Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Çok Amaçlı Misina Aparatı..

• Konuyu başlatan Bünyamin Kanatlı
  • Başlangıç tarihi
Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Değerli üstadlarım..Hobidaşlarım..Ne yazık ki kötü komşu adamı ev sahibi yapıyor..

Bu çalışmayı yapmaya başlarken herşeyin kolay olduğunu sanıyor ilk başta insan..Ama kazın ayağı öyle değil aslında..Tornacıları zanaatkar olarak beynimin bir köşesinde tutardım..Ancak yaşadığım olaylardan sonra bu fikrim tamamen değişti..Ne olduda bu hale geldiler bilmiyorum..Basit bir burç yapmak için adet başına 30 tl evet yanlış duymadınız 30 tl isteyen bu fikri fakirlere en büyük dersi, konuştuklarımla ben verdim..Bir tırın bir parçasına uydurma yaparsın, eyvallah hakkındır..Yada iş makinesinin çalışmayan bir bölümünü dökersin emek edersin eyvallah..Ama basit bir burç için bu kadar para istenmesi Allah hakkı için insanın zoruna gidiyor..Baba mesleğim değil ama şükürler olsun elim alet edevat tutar..Spiralinden kaynak makinesine, matkapından hiltisine kullanmadığım cihaz sanırım yok..Profil ve sac satış-büküm işleri ile uğraşan arkadaşımın çayını içmeye gittiğim vakit yerde gördüğüm demir parçasını 10x16x7x0,8 cm ebatlarında "L" harfi olacak şekilde büktürdüm..

Tornacılar ile yaşadığım bu sıkıntının ardından yine iş başa düştü deyip besmelenin ardından aldım spirali elime..Aşağıda gördüğünüz Volvo marka tır motorunun, miyadı dolmuş subabını şekildeki gibi kestim..

Hava çelik ile dökülüp sıkıştırılmış bu subaba diş açana kadar akla karayı seçtim dersem yeridir..Metrik 8 formunda diş açıp pafta ile kanallarını temizledikten sonra milim hazır..Yine atıl durumda işe yaramayan subap gaydını (valve guide) mil yardımıyla rulmana çevirdim..

"L" harfinde olan demir parçasını delmek için büyük matkapı olan bir dostumun yanına gittim..Yine içilen bir kahve zamanında, uzun olan kısma 2, kısa olan kısma 3 delik açtım...Ardından kompressöre bağlı hava tabancası ile, elektrik direklerine vurulan kalın boya kullanarak bütün yüzeylere uyguladım..Lama ile işim bitmişti..

Ardından yat verniği ile daldırma yöntemini kullanarak bütün yüzeylerini suya dayanıklı hale getirdiğim ince ve hafif mdf parçasına, boyalı olan lamayı silikon ve vida yardımı ile tutturdum..Silikonu deliklerden akabileceğini düşündüğüm suyun temasını kesmek için kullandım..

Sistemim neredeyse hazırdı..Gelelim subap gaydını milden ayrı dönderebilmek için yaptığım tasarıma..Benden tanesine 30 tl isteyen tornacıya inat, biri 27 lik metrik 8, diğer 13 lük metrik 8 civata ve demir aldım..Bunların kenarlarını incelterek burça dönüştürmeye çalıştım..İstediğim ebatlara küçülttüğüm burçlarım hazırdı..Ancak bunlara nasıl stoper ekleyebilirdim..Elimde bulunan matkap ile metrik 6 delik açmaya çalışıyordum..Sürekli kayıyordu..Kimyası demir olan bu somunun üzerine delik açmanın pekte kolay olmadığını deneyerek tecrübe etmiş oldum..Sonra çelik bir çubuğun yardımıyla, çekiç ile vurarak matkabın tığının gireceği küçük bir kılavuz delik açtım..Sonrasında matkabın tığı ile metrik 6 yuva deldim..Yine çelik pafta ile demir somunun içinde diş açtım..Bu deliklere girecek vidanın suya çarparak misina makarasını yavaşlatıp, sıkı sarım sağlaması için uzun olanlarından seçtim..Sistemim artık hazırdı..

