Neler Yeni
Oltamisina Amatör Balıkçılık

Aramıza katılmanı daha ne kadar bekleyeceğiz? Neden bizimle birlikte heyecan dolu avlarını paylaşmıyorsun?
Çekingen olabilirsin ama sohbet etmekten kendini engelleme! Çünkü burada sadece dostluk ve birlikte geçirilen zaman önemli...

Century Kompressor Super Sport - Kamış İncelemesi

• Konuyu başlatan Erhan BABACAN
  • Başlangıç tarihi
Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Century Kompressor SS (Super Sport)

Merhaba değerli dostlar,

Sizlere Surfcasting Dünya Şampiyonu İsviçreli Danny MOESKOPS’ un öncülüğünde tasarlanan Century Kompressor SS’i elimden geldiği kadar tüm hatlarını tanıtmaya çalışacağım.

Century, 879gr ağırlığa ve 4,20 metrelik uzunluğa sahip bu kamışı 2+1 parça halinde sağlam bir çanta içinde satışa sunmuştur. Kapalı uzunluğu ise 2,37metre. Çanta yanında Century firmasına ait bir sticker çıkmakta. Ben aracıma yapıştırdım.

Çantanın ön gözünden ilk olarak Reducer çıkıyor.

Reducer’e uzatıcı da diyebiliriz. Uzatıcı , atış yapıldıktan sonra kamışın altına takılarak kum dikenleri (sand spike) üzerinde ya da tripod üzerinde kullanıma olanak sağlıyor. Uzatıcı komple karbondan yapılmış.

Çantanın iki bölümden oluşan iç gözlerinden ise kamışımızın ana iki parçası çıkmaktadır.

Ana gövde kalınlığı benim için ideal bir kalınlıkta. 25mm dış genişliğe sahip.

Ana gövdenin neredeyse tamamına yakını siyah Japanase Shring Tube ile kaplanmış. Oldukça sıkı ve sağlam gözüküyor. Elinizin kaymaması için yerleşimi mükemmel olmuş.

Shrink Tube üstünde kayar makine yuvası bulunmaktadır. Klasik makinelerden (Fixed Spool) vazgeçemeyenler için hazır bulunmaktadır. Üzerinde entegre coaster mevcuttur.

Multiplier makinelerde kullanmak için yuvayı çıkartabiliyoruz.

Shrink tube bitiminde karbon fiber sargılar başlamaktadır. Burada markanın ve kullanılan teknolojilerin logoları yazılı olup bir adet Fuji BNHG (İngiltere'de en çok tercih edilen şok emici özelliğe sahip Alüminyum Oksit halkalar) halka bulunmaktadır.

GearBox Dizayn;

Bu dizayn sayesinde kamışın atışlar sırasında daha rahat kavranmasını ve kontrollü olmasını sağlamaktadır.

Autoclave teknolojisi;

Bu teknoloji, kamış üzerinde ki karbon,reçine gibi bileşenlerin basınç altında sarılmasına müsade etmiştir. Bu teknoloji sayesinde kamış çok daha ince ve sağlam bir yapıya bürünmüştür.

Kamışımızın ana gövdesinin en ucu paslanmaz çelikten trim bant kullanılmıştır.

Trim bandının görevi atış sırasında birleşim noktasının basınçla patlamasının önüne geçmektir.

Kamışımızın ikinci parçası olan uç kısmında ise karbon kendini çok net belli etmektedir. Üzerinde toplamda 8 adet BNHG halka bulunmaktadır.

Sıra geldi makinemizi kamışa monte etmeye.

Çok pratik bir şekilde mevcut kayar makine yuvasını yerinden çıkardıktan sonra Century Coaster'larımızı yerine monte ettim ve makinemi konumlandırdım.

Bu kamış, ağır yemli avcılıkta ve uzun mesafe atışlar ve de turnuvalar için tasarlanmıştır.

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımı sunarım.

Ulaş Kayhan Güren

Ulaş Kayhan Güren

Moderatör
Paylaşım için teşekkürler oldukça yerinde bir paylaşım :in:

Bu kamış oldukça iyi ve verimli peki fiyat olarak nasıl ???

Öğrenebilirmiyiz....:in:

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Paylaşım için teşekkürler oldukça yerinde bir paylaşım :in:Bu kamış oldukça iyi ve verimli peki fiyat olarak nasıl ???

Öğrenebilirmiyiz....:in:
İlginiz için teşekkürler, kamışın bana maliyeti 2229 TL'dir.

Övünç Dinç

Övünç Dinç

Yönetici
Yönetici
OltaMisina Ekibi
Erhan Bey tebrikler harika bir inceleme daha ne diyebilirim ki?

Şimdi bu bir Surf Kamış ise bizimkiler ne?:frown:...

Ben bunu sehpaya yada kamış ayağına yaslamaya kıyamam.İçiniz acımıyacakmı:victorious:...

Uzağa...

En Uzağa......

Daha Uzağa.........

Atmaniz Dileği ile iyi günlerde kullanın.

Ali Rıza Acar

Ali Rıza Acar

Kayıtlı Üye
Görseller ile birlikte nefis bir paylaşım ve bilgilendirme olmuş.

Teşekkürler.

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Erhan Bey tebrikler harika bir inceleme daha ne diyebilirim ki?Şimdi bu bir Surf Kamış ise bizimkiler ne?:frown:...

Ben bunu sehpaya yada kamış ayağına yaslamaya kıyamam.İçiniz acımıyacakmı:victorious:...

Uzağa...

En Uzağa......

Daha Uzağa.........

