Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Downrigger Tekniği

  • Konuyu başlatan Övünç Dinç
  • Başlangıç tarihi
Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
12 Ara 2011
Mesajlar
3,983
Downrigger Kullanımını ayrıntılı olarak ineceleyecek olursak?

Sanırım ilk soru şu olacaktır...

Nedir bu Downrigger Kelimesinin anlamı?

Downrigger daldiricidir ve buna ait makaralar ile istedigimiz derinlikte olta cekmemizi saglar, sistem suya indirilirken downrigger da bulunan mandala ana beden monte edilir ve balık vuruş yaptığında mandaldan ana beden kurtularak downrigger görevini yerine getirmiş olur.

Aslında Ülkemizde pek sık olmasada Avrupada çoğu balıkçı teknesinde bu sistem mevcuttur.

300 Gr kurşun bağlayarak sırtı çekerken sahteyi derine indirdiğinizi ve balığı aldığınızda kurşunun takımdan ayrıldığını düşünün amaç kısaca bu.

Detaylı olarak inecelek olursak;

1. Bot trolling hızında giderken, balık tutma makarasını serbest duruma ayarla, baş parmağınızla makaraya hafif bir baskı uygulayınız, yemi arzu edilen mesafeye bırakınız.Makarının serbest hareketini engellemek için drag clicker'ı sabitleyiniz. Balık tutma kamışını, kamış tutacağına yerleştiriniz.

2. Bir elinizle balık tutma ipini (kamışın ardında) tutunuz. Diğer elinizle, bırakılan ipi sıkıca tutunuz. Cannonball'u sudan çekiniz. İpi, serbet ipe tutturunuz. Cannonball'u suya bırakınız.3. Downrigger'ın makarasının el tutacağını sıkıca tutarken, debriyaj kafasını (dowrigger'ın sol tarafında bulunan) saatin ters tarafına çevirerek serbet bırakınız. Cannonball'u belirli bir derinlikte tutan disk debriyaj levhasının üzerindeki baskıyı serbest bırakır.

4. Cannonball'un ağırlığının downrigger makarasının üzerindeki baskınızı (çekmesi) hissetiğinizde, cannonball'u aşağıya indirebilmek için makarayı saatin ters yönünde çeviriniz. Downdrigger'ın üzerindeki ip sayacını takip ediniz. İp sayacı bir footluk aralıklarla işaretlenmiştir.5. İp sayacının üzerinde istediğiniz derinliğin işaretli olduğunu gördüğünüzde, disk debriyajını, debriyaj kafasını saat istikametinde çevirerek, ta ki debriyajın cannonball'un ağırlığını taşıyabildiği zamana kadar tekrar sıkınız.

6. Downdigger'ın üzerinde debriyajı kurduktan sonra, balık tutma makarasının üzerinde drag ve drag clicker'ı yerleştiriniz. Balık tutma kamışında kavis oluşuncaya kadar balık ipinin gevşekliğini toparlayınız7. Balık yakalandığı zaman, ya da yeminizi geri almak isterseniz, balık kamışını, kamış tutacağından alınız ve hızlı olarak balık tutma ipinizi serbest ipten kurtarabilmek için yukarı kaldırınız. Balığınızı yakalayınız ya da yeminizi geri alınız.

8. Cannonball'unuzu geri alabilmek için, 3. adımda yapmış olduğunuz gibi debriyaj kafasını serbest bırakınız. Cannonball yüzeye çıkıncaya kadar, downrigger makarasını saat yönünde çevirerek cannonball'unuzu geri alınız. Cannonball'u güvenli bir şekilde tutabilmek için debriyaj kafasını sıkılaştırınız.Sevgili Dostlar farklı konular da araştırmalar yaparak değişik tekniklerde yapılan avcılıkları sizler için inceliyoruz , bu yüzden öğrenilen her yeni bilginin şimdi olmasada bir gün kullanılabileceğini düşünerek kısaca bir göz atmanız hepimizi kültürel açıdan yüceltecektir.
 
rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
5,612
Yaş
37
Çok farklı bir teknikmiş... Teşekkürler Övünç :kesfetmis::kesfetmis:
 
Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Katılım
6 Ocak 2012
Mesajlar
1,670
Yaş
40
Teknikler bir acayip Övünç paylaşım için teşekkürler...
.png' alt=': karizma :'>: karizma :
.png' alt=': karizma :'>
 
Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Ara 2011
Mesajlar
2,189
Yaş
68
Esasında basit ve güzel bir teknik. Sırtı yapanların mutlaka görmesi gerekir.

Teşekkürler.
 
Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Katılım
18 Ara 2011
Mesajlar
3,893
Yaş
56
Teşekkürler Övünç.
 
Üst