Montajını yaptıktan sonra, düzenekte kullanacağım su için yoğurt kabı kullandım..Ancak daha profesyonel olmak adına saklama kabı satın alarak düzeneğin son halini verdim..

DAIWA PROCASTER 3000X..Kutuyu açtığımda ilk dikkatimi çeken yedek kafası ve onunla beraber verilen kırmızı plastik contalardı..Contalar sanırım tamir takımı olarak eklenmiş..10+1 bilyalı ve 5.3/1 devirli olan inanılmaz hafif bu 30 luk makina, ortalama 180 lira olan fiyatını sarmaya başladığınız andan itibaren hakediyor..Üzerinde gelen kafayı söktükten sonra solucan dişlinin hareket ettiği milin üzerinde 2 adet bilyenin olması, daiwanın bu sistemi ne kadar önemsediği zaten gösteriyor..

OKUMA SALINA SEASPIN 2.85 15-45 GR aksiyonlu bu kamışın hafifliğine bayıldım dersem abartmış olmam herhalde..Giriş-Orta arası segmentte olan bu kamış muadilleri ile kıyaslandığı zaman neden tercih sebebi olduğunu ele oturuşu ve ergonomisi ile anlatıyor..2 parça olan bu kamış paslanmayı belkide en aza indiren FUJI marka misina kılavuzları, naylon yada ip misina tercih edenlerin, sürtünmeden kaynaklı oluşan yıpranma veya çapak atma sorunlarını en aza indirdiği kanısındayım..Bu konuda sanırım fuji tartışılmaz bir marka..

İlk testi yapmak için daha önce bahsetmiş olduğum kamış ve makinemi kullandım..

Moderatörün son düzenlenenleri:
akdeniz

akdeniz

Editör
Sahane,, helal olsun Bünyamin ,kafaya koydun ve yaptin azmin ve becerine hayran oldum, Suyla temas olan malzemelerde sari veya alüminyum  malzeme kullansan daha saglikli olurdu pas olmasini engellerdin fakat yinede cok güzel olmus sadece her kullanimdan sonra iyice kurulaman hafif yagli bez  ile parlatman gerekir ,bide egerki sararken makara bosalma veya deviri daha hizli olursa benim aparattaki gibi ayar cekmeye yarayan "yay" takmani tavsiye ederim dahada memnun kalacagini sanirim,,hayirli avlarda kullanmani dilerim :) :)

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Bünyamin ne diyeceğimi şaşırdım :) Azim olacak arkadaş insanda, ben bırak yapabilmeyi hayatta uğraşmam, uğraşamam afakanlar basar bana   :) :) :)

Tebrik ediyorum seni süper olmuş :) Allah içine sindirsin kardeşim güle güle kullan :)

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Şimdi konuya nerden girip nasıl yorum yapayım diye düşündüm bir insan bu kadar mı emek harcar? :) ...

Kardeşim bu camiada senin gibi insanlar oldukça öğreti ve uğraş verip yeni bir şeyler yapma oluşturma isteği gelişecektir.

Gelelim bu güzel konuya;

Ahmet Abi sağ olsun ilk olarak bu durumu bizlere sunan kişidir kendisine de teşekkür edelim. Bir hayli uğraş ve emek harcayarak senin eşsiz şekilde geliştirmen ortaya şahane bir ürün çıkarmış ne diyeceğimi şaşırdım yemekten önce telefonla konuştuğumuzda bana süreci anlatmıştın ama ben bu kadarını beklemiyordum ellerine koluna sağlık şahane bir proje olmuş.

Bizlerle paylaştığın için çok teşekkürler.

Lodos

Lodos

Kayıtlı Üye
Vallahi süper olmuş ,

muazzam bir yetenek nediyeceğimi şaşırdım Bünyamin ellerine sağlık kardeş, sen geldiğinden beri açtığın her konu büyüleyici iyiki bizlere katıldın diyorum.

E

Ercüment Yolcu

Kayıtlı Üye
İyi bir çalışma , bizler misina alıp değiştirmekten üşeniyoruz siz aparatını yapmaktan üşenmemişsiniz ne diyeyim bilemedim.

