sayısı hızla artıyor... Onada dikkat edin... çok zehirli olmakla birlikte kerpeten gibi de ağzı var....

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Yuh derim ben buna ya.

2 yıl önce Gökovada yakalamıştım. Allah korumuş. Kazara parmaktan olurduk.

halilak

halilak

Moderator
Bu Dragonyanin  asagiyukari 30 cm lik ebatta  olani beni ve bir arkadasimi ayni anda sokarak hastanede serum yememize sebeb olmustu ,O zamanlar civarimizda olan yasli balikci abiler  sokulan yeri (tabiki ellerimizi) af buyurun  idrarla yikamamizi tavsiye etmisti fakat pek de fayda etmemisti, :) :) ,Elimin balon gibi sismesini ve bir kac gün felcli gibi olmasini cektigim aciyi hic bir zaman unutmam sene 1979 yiliydi .. O günden beridir tanimadigim hic bir baligi ellemem ve süpheli bir balik yakaladigimda civarda soracak kimse yoksa igneden keser atarim.. Bu anlatilan yöntemin hem basit ve hemde yararli olacagina inaniyorum,Tesekkürler verdiginiz bilgiler icin ..
Bu dragonya bayağı büyükmüş. Serum ondan gerekli olmuş. Genellikle buralarda 10-15 cm likler oluyor.

Yaşlı balıkçıların sözleri bir karışıklıktan kaynaklanıyor.

İhtiyar balıkçılar Dragonya ya da İskorpite de çarpan balık diyorlar. Karışıklık buradan kaynaklanıyor.

İskorpit için amonyak ve/veya işemek doğru bir tercih. Ama dragonyanın zehri farklı.

Dragonyanın tepe yüzgecinde 3 iğnesinin ortadaki zehirli...

Onun zehri bir çeşit yumurtanın beyazı gibi. Sıcakla temas edince Tıpkı yumurta gibi tepki veriyor.

Onun için balığın iğnesinin değdiği yeri sıcakla temas ettirmek gerekiyor. Hatta teknedeyseniz egzosa basın gitsin. Çünkü onun acısının egzosunkine fark attığı söyleniyor.

10 yıl kadar önce Eşimin  Burhaniye'de sahile yakın sağlık kabini vardı . Sık sık dagonya çarpması gelirdi.

İlk olayda acemi olduğu için ne yapılacağını bilemedi. Ama Samsunda deniz zehirlileri konusunda uzman Bir Dr. arkadaşından detaylı bilgi aldı. Bir gün kabine  30-35 yaşlarında genç bir adam geldi. Neredeyse ağlayacaktı. "Abla beni bu acıdan kurtar. Ben güney doğuda özel kuvvet polisi olarak çalıştım. Beş kurşun yaram var, hiç biri bu kadar acı vermemişti!" dedi...

Saygılar....

Moderatörün son düzenlenenleri:
alkier

alkier

Kayıtlı Üye
Merhabalar, 

Değerli bilgileriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Sayenizde oldukça yararlı bilgiler edindim. Teşekkürler...