Atmaniz Dileği ile iyi günlerde kullanın.
İkiside surf kamış, ancak kategorileri farklı. Ülkemizde ve özellikle de avcılığını benimsediğimiz İtalya'da Akdeniz stilinde avcılık yapılmaktadır. Lineaeffe kamışları da Akdeniz stilinin bir parçasıdır. Zaten Lineaeffe'de bir İtalyan firmasıdır :) :)

Century,Zziplex,Conoflex,A.F.A.W., vs bu markalar ise Okyanus stiline (gel-git yoğunluğu fazla olan ülkeler) uygundur. Ancak 2 amaçla kullanılmaktadır. Hem av hem turnuva.

Mazhar Üzümcü

Mazhar Üzümcü

Tayfa
erhan adamların dizayn ve üretimlerine hayran olmamak elde değil. seninde bu pahalı ama gerçekten almaya değer takımı edinip yarışma ve avlarda kullanma çabanı kutluyor, güzel dereceler ve güzel avlar bekliyorum sevgiler.

not=bir video da ekleyebilirsen kendi atışlarını ifade eden tam olacak.

rkacar

rkacar

Yönetici
OltaMisina Ekibi
Erhan bey gerçekten harika bir kamış edinmişsiniz... Bol nasipli günlerde başarılı yarışmalarda Güle güle kullanmanızı dilerim...

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Makaraya net olarak 260metre 0,30 Daiwa Sensor Surf misina 8metre shock leader bağlanmıştır. 125gr Breakaway Impact Lead kurşun kullanılmıştır. Makine üzerinde ki tüm fren tertibatı iptal edilmiştir. Sadece manuel fren kullanılmıştır. Ne olursa olsun manyetik frenin güvenlik açısından iptal edilmemesi gerekiyor. Ben sadece mesafeye erişmek adına iptal ettim.

Off The Ground 1 - Kendi adıma şu an için bir rekor diyebilirim. Kurşunun suya düşmesi için geçen zaman ortalama 6saniye. Ortalama mesafe 225metre.

[video=youtube;WfjXka_Bp54]http://www.youtube.com/watch?v=WfjXka_Bp54

Off The Ground 2- Ortalama 180-190 metre.

[video=youtube;qJy22OAhYgY]http://www.youtube.com/watch?v=qJy22OAhYgY

Ve 0,50 shock leaderi patlatan kurşunun ne kadar tehlikeli olduğuna dair bir video. 5.saniyede kurşun baktığım yerin 100metre kadar ilerisine düşüyor. Suda yarattığı dalga net gözüküyor.

Resmen baka kaldım kurşunun ardından :oops: :oops: :oops:

Pendulum Casting - Crack-Off

[video=youtube;cBLZwj-Yf68]http://www.youtube.com/watch?v=cBLZwj-Yf68

Halil İplikçi

Halil İplikçi

kumsal balıkçısı
foruma ciddi renk getiriyorsunuz..surf konusunu hiç bilmememe rağmen bir yerden başlamak gerekliliği görünüyor..vizyonumuz açılıyor.. paylaşıma teşekkürler...

videolar harika...pırlanta plajı galiba...

hep düşünmüşümdür ılıca, pırlanta gibi plajlarımızda niçin kaba lidadan daha iri balık çıkmaz diye...siz bu atış şekli ile bu tip plajlardan iri balık alabildiniz mi?

başarılarınızın devamlı olmasını dilerim

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Halil abi çok teşekkür ederim. Benim pırlanta plajını seçme sebebim sakin olması. O gün oraya av için değil antreman yapmak için gitmiştim. Ilıca plajında sakin bir günde av yapmıştım ancak suya geri iade edilen lidaki ve küçük mırmırlardan başka bir şey gelmemişti. Pırlanta'mı Ilıca'mı derseniz Ilıca derim ama denizin köpürdüğü zamanlarda derim :) :)

kilim1

kilim1

Tayfa
Ehan Bey bu harika tanıtım çok teşekkürler. Bu kamışın insan yapısı olduğuna inanmak bile zor, neredeyse tüm fizik kurallarını alt ediyor.

Tabiki Övünçe katılıyorum, insan bunu kullanmaya kıyamaz.

Halil abiyede katılıyorum siz gerçekten ayrı bir renk katıyorsunuz. Hepimizin merakı, hobysi balık, ama siz bu işi çok ilerletmişsiniz ve sizin çizdiğiniz çizgi çok farklı.

Merakla sizin av raporlarınızı bekliyoruz.

Katılımınız için çok teşekkürler. :in::in::in:

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Çok teşekkür ederim Mehmet bey, zamanla av raporlarım da yayınlanacaktır.

Önder ALTAN

Önder ALTAN

Yönetici
Güle güle, güzel avlarda kullanın,:in:

fiyat biraz fazla gibi geldi bana,arkadaşların dediği gibi atmaya kıyamam ben onu:oops:

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Güle güle, güzel avlarda kullanın,:in:fiyat biraz fazla gibi geldi bana,arkadaşların dediği gibi atmaya kıyamam ben onu:oops:
Önder abi, kamış gümrüğe girdiği için fiyatı fazlalaştı :) :) neredeyse 2 kamış fiyatına mal oldu. Ama başka türlü edinme imkanım yoktu.

ufuk

ufuk

Kayıtlı Üye
erhan bey ellerinize sağlık tek kelimeyle harkulade bir anlatım ve konu hazırlamışsınız yine çok teşekkürler:) merakla ve zevkle takipteyim şansınız daim olsun:)

Erhan BABACAN

Erhan BABACAN

Editör
Ufuk bey çok teşekkür ederim.