Caner Akalın

Caner Akalın

Kayıtlı Üye
Sindire sindire , usul usul hazırlanmış ve şahane bir sunum ile gözler önüne serilmiş,

Bünyamin; kardeş ellerine sağlık çok başarılı seni tebrik ediyorum aramızda olduğun içinde mutluyum.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
İyi bir çalışma , bizler misina alıp değiştirmekten üşeniyoruz siz aparatını yapmaktan üşenmemişsiniz ne diyeyim bilemedim.
parmak   parmak   parmak   parmak

süper :) Aynı düşüncelere sahibiz :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Sahane,, helal olsun Bünyamin ,kafaya koydun ve yaptin azmin ve becerine hayran oldum, Suyla temas olan malzemelerde sari veya alüminyum  malzeme kullansan daha saglikli olurdu pas olmasini engellerdin fakat yinede cok güzel olmus sadece her kullanimdan sonra iyice kurulaman hafif yagli bez  ile parlatman gerekir ,bide egerki sararken makara bosalma veya deviri daha hizli olursa benim aparattaki gibi ayar cekmeye yarayan "yay" takmani tavsiye ederim dahada memnun kalacagini sanirim,,hayirli avlarda kullanmani dilerim :) :)
Ahmet ağabey temelin mühendisi olarak bu konuya yorum yapman beni çok mutlu etti..

Suyla temas olan malzemelerde sari veya alüminyum  malzeme kullansan daha saglikli olurdu pas olmasini engellerdin...

Olay şu ki ne kadar temizliğe önem veren biri olsamda, sırf bu tarz malzemeler kullanınca üşenme huyu edinirim diye korktum açıkçası...Benim diğer insanlardan en büyük farkım..Kiraladığım arabayı teslim etmeden önce evime götürür yıkarım..Bu neredeyse kullandığım herşeyde böyle..Hem kullanmadan önce WÜRTH marka sprey gres ile, kullanım sonrasında ise, önce WD40 ardından yine sprey gres ile bakım yapıyorum...Bundan mütevellit ki çelik burçlarda sadece demir kullandım..Farkındaysan ağabey, burçları boyamadım :) :)

egerki sararken makara bosalma veya deviri daha hizli olursa benim aparattaki gibi ayar cekmeye yarayan "yay" takmani tavsiye ederim

Ben yayı da denedim..Ancak ebatında bulamadığım için konudada yazdığım gibi "balans" yapmasının önüne geçemiyorum...Ben doğal yoldan burçu sıkıştıran metrik altı vidanın boyunu uzatarak sarımın sıkılaşmasını sağladım..

Bu güzel yorumlarını lütfen benden esirgeme olurmu? çok çok sağolasın..Bu konunun aldığı bütün teşekkür senin hakkındır ağabey...Beyin sen, kollar benim ağabey....Konunun asıl mimarı sensin..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Bünyamin ne diyeceğimi şaşırdım :) :) Azim olacak arkadaş insanda, ben bırak yapabilmeyi hayatta uğraşmam, uğraşamam afakanlar basar bana   :) :) :) :) :)

Tebrik ediyorum seni süper olmuş :) :) Allah içine sindirsin kardeşim güle güle kullan :) :)
Çok sağol ramazan..o yaptığım en son ek o kadar işime yaradı ki..Bütün misine makaralarımı içine geçirip takım yapmakta kullanıyorum :) :)

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Şimdi konuya nerden girip nasıl yorum yapayım diye düşündüm bir insan bu kadar mı emek harcar? :) :) ...

Kardeşim bu camiada senin gibi insanlar oldukça öğreti ve uğraş verip yeni bir şeyler yapma oluşturma isteği gelişecektir.

Gelelim bu güzel konuya;

Ahmet Abi sağ olsun ilk olarak bu durumu bizlere sunan kişidir kendisine de teşekkür edelim. Bir hayli uğraş ve emek harcayarak senin eşsiz şekilde geliştirmen ortaya şahane bir ürün çıkarmış ne diyeceğimi şaşırdım yemekten önce telefonla konuştuğumuzda bana süreci anlatmıştın ama ben bu kadarını beklemiyordum ellerine koluna sağlık şahane bir proje olmuş.

Bizlerle paylaştığın için çok teşekkürler.
Çok sağol övünç..Çok teşekkür ediyor..Seninle konuşurken nasıl heyecanlı heyecanlı anlattıysam, bunları yaparken bir o kadar haz aldım..Senin motive tarzın kadir inanırdan farklı olsada..80 milyon insanın yaşadığı ülkede sadece, eleye eleye sadece 49 tane akil insan seçerken, seni yada beni akil olarak görüp seçmemiş olsalarda..Desteklerini benden esirgeme olurmu..Buradan söylüyorum..Bülent ağabey ile övünçün mükemmel bir pozitif enerji yayma potansiyeli var..Güne bu insanlar ile sohbete başlayan akşamı nasıl buldu diye düşünmeye başlar peşin söyleyim..İyi ki varsın övünç..

akil insan olarak seni seçmeselerde..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Vallahi süper olmuş ,

muazzam bir yetenek nediyeceğimi şaşırdım Bünyamin ellerine sağlık kardeş, sen geldiğinden beri açtığın her konu büyüleyici iyiki bizlere katıldın diyorum.
Mahçup ettin bizi süleyman ağabey..Benim diğer üyelerden farkım sadece yapabildiklerimi paylaşabilecek zamanımın olması..Sizinle tanıştığıma bende çok memnun oldum..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Ercüment bey, o kadar çok balık tutuyorsunuz ki, bunları yapmaya vaktiniz yok..Bizler o kadar az balığa gidebiliyoruz ki bunları yapmaya zamanımız çok :) :) Kimileri çevresini kirletir ağlar, sizler gibileride çevreyi temiz tutar hep güler..Allah kuvvetimizi arttırsın..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Sindire sindire , usul usul hazırlanmış ve şahane bir sunum ile gözler önüne serilmiş,

Bünyamin; kardeş ellerine sağlık çok başarılı seni tebrik ediyorum aramızda olduğun içinde mutluyum.
Ben sizlerle olmaktan şeref duyuyorum..İnşallah kısmet olur diğer paylaşımlarda da bir arada oluruz..Foruma biraz renk katacağını düşündüm bu paylaşımı yaparken..Umarım ki öyle olmuştur..

ARAGAMİ

ARAGAMİ

Editör
böyle bir emeğe ne kadar teşekkür edilse azdır, yavan kalır.

speed0972

speed0972

Oltacı
Emeğine sağlık....Güzel titiz ve detaylı çalışma...Anlatım ve resimlemede ayrıca profesyonelce....Teşekkürler...Rastgele...

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Emeğine sağlık....Güzel titiz ve detaylı çalışma...Anlatım ve resimlemede ayrıca profesyonelce....Teşekkürler...Rastgele...
Teveccühün için çok teşekkürler kadir ağabey..Umarım faydalı olur..

akdeniz

akdeniz

Editör
(Bu güzel yorumlarını lütfen benden esirgeme olurmu? çok çok sağolasın..Bu konunun aldığı bütün teşekkür senin hakkındır ağabey...Beyin sen, kollar benim ağabey....Konunun asıl mimarı sensin..)

..
Bünyamin kardesim,Tabiki gayemiz sadece bu hobiyi paylastigimiz arkadaslara bir nebze bir seyler aktarabilmek ve fikir alisverisinde bulunmak hep beraber bi seyler ögrenmek takim ve ekipmanlari daha iyi hazirlamak ve bu hazirliklari yaparkende dogru arac ve gereceleri kullanmak,bu arac gerecleride bilhassa kendimiz nasil yapabilirize ? bir nebze cevap olabilmektir..Eger birileri gercekten yararlanabildiyse ! Ne Mutlu bizlere..Iste gaye bu ,,Seninde bu duyarliligin ve becerin icin bi kez daha tesekkür eder böylesi güzel paylasimlarin devamini dilerim..

Bünyamin Kanatlı

Bünyamin Kanatlı

Genel Sorumlu
Seninde bu duyarliligin ve becerin icin bi kez daha tesekkür eder böylesi güzel paylasimlarin devamini dilerim..

Büyüklük yaşta değil davranıştadır..Eyvallah Ahmet ağabey..Büyüğümüzsün..